Fronty dachowe

Fronty dachowe

Z przodu dwuspadowy dach. Obliczanie, urządzenie, wykończenia

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu, musisz zastanowić się, jaki będzie szczyt dwuspadowy. Do jego ustawienia konieczne jest wykonanie precyzyjnych obliczeń i wybór odpowiedniego materiału na wykończenie. Ważne jest, aby wybrać najlżejsze materiały, jednak wśród ich cech jakościowych musi również być siła. W końcu fronton będzie podlegał stałym wpływom negatywnych czynników środowiskowych przez cały rok. Powierzchnia powinna nie tylko trwale podlegać wpływowi agresywnych czynników, ale także zachować przyzwoity wygląd, ponieważ fasada domu jest wizytówką jego właścicieli.

Jeśli mówimy o prostej konstrukcji szczytowej, to najpierw musimy zamontować szczyty po obu stronach budynku. Następnie musisz utworzyć wsparcie dla krokwi, używając potężnego mauerlat jako podstawowego wsparcia. Wykonany jest z litego drewna. Przekrój poprzeczny belki jest z reguły kwadratowy, a jego bok wynosi 10 cm.

Przed montażem elementy muszą być starannie obrobione środkami antyseptycznymi. Znacznie wydłuży to żywotność materiałów u podstawy przegrody. W ten sposób będziesz chronić je przed gniciem i pleśnią. Jest to szczególnie ważne, gdy dom budowany jest w warunkach ciągłego wiatru i częstych opadów, które mogą niekorzystnie wpływać na drewno.

Jeśli cegła zostanie użyta podczas wznoszenia frontonu, a struktura będzie miała standardowe wymiary, należy przygotować 35 elementów na 1 metr kwadratowy. Jeśli chodzi o masę cegieł, waha się ona od 2,5 do 7 kg, co zależy od odmiany i grubości produktu. W celu ułatwienia projektowania zaleca się stosowanie pustaków, co zmniejsza obciążenie zakładki.

Dach dwuspadowy można wykonać za pomocą klocków o zewnętrznym przeszkleniu. Dzięki temu można wykluczyć potrzebę prac wykończeniowych. Między innymi, jeśli w strukturze nie ma żadnych materiałów dekoracyjnych, nie spowoduje to dodatkowego obciążenia ścian i fundamentów. Konieczne jest zbudowanie frontonu w 1/2 klocków.

Funkcje instalacji

Jeśli górna część ma duży obszar, ważne jest wzmocnienie struktury. W tym celu niższe szeregi muszą być koniecznie wzmocnione. Następnie wylewa się beton. Należy jednak pamiętać, że taki fronton dachu dwuspadowego będzie miał większą wagę. Aby rozwiązać problem, zaleca się wzmocnienie konstrukcji, wznoszenie ścian w przestrzeni strychowej w formie rozpór. Aby pokój na poddaszu był ciepły, w frontonie powinien być izolowany. Tę procedurę można łączyć z hydroizolacją dachu, co należy zrobić po zainstalowaniu dachu.

Aby fronton bardziej estetyczny, można użyć tynku, płyty warstwowej lub bocznicy. W niektórych przypadkach ozdobione plastikowymi panelami lub drewnianymi listwami. Przed rozpoczęciem pracy należy ustalić, jaka wysokość, a także kształt będzie znajdował się na frontonie. W obszarze mocowania górnej części konstrukcji należy zamontować maszt. Po wyciągnięciu sznurka ze szczytu tego elementu, należy go naprawić w stanie rozciągniętym. W następnym etapie możesz przystąpić do instalacji samego projektu.

Z przodu dwuspadowy dach dla lokali mieszkalnych, z reguły ma wysokość równą 0,7 m. Jest tak w przypadku braku poddasza. Regenerację pełnej długości przyczółkiem, jednej ze ścianek poddasza przyszłości powinien być równy wysokości 1,5 m. Jeżeli planowane jest zbudowanie pełni rozwiniętej powierzchni, liczba ta może być zwiększona do 2,1 m.

Wdrożenie wzmocnienia frontonu

Budowa dwuspadowego dachu wymaga wzmocnienia szczytu. Umożliwia to mocne zamocowanie konstrukcji. Aby zapewnić sztywność niezbędną do budowy ściany do rozdzielania, którego minimalna grubość jest równa 24 cm. Musi być ustawiona prostopadle do ściany szczytowej. Może być użyty do wzmocnienia kolumny. Niektórzy budowniczowie stosują metodę budowania żelbetowej ramy, jest ona wzmocniona czterema prętami, których średnica wynosi 10 cm.

