Grillage dla fundamentów palowych

Grillage dla fundamentów palowych

Grillage dla fundamentu palowego

W naszych artykułach wielokrotnie mówiliśmy o różnych strukturach fundamentów, o tym, jak są one rozmieszczone, dla których budynki są bardziej odpowiednie, jak obliczyć fundament niezależnie. Napisaliśmy również, że jedna z najbardziej ekonomicznych podstaw dla lekkich domów szkieletowych, dla domów wykonanych z betonu komórkowego lub kłód, jest kolumnowa lub jak to się często nazywa fundamentem palowym.

W tym artykule opowiemy o tym, jak jak zrobić monolityczny betonowy ruszt dla fundamentu palowego, jak odpowiednio go wzmocnić i ogrzać.

Dzięki swojej konstrukcji ruszt jest betonową, metalową lub drewnianą taśmą przymocowaną do górnej części kolumnowego fundamentu lub fundamentu na palach śrubowych. Głównym zadaniem rusztowania jest redystrybucja ładunku z całej konstrukcji na paly, które z kolei przenoszą ją na ziemię.

Na przykład, podczas wznoszenia kłód, jego dolne kłody, które leżą na słupach, pełnią funkcję rusztu. W obudowach z karkasu dolne wiązanie domu również pełni podobną funkcję.

Drewniane lub metalowe rodzaje rusztu nie będą brane pod uwagę, są wykonane w prosty sposób, ale monolityczne rusztowanie wymaga bardziej profesjonalnego podejścia.

Do tego czasu stosy powinny być zainstalowane na stronie. Nie ma znaczenia, jakie będą - wyłożone z cegły lub wypełnione betonem.

Do formowania szalunków odpowiednie są deski o grubości 2,5 cm, płyty wiórowe, płyty OSB, sklejki i inne podobne materiały.

Po przygotowaniu całej objętości materiału można przystąpić do zebrania szalunku. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokość grilla powinna wynosić co najmniej 30 cm, a szerokość u podstawy taśmy jest 10 cm większa niż szerokość stosu.

Kształt rusztu wykonany jest w formie prostokąta lub w formie odwróconego trapezu. Można go również wykonać schodkowo, a górny powinien być nieco szerszy.

Rozważ krok po kroku jedną z najpopularniejszych opcji deskowania urządzenia.

1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to oznaczyć krawędzie przyszłego szalunku, a na tej linii, po każdych 50-90 cm, wyciąć drewniane bloki o przekroju 5 x 5 cm, pręty muszą być ustawione pionowo.

2.Bierność w prętach uziemiających musi być bezpiecznie połączona w górnej części za pomocą tych samych prętów. Możesz użyć do tego drutu.

Ponadto, za pomocą śrub samogwintujących dolny pręt jest wkręcony. W tym celu zmieszczą się płyty o grubości 3-4 cm, na których leżą dolna część całego szalunku.3. Następnie instaluje się płyty. Najpierw układamy deski poziomo. Tutaj musisz dokładnie wyciąć otwory pod palami. Im grubszy będzie szalunek na słupach, tym mniej betonu wypłynie.

Następnie płyty układa się pionowo. Aby bezpiecznie się trzymały, są przypięte do pionowo stojących prętów, które były napędzane w pierwszym etapie.4. Po złożeniu szalunku folię polietylenową rozprowadza się po całej powierzchni wewnętrznej. Zapobiega wyciekaniu mleka cementowego, niezbędnego do prawidłowego dojrzewania betonu. Możesz sfilmować film za pomocą zszywacza, aby nie spadł.

To kończy montaż ramy szalunku.

Jeśli nie jesteś pewien niezawodności konstrukcji, możesz dodać dodatkowe usztywniacze i różne przystanki.

Beton jest bardzo mocnym materiałem, ale jak wiadomo, działa dobrze na kompresję, a kiedy się rozciąga i ugina, pęka. Aby wyeliminować tę wadę, jest ona wzmocniona. Natomiast szkielet zachowuje się dobrze, gdy jest rozciągnięty. Tak więc te dwa materiały razem tworzą solidną i niezawodną konstrukcję.

Grilowanie zbrojenia składa się z kilku etapów.

1. Najpierw umieść pręty na spodzie szalunku. Ich grubość powinna być taka sama. Odpowiednia grubość bruski o szerokości 3-5 cm nie jest ważna.

Zgodnie z przepisami zbrojenie nie może znajdować się bliżej niż 3 cm od zewnętrznej powierzchni betonu, tj. musi być całkowicie zatopiony w betonie. Tak więc kostki są w tym przypadku ułożone dla wygody.

2. Układanie dolnego rzędu zbrojenia podłużnego.

W tym celu użyj żebrowanego zbrojenia o średnicy 10 mm lub 12 mm, umieszczonego na prętach. Jak obliczyć ich liczbę, przyjrzymy się przykładowi poniżej.

3. Na tym etapie konieczne jest połączenie zbrojenia podłużnego ze sobą w taki sposób, aby odległość między poszczególnymi prętami była taka sama.