Drewniany szczyt dachu domu zakłada zastosowanie desek o grubości 3 cm. Muszą być ułożone poziomo, mając w otworze rozpostartym. Wykańczanie w tym przypadku można wykonać za pomocą tynku elewacyjnego lub materiałów arkuszowych w zależności od rodzaju bocznicy. Jeśli mówimy o nieogrzewanych i pomocniczych pomieszczeniach, szczyt może być wykonany w formie konstrukcji ramowej, która jest wykonana ze stalowej siatki. Aby to zrobić, konieczne jest złożenie ramy za pomocą narożników, które są zamocowane mechanicznie i wzmocnione na siatce - rabitsa.

Przed wykonaniem dachu dwuspadowego należy wziąć pod uwagę nachylenie dachu dwuspadowego. Jeśli nie ma znaczenia, to do rejestracji można użyć bocznicy metalowej. Zastosowanie tego materiału zapewni dobry estetyczny wygląd i ochronę przed czynnikami klimatycznymi. Jednak jako minus to nieistotna siła.

Po tym, jak dowiedziałeś się, jakie urządzenie znajduje się na dachu dwuspadowym, możesz zapytać o szczegóły obliczeń. To określi obszar struktury. Jeśli mówimy o kształcie trójkąta, wówczas koń będzie działał jako wierzchołek trójkąta prostokątnego. Jego wysokość to katet. Jako druga noga, szerokość domu pojawi się, jeśli jest to dach jednospadowy. W konstrukcji szczytowej druga noga to szerokość domu, którą należy podzielić na dwie. Określ wysokość grzbietu można zrobić, mnożąc długość nogi przez nachylenie zbocza dachu. Tabela stycznych znajduje się w podręczniku geometrii.

Przed podjęciem decyzji, co zszyć szczyt dachu, konieczne jest wykonanie obliczeń. Tak więc, jeśli dom ma szerokość 10 metrów, a nachylenie wynosi 35 stopni, wówczas styczna będzie równa 0,7. Oznacza to, że wysokość frontonu wynosi 3,5 metra. Indeks ten został znaleziony metodą dzielenia 10 na 2 i pomnożenia przez 0,7. Po obliczeniu tej wartości możliwe jest określenie obszaru trójkąta. Wysokość powinna być pomnożona przez długość podstawy, a wynik powinien zostać podzielony na dwa. W tym przykładzie wartość ta będzie równa 17,5 metra kwadratowego.

Jeśli zastanawiasz się, jak uszyć dwuspadowy dach, możesz ubiegać się o tę bocznicę. Ta technologia wymaga użycia prowadnic montowanych pionowo. Elementy te utworzą ramę i powinny zostać usunięte od siebie o 40 cm. Jeśli zdecydujesz się użyć drewna jako podstawy do licowania, to najpierw musisz być potraktowany związkiem antyseptycznym. Między końcami panelu podczas instalacji powinien pozostać pewien dystans, to zrekompensuje zmiany temperatury w liniowych wymiarach.

Aby wszystkie elementy zostały bezpiecznie zamocowane, należy użyć specjalnych gwoździ. Podczas odchylania szczytu dachu za pomocą bocznicy należy wybrać śruby, które na końcu pozbawione są boraksu. Długość sprzętu powinna wynosić 30 milimetrów, to wystarczy, aby bezpiecznie zamocować panele. Średnie zużycie wkrętów samogwintujących do montażu sidingu wynosi około 1600 sztuk. na 100 metrach kwadratowych.

Dach dwuspadowy można przyciąć podszewką. Jako prowadnice w tym przypadku należy użyć profili w kształcie litery L opartych na PCV. Elementy te są instalowane za pomocą wkrętów samogwintujących, które mają szeroki kapelusz. Muszą być zamontowane na obwodzie frontonu i wokół drzwi. Jeśli się go pozbywa, powinieneś ustawić ten profil na swoim obwodzie. Odległość między zaciskami powinna wynosić 35 cm, ale nie więcej.

Cechy instalacji podszewki na frontonie

Przepasowanie szczytu powinno odbywać się z uwzględnieniem siły. Aby zapobiec porwaniu profilu przez wiatr, panele PVC muszą być zainstalowane pionowo. Jednocześnie instalacja może być znacznie łatwiejsza, ponieważ skośne cięcie będzie musiało być wykonane tylko po jednej stronie. Jeśli konieczne jest wykonanie cięcia, należy użyć noża budowlanego z wymiennym ostrzem. Podczas pracy zaleca się stosowanie śrub ze stali nierdzewnej, które mają szeroką maskę. Zużyte metalowe zszywki, które są zatkane za pomocą zszywacza, należy wyrzucić. Nie pasuj i konwencjonalne śruby o małej średnicy. Silny podmuch wiatru może zakłócić panel, jeśli jest używany.

W celu ustalenia ostatni panel jeżeli prowadnice są już zainstalowane, należy określić odległość od krawędzi przedniej części przedostatniej płyty na półce środkowej profilu prowadzącego. To dostanie czysty rozmiar. Następnie należy go odjąć 5 milimetrów, co wskaże szerokość ostatniego panelu. Takie pomiary należy wykonać nieco, biorąc pod uwagę fakt, że panel zostanie zainstalowany ukośnie. Przedmioty należy najpierw zamontować w prowadnicy do ogranicznika, a po niewielkim naciśnięciu sfazować. W takim przypadku plansza musi leżeć na płaszczyźnie.

Po wykonaniu dwuspadowego urządzenia dachowego i ukończeniu montażu materiału wykończeniowego na szczycie, można założyć, że udało się poradzić sobie z tym procesem. Ważne jest, aby obserwować technologię, wybierać materiały wysokiej jakości, a następnie rezultaty będą zgodne z oczekiwaniami, co oznacza, że ​​zadowolą całą Twoją rodzinę.

Jak uszyć dwuspadowy dach domu: przegląd wymaganych metod osadzania i okładzin

Fronton jest ważnym elementem dachu dwuspadowego, który spełnia funkcję barierową i estetyczną. Dokładnie przemyśl, jakie opcje projektowania i wykończenia powinny znaleźć się na etapie projektowania. W tym artykule sugerujemy zapoznanie się z mistrzowskim właścicielem domu ze sposobami, w których szczyt dachu jest wyłożony i wzniesiony. Przeanalizujemy i porównamy wszystkie technologie i materiały używane w tym biznesie, abyś mógł zrozumieć, z czym się zmierzysz.

Warianty konstrukcji szczytów

Część przednia jest górną częścią ściany konstrukcji, która jest ograniczona od dołu przez pokrycie sufitowe, od góry - płaszczyznami jednej z konstrukcji spadzistych. Są to nieodłączne towarzysze budowy dwuspadowego, łamanego, odnoskatnaya lub duński dach dwuspadowy.

Skonstruowane w kierunku ściśle pionowym, najczęściej są trójkątne lub trapezoidalne, rzadziej okrągłe lub wielokątne.

Ściany frontowe ograniczają poddasze nie mieszkalne lub przestrzeń poddasza, która jest ustawiona pod domem, od końca. W zależności od warunków planowanej operacji można je zaizolować lub nie. Izolacja termiczna jest umieszczona między słupkami nóg zimnych dachów lub umieszczona między prętami dachu ogrzewanych mansard.

Generalnie, zgodnie z terminologią budownictwa mieszkaniowego, naczółkami są trójkątne wierzchołki ścian nośnych wykonanych z kamienia, pianobetonu lub cegły. Podobne elementy z drewna nazywane są szczypcami, przez co dachy nazywano "szczytami".

Jednak w budownictwie niskobudżetowym obie kategorie potajemnie łączone są w klasę frontonów. Podobne materiały są stosowane w ich aranżacji, chociaż istnieją różnice w technologiach budowlanych.

Zgodnie z cechami technologicznymi metody konstruowania frontonów można podzielić na dwie grupy:

 • Poszycie słupów ściany frontonu, wzniesione na zasadzie szkieletu. Najłatwiejszy do wdrożenia i niedrogi programista dostępny dla niedoświadczonego wykonawcy. Aktywnie popyt w budownictwie indywidualnym jest najbardziej akceptowalną opcją do budowy lekkiego praktycznego dachu.
 • Poszycie solidnej ściany frontonu, wzniesione podczas budowy domu z cegieł, bloków z pianki, drewna, kłód. Metoda, która wymaga przynajmniej początkowych umiejętności stolarza lub murarza. Jest wykorzystywany głównie podczas przebudowy budynku i prac remontowych. Czasem służy do poprawy statusu domu zbudowanego z niedrogich materiałów budowlanych.