W przypadku wiązki zastosowano gładkie pręty o grubości 6-8 mm, ponieważ są one tańsze i żadna inna funkcja nie jest dostarczana jako geometria ramy.

W ten sposób dolny rząd klatki wzmacniającej jest całkowicie zmontowany i można rozpocząć montaż górnego rzędu.

4. Montaż górnego rzędu. Przyjrzymy się jednemu ze sposobów, w jaki można złożyć górny rząd.

Jak napisaliśmy powyżej, pręty, które zostały wbite w ziemię, zostały połączone na górze za pomocą pręta. Na tych paskach, za pomocą drutu, pręty wzmacniające są zawieszone. Wysokość zawieszenia na wieszaku zależy od wysokości rusztu. W tym przypadku nie zapomnij, że zbrojenie w betonie nie powinno znajdować się bliżej niż 3 cm od krawędzi.

W ten sposób zwora znajduje się w stanie zawieszenia.

5. Teraz konieczne jest połączenie prętów w górnym rzędzie ze sobą. Odbywa się to w taki sam sposób, jak w dolnym rzędzie.

6. Otrzymano dwa rzędy: górny i dolny. Są one również połączone ze sobą gładkimi prętami o średnicy 6-8 mm.

7. Na końcu powinieneś otrzymać wzmocnioną ramę o prostokątnym kształcie. Ponieważ górne pręty były zawieszone na drucie, a oba rzędy były ze sobą połączone, drewniane klocki ułożone w pierwszym etapie można usunąć.

Okazuje się, że cała rama waży na drutach. Na tym etapie zbrojenie można uznać za kompletne.

Obliczanie liczby prętów zbrojeniowych

Zgodnie z ogólnymi zasadami, przekrój podłużnego zbrojenia nie powinien być mniejszy niż 0,1% powierzchni przekroju poprzecznego rusztu.

Jako przykład, weź grower o przekroju 40x40 cm. Przełóżmy centymetry na milimetry i obliczyć powierzchnię. Będzie to 160 000 mm 2. Odpowiednio, całkowita powierzchnia przekroju zbrojenia wynosi 160 mm2.

Wiemy również, że odpowiednia średnica pręta wynosi 10 mm lub 12 mm, a ich liczba w górnym i dolnym rzędzie powinna być taka sama.

Obszar okrągłego pręta znajduje się w dobrze znanej formule S = πd 2/4. Gdzie d jest średnicą zbrojenia.

Dzieląc całkowitą powierzchnię przekroju wszystkich prętów przez powierzchnię jednego pręta, uzyskujemy ich wymaganą liczbę.

Zaokrąglając uzyskane liczby, uzyskujemy liczbę zbrojenia n10= 2 sztuki i n12= 1 szt.

Zgodnie z tą technologią zabrania się instalowania jednego pręta zbrojeniowego w rzędzie o szerokości przekraczającej 15 cm. Okazuje się, że przy tej ruszcie powinny znajdować się dwa rzędy. Zatem ich łączna liczba powinna wynosić 4 sztuki.

Oznaczenie i skład betonu do grillowania

Nie będziemy pisać o tym zbyt wiele. Z reguły na etapie wylewania betonu wszyscy są zainteresowani pytaniem o to, jaki rodzaj betonu użyć do grilowania i jak zrobić to samemu.

Do grillowania stosuj gatunek betonu M300 i M350. Jeśli sam przygotowujesz beton, to wymagane proporcje znajdziesz na naszej stronie w artykule "Mark and composition of concrete".

Należy również powiedzieć, że podczas wylewania betonu musi być koniecznie przebity. aby wydalić powietrze, które utknie w grubości betonu.

Aby to zrobić, użyj specjalnego wibratora, który można wypożyczyć. Możliwe jest również użycie pręta zwory i wyrzucenie bagnetu powietrzem.

Należy to zrobić bardzo ostrożnie, inaczej po zestaleniu, w miejscach powstawania pęcherzyków powietrza, ruszt będzie osłabiony.

Fundament pala i fugi, jak każdy inny, musi być izolowany. Wyjątek stanowią domki letniskowe i domy przeznaczone do zamieszkania w ciepłym sezonie.

Grilling betonowy będzie służyć jako most zimny, który może negować całą izolację domu.

Schemat izolacji jest dość prosty i można go wyprodukować po wybudowaniu domu. W tym celu wystarczy przymocować zwykłą białą piankę na zewnętrznej powierzchni rusztu lub zastosować droższą, ale również wyższą jakość wytłaczanej pianki polistyrenowej.

Zastosuj miękką izolację, taką jak wełna kamienna lub wełna szklana jest niepożądana. Dobrze wchłaniają wilgoć, przez co tracą właściwości termoizolacyjne. Tworzywo piankowe jest pozbawione takiej wady.

Z reguły grubość polistyrenu 5-10 cm jest wykorzystywana do zaizolowania rusztu.

Przymocuj za pomocą specjalnych kołków, a połączenia stają się gęste.

Wiele osób na etapie instalacji popełnia błąd polegający na umieszczeniu pianki na ziemi, a następnie jej zamocowaniu. Błędem w tym przypadku jest to, że pianka powinna znajdować się na wysokości 5-10 cm od podłoża.

Chodzi o to, że siły podnoszące mróz działają na ziemię, które ją podnoszą lub opuszczają. Jakiego rodzaju siły piszemy w artykule (link). Tak więc, jeśli pianka jest umieszczona na ziemi, wtedy gdy gleba jest podniesiona, po prostu odrywa się od ścian lub pęka.

Wielu obawia się, że jeśli pianka nie zostanie mocno dociśnięta do powierzchni ziemi, podłogi pierwszego piętra będą zimne. To nie tak. Aby podłoga była ciepła, jest izolowana. Na ten temat na naszej stronie znajduje się kilka artykułów "Seks na ziemi".

Powierzchnię pianki często przycina się za pomocą cokołowych paneli imitujących układanie cegieł. Wytłaczana pianka polistyrenowa może być otynkowana. Ale są to tematy innego artykułu. Ważne jest, aby zrozumieć, że grower musi być koniecznie izolowany. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie i sprawi, że temperatura w domu będzie bardziej komfortowa.

Różnica między fundamentami pala-żwir i taśma

Wiele osób błędnie uważa, że ​​fundamenty palowe z rusztem i podstawą taśmy są takie same. W rzeczywistości są to całkowicie dwa różne powody.

Podstawa pasa znajduje się bezpośrednio na ziemi i przenosi ładunek z konstrukcji na cały obszar.

Grillage pełni inną funkcję. Redystrybuuje ciężar budynku na kije, które z kolei przenoszą ładunek na ziemię.

Istotną różnicą jest to, że grower nie powinien dotykać powierzchni za pomocą powierzchni, w przeciwnym razie siły gwizdu mrozu, które opisaliśmy nieco wyżej, mogą go złamać lub razem z nim wyciągnąć stosy z ziemi.

Podbudowa palowa z rusztem: urządzenie własnymi rękami

Nie zawsze i nie we wszystkich sytuacjach można użyć tradycyjnych fundamentów - taśmy i płyty. W niektórych sytuacjach stają się one zbyt drogie: do 40-50% kosztów całego budynku można przejść do ich rozmieszczenia. Zwykle dzieje się tak podczas budowania na obszarach o dużej głębokości zamarzania (poniżej 2 metrów) lub na glebach niestabilnych, słabo nośnych. W takich przypadkach fundamenty fundamentowe są często najlepszym rozwiązaniem.

Co to jest fundament fundamentu palowego

Fundament palowy prawdopodobnie wyobraża sobie wszystko: jest to pewna liczba pali zakopana w ziemi do poziomu warstwy nośnej lub poniżej poziomu zamarzania. W swojej czystej postaci ten rodzaj podłoża jest rzadko używany. Powodem tego jest szczególny projekt, który nie pozwala na redystrybucję ładunku z domu między stosami. Ponieważ fundamenty palowe są głównie wykonane z kłód z kłód lub drewna, czasami - pod domami ramowymi. Te rodzaje materiałów budowlanych, ze względu na swoje właściwości, same redystrybuują ładunek. W domach z innych materiałów są one słabo kompatybilne.

Ale ich ulepszony wygląd - fundamenty z rusztem - jest pozbawiony wielu wad i może być stosowany zarówno do konstrukcji ceglanych, jak i blokowych. W nich wszystkie podpory są połączone taśmą z metalu lub betonu zbrojonego (betonu) w jedną strukturę. Taśma nazywa się grillage.

W ten sposób fundament palowy i rusztowy jest wyjęty z ziemi

Grillage jest częścią fundamentu, łącząc nagłówki stosów i służąc jako wsparcie dla ścian. Grower akceptuje, a dzięki zamkniętemu projektowi redystrybuuje ładunek, przenosząc go na stosy. Może to być metal, drewno, beton lub żelbet. W zależności od rodzaju wykonania, grille betonowe (żelbetowe) są niskie i wysokie.

Wyróżnij fundamenty palowe z wysokim i niskim rusztem

Wysoki grill jest powyżej poziomu gruntu. Najczęściej jest wykonana z metalu - kanałów o dużych przekrojach lub kwadratowych metalowych rurach. Wciąż robimy takie grilling z betonu, ale jego urządzenie jest bardziej skomplikowane: musisz dowiedzieć się, jak wypełnić taśmę w pewnej odległości od ziemi.

Jak działa grillage i co daje

Każdy dom w różnych częściach daje inny ładunek: dekoracja, meble, artykuły sanitarne, inne rzeczy są rozmieszczone nierównomiernie. W konsekwencji obciążenie różnych części będzie inne. Grövsterk przyjmuje te nierównomierne obciążenia i redystrybuuje je. "Wyrównany" ładunek jest już przenoszony na stosy.