W obszarze szczytami skóry domu biorące mnóstwo różnych materiałów. Wśród nich arkuszy wodoodpornej sklejki i gipsowo-kartonowe, a następnie poprzez barwienie, wykończeniowe panele polimerowe, podłóg, a nawet nieprzezroczysty poliwęglanu.

Jednak lista jest na pewno kierowana przez starą sortownicę i siding winylowy, który napędza tarcicę z rynku z godną pozazdroszczenia trwałością.

Poszycie ściany frontonu ramy

Z murem o trójkątnym wykończeniu ścian wykonanych z ceglanych lub piankowych bloków, trudno jest poradzić sobie z niedoświadczonym masonem. Bez umiejętności trudno będzie zbudować równego mężczyznę - rodzaj frontonu nad chatą.

Ale ściana frontonu z deski lub belki nie spowoduje specjalnych trudności. Drewno jest łatwe w obróbce. Wykonane z pedałów z tarcicy najmniejszej wagi cięższej konstrukcji, więc najbardziej popularne.

Fronty z podszewką z tarcicy są ułożone według technologii szkieletowej. Tj. Najpierw konstruuje się ramę ściany frontonu, a następnie na nią przyszyta jest pręt, obrzeże lub grodzica. Często stojaki na pedały służą jako podstawa urządzenia do tasowania, wzdłuż którego układa się proflist, bocznicę i podobne materiały.

Dachy z frontonami szkieletowymi wznoszone są nie tylko nad budynkami typu kanadyjskiego. Z powodzeniem uzupełniają one kostki kamienne, ceglane i betonowe, zapewniają stabilność systemu kratownic, ze względu na lekkość nie powodują wstępnego wzmocnienia konstrukcji nośnych.

Zasady konstrukcji szczytowych ram

W zależności od materiału, z którego wykonane są ściany z dopasowanego pudełka, szwy ramy spoczywają na górnym bandażu, mauerlat lub legarach. W przypadku zwisów urządzenia o szerokości do 30 cm tworzą się one przez usunięcie skrzynki.

A w przypadku konstrukcji nawisów większych niż 30 cm są one układane poprzez instalowanie krótkich belek wspornikowych, umieszczonych prostopadle do stropilin.

Projektowanie i budowa szczytów szkieletowych budynków niskich wymaga spełnienia następujących wymagań, regulowanych przez SP 31-105-2002:

 • Krok instalowania słupków ściany frontonu powyżej ramy powinien być równy odległości między słupkami ściany głównej. Muszą być ułożone jeden na drugim. Mocowanie elementów frontonów wykonuje się do górnej taśmy konstrukcji ramy.
 • Etap instalowania stojaków na nogi nad kostką, prętem, stopą z pianobetonu zależy od obciążenia wiatrem w regionie. Różni się głównie w zakresie od 60 cm do 1 m.
 • Przy konstruowaniu frontonów dachów ciepłych odległość między wspornikami frontonów określa szerokość płyty lub maty izolacyjnej, która musi być umieszczona w przestrzeni między słupkami wsporczymi.
 • Podczas stosowania izolacji termicznej jej strona zewnętrzna jest wyposażona w materiał hydroizolacyjny, wewnętrzną barierę przeciwwilgociową: membranę lub polietylen.
 • Górne krokwie są używane jako górne elementy ozdoby szczytowej, która jest sprzężona z nawisem do 30 cm. Dla niezawodności na krawędziach dachów instalowane są podwójne krokwie, szyte z dwóch desek.
 • Jako górna uprząż nóg, zaopatrzona w szerokie zwisy, używa się paska mocującego. Jest on zamontowany równolegle do stopek krokwi, ale mniejszy. Aby przesunąć w dół pręt do pakowania, konieczne jest, aby górna krawędź belki wspornikowej zamontowanej z góry była na równi z konwencjonalną płaszczyzną systemu krokwi.
 • Poszycie ściany frontonu z nawisem do 30 cm jest wyrównane z zewnętrzną krawędzią nóg krokwi.
 • Opasanie frontu o szerokim zwisie jest wyrównane z obrysem listwy pomocniczej, zainstalowanej w celu zabezpieczenia skóry.

W konstrukcji frontonów ramowych przeważają gwóźdź. Aby wzmocnić krytyczne komponenty, na przykład podczas mocowania podpór do Mauerlat stosowane są zszywki, płytki zębate i rogi.