Jaka jest różnica między fundamentem stosu a fundamentem fundamentowym (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij go prawym przyciskiem myszy)

Czy to jest dobre? Fakt, że przy takim samym obciążeniu pali, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą siedzieć nierówno. Nierówny skurcz prowadzi, jak wiadomo, do pęknięć w fundamentach i ścianach. Dlatego podstawa fundamentu palowego jest bardziej stabilna. Chociaż główną wadą fundamentów palowych pozostaje: nie wiemy, jaki rodzaj ziemi znajduje się pod każdym z palików. Ponieważ przewidzenie ich zachowania jest nierealne. Dlatego nie lubią architektów: nie można zagwarantować długotrwałej pracy domu.

Bardziej przewidywalne w tym względzie są niskie obroty. Zaczynają one zazwyczaj poniżej poziomu gruntu i są odlane z betonu zbrojonego (lub nie zależnego od projektu). A zbrojenie pali jest połączone ze sprzętem rusztowania.

W tym przypadku ruszt jest drobno okorowanym fundamentem taśmowym i jest wytwarzany przy użyciu tej samej technologii. Różni się tym, że ma sztywne połączenie z palami, co niekiedy zwiększa niezawodność i stabilność konstrukcji. Jeszcze takie fundamenty nazywa się wstążką na stosach lub na taśmie. Ta konstrukcja jest prawie idealna: łączy zalety pala i podstawy taśmy, w dużej mierze kompensując ich wady.

Podstawa na pile na pile (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy)

Jak to działa? Ładunek z domu jest przenoszony na taśmę. Ze względu na obecność zbrojenia podłużnego jest redystrybuowane na całym obszarze. Ponieważ taśma opiera się na ziemi, część ładunku jest przenoszona na nią, reszta jest na stosach. Jednocześnie obciążenie i skurcz są jednolite: są "wyrównane" przez taśmę.

Zimą, gdy siła uderzenia zaczyna wpływać na fundament, pojawiają się wszystkie zalety fundamentu na pal i taśmę. Jeśli dom położony jest na zaroślach, ich głębokość jest niższa niż poziom zamarzania, bardzo trudno jest wyobrazić sobie warunki, w których dom zakłopotania lub spowoduje nierówny skurcz.

Kiedy siły uderzenia są przykładane do taśmy, "pięty" stosów, a nawet one same, nie pozwalają na przemieszczenie podłoża. Dlatego fundamenty z paskami są doskonałym wyborem na silnie spuchniętej glebie. Koszty są znacznie wyższe niż przy budowaniu tradycyjnego fundamentu palowego, ale znacznie niższe niż przy budowaniu taśmy poniżej głębokości zamarzania.

Zaleca się umieszczenie fundamentu fundamentowego w następujących przypadkach:

 • Gdy niestabilne i słabo obciążające gleby pozostawiają wystarczająco dużą głębokość. Są to gleby krasowe, leśne, torfowe, piaski ruchome, gleby warzywne i żyzne o dużej grubości (ponad 1,4-1,5 metra). W takim przypadku ładunek musi zostać przeniesiony na grunt o niskiej gęstości z normalną nośnością. Aby dostać się do nich nie zawsze jest możliwe, a jeśli możesz, podstawa jest zbyt droga. Dlatego najlepszym wyborem jest przenoszenie ładunku za pomocą pali.
 • Na stronach z dużymi różnicami wysokości. W takim przypadku często o wiele tańsze jest stosowanie stosów o różnej wysokości niż w przypadku pracy z niwelacją gleby lub wypełnienia głębokiej taśmy, która może zrekompensować różnicę wysokości.

Czasami jest jeszcze prostsze: pochodzą z najniższych kosztów. Ale należy zawsze pamiętać, że każdy rodzaj fundamentu palowego jest mniej niezawodny niż płyta i taśma. A wszystko dlatego, że nie wiemy dokładnie, jaki rodzaj ziemi znajduje się pod każdym z palików. Dlatego przy obliczaniu parametrów w konstrukcji kładzie się zwiększony współczynnik bezpieczeństwa. Nie 1.2, jak się powszechnie uważa, ale 1.4. A jednak nikt nie może zagwarantować niczego.

W fundamencie palowym i fundamentowym można stosować dowolne stosy. Są wybierane na podstawie gleby, planowanego ładunku w domu. Stosy wykonane są z metalu, betonu, czasem drewna. Mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy. Różnią się one w zależności od metody instalacji:

 • Napędy stosu. Są instalowane bez wiercenia lub kopania. Zwykle są młotkowane, dlatego są nazywane. W budownictwie indywidualnym są one rzadko używane: wymagane jest specjalne wyposażenie.

Stosy zbrojonego betonu są wykorzystywane częściej przy budowie budynków wielopiętrowych

Jeden z rodzajów pali jest wkręcony. Mogą być używane z grilami z różnych materiałów dla różnych domów (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy)

W budownictwie prywatnym najczęściej stosuje się znudzone stosy. Są szczególnie popularne podczas budowy daczy lub kąpieli. Może być stosowany w budowie małych domów. Ale jeśli wille i łaźnie można zrobić bez kalkulacji, to przy budowie domu bardzo pożądane jest zamówienie projektu.

Różne stosy mogą mieć postać kwadratowego lub trójkątnego przekroju, okrągłe wypełnione i okrągłe puste, czasem opracowywane są złożone kształty zaprojektowane specjalnie do projektu. Przy okazji stosy przenoszą ładunek na ziemię, mogą być:

Jaka jest różnica między stosami a rodzajem pracy (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy)

Pale wiszące mają dużą powierzchnię boczną, a wraz z nią przenoszona jest znaczna część ładunku (do 60-70%). Stosuje się je, gdy nośność gruntu na osiągniętym poziomie nie jest wystarczająca, aby wytrzymać cały ładunek, a dalsze pogłębianie jest niepraktyczne. W tym przypadku obecność "obcasa" prawie nic nie zmienia: główny ładunek jest przenoszony przez powierzchnię, a nie przez punkt stosu.

Przeciwnie, w przypadku stelaży, większość ładunku jest przenoszona przez punkt. W tym przypadku ściany boczne są nierozwinięte i gładkie, a na końcu stosu ma sens przeprowadzenie ekspansji. Jednym rodzajem tego typu jest TISE stosu. Mają cylindryczne rozszerzenie na dole, dlatego przenoszą ładunek na duży obszar. Ponadto, pięta nie pozwala siłom wykrawania podnieść fundament.

W większości przypadków podpory w ziemi są ułożone pionowo. Czasami możesz potrzebować instalacji pochyłej i kilku elementów w jednym miejscu. Ta metoda jest stosowana, jeśli mogą wystąpić siły skierowane poziomo. Na przykład podczas budowania na pochyłym terenie.

Lokalizacja stosów na planie piętra

Stosy mogą być umieszczone punktowo - pod podpórkami (kolumny, słupki). Takie ustawienie jest typowe dla konstrukcji zadaszeń lub konstrukcji dachu nad otwartymi obszarami. Następnie podpory są umieszczane dokładnie pod kolumnami podtrzymującymi dach.

Pod domami prywatnymi o niewielkiej liczbie kondygnacji stosy ułożone są w formie taśmy. Ustawili je w jednym rzędzie, czasami dwa lub trzy, przesuwając się względem siebie. Czasami w najbardziej ruchliwych częściach, na przykład w narożnikach, pod sekcjami o dużym planowanym obciążeniu, umieszcza się je w krzakach: kilka sztuk w niewielkiej odległości od siebie.

Jak samemu zaaranżować plan domu

Projektując fundamenty palowe za pomocą własnych sił, zwykle wykonuje się to w następujący sposób. Na planie budynku, narysowanego z zachowaniem skali, należy układać stosy w rogach i na skrzyżowaniach z pomostami. Jeżeli są one oddzielone od siebie w odległości większej niż 3 metry, pośrednie podpory są umieszczone między nimi. Pożądane jest, aby stosy znajdowały się jeden od drugiego w odległości od 2 do 3 metrów.

Pierwsze stosy są umieszczane w rogach, a następnie pod miejscami styku ścian nośnych

Zasada jest prosta, ale nadal musisz określić wymagany obszar stosów. I trzeba to obliczyć (raczej podnieść).

Obliczanie fundamentu fundamentowego palowego

Aby być przynajmniej częściowo pewnym niezawodności fundamentu, pożądane jest przynajmniej w przybliżeniu obliczyć. Aby to zrobić, musisz wykonać kilka nie najtrudniejszych obliczeń.

 1. Obliczana jest masa domu (uwzględniane są wszystkie materiały i przybliżona waga "wypełnienia").
 2. Na podstawie wagi i współczynnika niezawodności wyznaczany jest wymagany obszar wsparcia.
 3. Ponieważ stosy są już ułożone, możemy obliczyć ich liczbę.
 4. Następnie wybieramy obszar sekcji stosów. Ponieważ znamy ich liczbę, a następnie pomnożenie przez wybrany obszar, uczymy się sumy.
 5. Uzyskany wynik porównuje się z wcześniej obliczonym obszarem odniesienia (pkt 4).
 6. Jeśli obszar znaleziony w kroku 4 jest większy niż obliczony w kroku 2, wybrane parametry stosów są dla nas odpowiednie.
 7. Jeśli mniej, zwiększ planowaną sekcję stosów, ponownie pomnóż i porównaj. Znajdujemy więc wymagany obszar palowy.

Czasami bardziej korzystne jest nie zwiększanie obszaru stosów, ale częstsze ich umieszczanie. Procedura obliczeń nie zmienia się w tym przypadku.

Udźwig stosów o różnych średnicach w różnych glebach (aby zwiększyć rozmiar obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy)

Obszar podparcia wymagany dla normalnego rozkładu obciążenia jest określony wzorem:

Gdzie H jest nośnością gleby (można ją pobrać ze stołu). Współczynnik 1.4 jest stosowany, ponieważ fundamenty palowe wymagają większego marginesu bezpieczeństwa: nie wiemy, jaki rodzaj ziemi znajduje się pod wszystkimi palami. Dlatego lepiej być bezpiecznym.

Aby uzyskać więcej informacji na temat obliczania obszaru odniesienia i obliczania masy domu, zobacz wideo.

Masz gotowy projekt, lub sam zdecydowałeś, gdzie są pale, ich parametry, typ i wysokość rusztowania. Możesz rozpocząć budowę.

Najpierw usuń całą żyzną warstwę ziemi, zabierz ją do ogrodu lub złóż w jednym z rogów działki. Powierzchnia pod fundamentem jest wyrównana. Następnie, używając kołków i sznurków, zaznacz granice domu. I pociągnij dwa kable, zaznaczając zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię ścian. Pamiętaj, aby sprawdzić geometrię, ponownie mierząc i porównując wszystkie przekątne w parach.

Po zakończeniu tworzenia znaczników możesz zaznaczyć położenie stosów. Są one rysowane na planie i obliczane, określa się odległości między nimi.

Schematyczne przedstawienie kolejności pracy przy budowie fundamentu palowego fundamentu własnymi rękami (aby powiększyć obraz, kliknij prawym przyciskiem myszy)

Wykop i układanie pali

Sposób działania będzie zależeć od rodzaju stosów. Najczęściej przy budowie domu stosuj śruby lub znudzone stosy.

Wkręty można wkręcać ręcznie. Podczas skręcania głowami są one ustawione na tym samym poziomie. Bardziej wygodne jest oznaczanie za pomocą sznurków.

Do wiercenia potrzebujesz specjalnej techniki lub wiertarki ręcznej o odpowiedniej średnicy. Urządzenia te to wywiercone otwory w odpowiednich miejscach. W gotowych odwiertach wybrane szalunki są opuszczane, układane jest zbrojenie (cztery pręty żebrowanego zbrojenia połączone ze sobą). Jeśli fundament jest ułożoną w stos taśmą, zbrojenie musi mieć wylot nie mniejszy niż 60-70 cm, a następnie skontaktować się z rusztem. Ostatnim krokiem na tym etapie jest wylewanie betonu.

Podstawa palowa jest gotowa do montażu szalunku do grillowania. W tym przypadku deskowanie stosuje się z papy lub papy dachowej, składanej kilka razy

Jeśli wybrany zostanie metalowy grill, jest on przyspawany do głów stosów. W pracy ważne jest, aby wytrzymać ścisłą poziomo: wtedy obciążenie zostanie przekazane równomiernie.

Aby zbudować zakopaną kratkę żelbetową (nisko), należy wlać ułamek 20-60 mm w pokruszony kamień i zagęścić go za pomocą platformy wibracyjnej. Minimalna warstwa pokruszonego kamienia wynosi 15 cm. Aby poprawić nośność gleby pod pasem, należy wylać gruz w małych warstwach (5 cm) i ostrożnie zagęścić za pomocą platformy wibracyjnej. Wokół stosów nie można dobrze dociągnąć, ale to nie jest takie ważne.

Na tym wyściółce powstaje szalunek. Szerokość wstążki jest nieco większa niż szerokość ścian, wysokość osłon jest wykonywana z uwzględnieniem wymaganej wysokości cokołu. Montaż ekranów i montaż ograniczników są dokładnie takie same, jak w przypadku technologii montażu szalunku dla fundamentu taśmy.

Schemat wzmocnienia fundamentu palowego i fundamentowego za pomocą rusztowania żelbetowego (taśma pilśniowa)

Wzmocnienie przeprowadza się w większości przypadków tak samo, jak w przypadku konstrukcji taśmy: dwa paski u góry iu dołu żeber zbrojeniowych, poprzeczne i pionowe stojaki gładkiego pręta o mniejszej średnicy. Wszystkie reguły zbrojenia są zachowane. Dodaje się tylko podwiązkę z palami. Pręty zbrojeniowe z pali są wygięte: jeden rząd jest przywiązany do dolnego pasa, drugi - do górnego (nie zapominaj o wydaniach, aby uzyskać różne długości). Muszą mieć średnicę co najmniej 50 barów (jeśli stosowany jest zawór 12 mm, zgięcie 600 mm (50 * 12 mm)). Schemat zbrojenia współzależności pala przedstawiono na rysunku.

Na tym etapie należy pozostawić wentylacyjne powietrze i ułożyć rury i kanały, przez które będą dostarczane komunikacje techniczne (instalacja wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie, prąd, kanalizacja).

Nie zapomnij o układaniu rur na gaz, instalacjach rurowych

Jeśli nie zostanie to zrobione, będziesz musiał potem odkurzyć beton. I to jest wielkie zło dla fundamentu, ponieważ narusza się integralność monolitu. Wszystko jest dobrze przemyślane: nie będzie możliwości jego powtórzenia.

Beton nie jest tylko wylany. To także wibruje. Bez tego procesu bardzo trudno osiągnąć jednolitość i wysoką wytrzymałość. Ponieważ obróbka wibratora betonowego fundamentu może być uważana za niezbędny proces.

Jeśli temperatura powietrza po wylaniu betonu wynosi około +20 ° C, można usunąć szalunek w ciągu czterech dni. W tym czasie beton zbierze około 50% mocy obliczeniowej, co wystarcza na następne prace. Jeśli temperatura wynosi około + 10 °, oczekiwanie potrwa 10-14 dni. W niższych temperaturach warunki uważa się za zimę, a wylany beton wymaga ocieplenia lub ogrzewania.

Wszystko jest gotowe do wylania betonu: armopoyas jest związany, deskowanie jest odsłonięte i naprawione (aby powiększyć obraz, kliknij prawym przyciskiem myszy)

Ze względu na swoją atrakcyjność fundamenty palowe mają wady:

 • Jak już wspomniano, ze względu na to, że niemożliwe jest określenie, jaki rodzaj gleby znajduje się pod każdym z palików, jej zachowanie prawie nie nadaje się do przewidywania.
 • W takich budynkach niemożliwe jest wyposażenie piwnic.
 • Gdy wymagany jest wysoki grill, aby jakoś wypełnić lukę: tam, gdzie osiedlają się zwierzęta i owady.

Jak układać ruszt na fundamentach palowych

W przeciwieństwie do pozornie przypominających nisko położone fundamenty wstęgowe, ruszt zawsze przenosi ładunki na stosy. Są płyty, opaski, szklane kratki. Wisi, ziemia, pochowany typ. Wykonane są z betonu (monolit, prefabrykowany), asortymentu profili (dwuteownik, kanał), drewna. Projekt uwzględnia ściany, pokrycia dachowe, kondygnacje, obszar konstrukcji, inne czynniki.

Przy dużych wymiarach ciężkiego budynku o złożonej konfiguracji, pola palowe są powiązane z dużymi płytami. Preferowana jest konstrukcja monolityczna, grubość płytek jest uzyskiwana z obliczeń wykrawania. Niskie grille są układane na standardowym "krążku":

 • poduszka z piasku i żwiru - dwie warstwy po 20 cm z wibracją co 10 cm z nawilżaniem wodą
 • drenaż pierścieniowy - na poziomie dna rusztu
 • przygotowanie betonu - 5 cm jastrych bez wyposażenia
 • hydroizolacja - standardowa procedura dla produktów z betonu zbrojonego stosowanych w gruncie

Ze względu na nieznaczną penetrację płyty o niskiej gramaturze, konieczne jest przeprowadzenie działań kompensujących lub zapobiegających siłom pęcznienia:

 • Wymiana gruntu na materiał niemetaliczny - technologia jest wskazana powyżej
 • izolacja termiczna podeszwy - analogicznie do podkładu UWB, usztywniacze nie są potrzebne

Wiszące monolityczne kraty są rzadkie ze względu na złożoność produkcji. Prefabrykowane modyfikacje składają się z jednej, kilku płyt wspartych na znudzonych (rzadziej śrubowych) stertach.

Aby zmniejszyć budżet na konstrukcję, wykonuje się taśmowy grill. Wymiary zależą od czynników:

 • szerokość ścian - można powiesić mur w odległości 10 cm z każdej strony w kilku rzędach
 • liczba pali o średnicy - w poszczególnych konstrukcjach stosy są zwykle montowane w jednym rzędzie
 • wysokość - ruszt liczony jako belka (jeden przęsło), wielkość ta obliczana jest zgodnie z normami SP 63.13330

Kratki niskopasmowe układa się na betonowym preparacie ze standardową hydroizolacją podeszwy przed zalaniem. Wymagania dla materiałów konstrukcji monolitycznych są następujące:

 • przygotowanie betonu - klasa minimum B7.5
 • grillage - klasa B15 i wyższa
 • zbrojenie - klasa А400 (odpowiada А-III)

Siły wykrawania występują wyłącznie w niskich kratkach, są kompensowane na kilka sposobów:

 • poduszki wykonane z materiałów niemetalowych + zasypka z zagłębioną taśmą z piaskiem, gruzem
 • ocieplenie podeszwy, ślepy obszar, wywijanie - analogicznie z MZLF wzdłuż warstwy hydroizolacyjnych arkuszy pianki XPS (producenci URSA, Technonikol i inni)

Bez względu na poziom groweru w stosunku do powierzchni, niezbędny jest system kanalizacji drenażowej, który usuwa wilgoć ze zwierconych pali.

Fundamenty, których ruszt jest wlewany do szalunku, mają większą przestrzenną sztywność w porównaniu z konstrukcjami prefabrykowanymi. Belki rusztu są wzmocnione dwoma paskami, z których każdy używa co najmniej dwóch prętów zbrojeniowych o okresowym przekroju poprzecznym.

Monolityczne rusztowanie w 90% przypadków stosuje się na znudzonych palach, ponieważ:

 • materiały mają ten sam zasób, rozszerzalność liniową
 • w monolitycznym ruszcie łatwiej jest uszczelnić głowice z wystającymi z nich prętami prętów
 • stosowane są te same kompozycje hydroizolacyjne

Niezależnie od położenia monolitycznego rusztu nad powierzchnią ziemi konieczne jest ułożenie drenów odprowadzających wody gruntowe z betonowych pali, wód powierzchniowych.

W przypadku technologii konstrukcji drewnianej idealnym rozwiązaniem jest prefabrykowany fundament palowy i fundamentowy. Belki z belki, belki dwuteowe, kanał są układane na głowicach, są łączone na pół drzewa lub spawane. Brak konkretnych prac umożliwia:

 • zmniejszyć budżet
 • rozpocznij budowę murów następnego dnia

Taśma kompozytowa ich belek z betonu zbrojonego jest rzadka, w indywidualnej konstrukcji praktycznie nie ma popytu. Złożoność projektu znajduje się w węzłach łącznika dwóch belek do główki jednego stosu.

Najtrudniej jest związać stosy śrub monolitycznym rusztem. Dlatego zwykle wiążą pasek, I-beam, kanał. Do murowania, belki frezujące z dwóch przyspawanych kanałów, zamontowane na krawędzi.

W budynkach z ramami żelbetowymi można zastosować szklany grill. Ma postać rzepki osadzonej na talerzu o wymiarach wielokrotnych 15 cm, 30 cm (odpowiednio wysokość, szerokość). W takim przypadku całkowita wysokość powinna być o 40 cm większa niż głębokość szkła. Obliczenia projektowe są standardowe:

 • wykrawanie - słupki narożne + kolumny
 • gięcie - szkło + płyta

Gdy wzmocnienie przestrzennej ramy szkła rozszerza się na dole - styka się z płaską siatką płyty. Każda szklanka jest obsługiwana przez 4 stosy, używane do montażu kolumn. Dlatego technologia jest bardziej pożądana w budownictwie przemysłowym, rolniczym.

Wady wysokiego chowu - złożony szalunek, potrzeba probówki, są kompensowane w nieutwardzonej glebie przez brak sił zginających, poduszek wykonanych z materiałów niemetalowych, wykopów. W grach monolitycznych często stosuje się znudzone stosy. Belki z prefabrykowanych grilli są często łączone wzdłuż głów SHS.

Zalety zawieszenia podwieszanego to:

 • lekka hydroizolacja
 • konstrukcja w trudnych warunkach
 • oszczędność budżetu
 • skrócenie czasu dostawy obiektu
 • wysoka konserwowalność konstrukcji

Wadą jest niemożność zrobienia podłogi na ziemi - wszystkie inne technologie (przez lag, płyta) są droższe. Podczas budowy domku na ramy, log, technologia fachwerk, budżet budowy jest zawsze minimalny. Dlatego koszt testu, ocieplenie komunikacji w podziemiu nie może poważnie zwiększyć kosztu metra kwadratowego.

Ekonomicznie opłacalna opcja podziemna w obecności projektu tekpodpolya, piwnicy. Główną zaletą rusztowania przed podstawą taśmy jest wsparcie na stosie:

 • po wylaniu z niej monolitycznej taśmy, blachy lub prefabrykowanego rusztu, można usunąć warstwę gleby 5 - 10 cm łopata
 • wszystkie ładunki są przenoszone na stosy SHS lub znudzone
 • styczne siły wypierania są kompensowane przez warstwę piasku podczas zasypywania taśmy grilla

Szczelina pod podeszwą o monolitycznej konstrukcji w podłożu jest chroniona przez materiały arkuszowe. W przypadku standardowej taśmy MZLF nie można tego zrobić. Hydroizolacja, system drenażowy pozwala na wydłużenie żywotności dowolnej konstrukcji żelbetowej, dlatego jest niezbędny przy każdym niskim ruszcie.

Jeśli głębokość warstwy spęczniającej w miejscu budowy jest mniejsza niż 12 m, bardziej racjonalne jest stosowanie kraty gruntowej, która jest niskiego typu. Aby zrekompensować siły wykrawania, wystarczy pozostawić szczelinę między podłożem, stropem / taśmą 10 cm. Po obu stronach szczelina jest pokryta materiałem z arkusza, tak aby nie była wypchana, a do drenażu burzowego nie została przyłożona gleba.

W praktyce technologia jest produkowana w następującej kolejności:

 • wylewanie znudzonych pali do szalunku ze wzmocnieniem
 • produkcja poduszek piaskowych
 • napełnianie rusztu palami głowic palowych
 • usuwanie wypełnienia piaskiem spod podeszwy taśmy
 • ochrona szczeliny technologicznej po bokach z płaską łupką
 • zasypywanie piaskiem
 • wytwarzanie obszaru niewidomego

Wstęga górująca nad ziemią jest jednocześnie podstawą budynku. Aby przewietrzyć podziemia, konieczne jest oczyszczenie monolitycznej struktury. Dlatego zaleca się zwiększenie wysokości grilla do 0,6 m, aby wykonać wydmuch, nie mniej niż 0,4 m od poziomu zerowego, w przeciwnym razie w zimie otwory te zatykają śnieg.

Tak więc, grower na stosach jest w większości przypadków lepszy od innych rodzajów fundamentów w konstrukcji niskiej. Pale przechodzą przez aluwialne gleby, są podtrzymywane przez warstwę nośną. Grillage zbiera operacyjne, strukturalne obciążenia, rozkładając je równomiernie. Szlam jest całkowicie nieobecny, co jest gwarancją maksymalnego możliwego zasobu konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 74