Poszycie szczytu ramy z budowanego domu można wykonać zarówno przed urządzeniem pod pokryciem dachowym, jak i po. Domowi rzemieślnicy często wybierają pierwszą opcję, ponieważ ściany z frontonami w pochwach:

 • Zwiększ sztywność konstrukcji budynku, zapewniając wygodę dekarzom.
 • Zmniejsz powierzchnię żagla dachu, co jest bardzo cenne w obszarach o dużej aktywności wiatru.
 • Określ parametry geometryczne systemu krokwi, pozwalające na szybkie wykrywanie i korygowanie wad.

Ważnym argumentem przemawiającym za budową szczytów przed ułożeniem żywic jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy na wysokości.

W celu prawidłowego uszczelnienia dwuspadowy ramkę, należy najpierw wykonać skrzynię. Możliwe jest skonstruowanie z profilu metalowego lub naroża, ale priorytet pręta 40 x 50 lub 50 x 50 mm dla ułatwienia obsługi, przystępnej cenie i kompatybilności z materiałem galwanicznego.

Ci, którzy decydują się na układanie skrzyni z walcowanego metalu, powinni wziąć pod uwagę różnice w inżynierii cieplnej w materiałach. Pomiędzy elementami metalowymi i drewnianymi konieczne będzie nałożenie podkładów hydroizolacyjnych, na przykład kawałków pokrycia dachowego.

Różnica w inżynierii cieplnej stale przyciąga pojawienie się kondensatu, niszcząco działającego na części metalowe i drewniane.

Żywice są instalowane w krzyżu do elementów przyszłej skóry po 40 cm, a poszycie może być wykonane zarówno w kierunku pionowym, jak i poziomym. Jeśli planowane jest poziome zamocowanie szczytu zimnego dachu, nie ma specjalnej potrzeby dla skrzynki w urządzeniu. Możliwe jest proste dodanie pręta do przestrzeni między regałami, jeśli stopień ich instalacji był większy niż 80 cm.

W skórze dopuszcza się użycie nieobrzynanej planszy, jeśli wybierzesz ćwierć z obu długich boków. Dopasuj rowkowane deski podłogowe lub na pokład, jeśli właściciele nie są zbyt ograniczeni w środkach. Rozłożony grzbiet płyty startowej zaleca się przyciąć przed instalacją.

Ustalenie szczytu zaczyna się od najniższej deski, na domach z daszkiem odpływającym z baru, zainstalowanych wzdłuż linii kołysania odpływu ze ścianą szczytową. Upewnij się, że deski są skierowane w dół, chociaż niedogodne jest mocowanie ich w podobny sposób do języka. W odwrotnej sytuacji woda atmosferyczna łatwo skropli się w związku i przyczyni się do rozkładu.

Szczegóły dotyczące poszycia wykonane przed urządzeniem do pokrycia dachu pod dachem niekoniecznie dokładnie mierzą i określają jego rozmiar. Pod koniec prac okładzinowych krawędzie wystające poza system krokwi można odcinać trywialnie.

Otwory okienne i drzwiowe w frontonach niskich zimnych dachów mogą być cięte po wykonaniu poszycia. Jednak w pierwszej kolejności, wstępne ustalenia. W izolowanych konstrukcjach ramy okien i drzwi są instalowane przed osadzeniem ścian frontonów.

Zastosowanie praktycznej bocznicy

Siding winylowy został celowo stworzony, aby uzyskać wyraźną ulgę w ciężkich losach osób zajmujących się elewacją, dobrze znających segment ścian szczytowych. Odporny na zanieczyszczenia atmosferyczne materiał jest łatwy do układania, nie wpływa na wagę konstrukcji budynku.

Siding elewacyjny produkowany jest z szerokiej gamy gatunków. Symulują ozdoby z futra z jodełką, kładąc kamienne kafelki, deskę i powierzchnię z bali itp. Panele zawierają podobieństwo dwóch lub trzech elementów standardowego poszycia, co znacznie skraca czas wykonania prac wykończeniowych.

Lekkie, solidne panele połączone są zatrzaskowymi zamkami znajdującymi się na długich krawędziach. Do ściany lub do skrzynki winylowa pokrywa jest przymocowana za pomocą śrub, gwoździ lub zszywek.

Dla wytworzenia związków o kątów krawędzi luz trymowania wytwarza szereg dodatkowych elementów: początkowy, sprzęganie i profili wykończeniowych, profile, elementy narożne, składane okolookonnyh itp do wiadomości, że materiał osłony oraz rygle muszą kupować jednego producenta nie obraża różnic w rozmiarach. ,

Zasady mocowania paneli winylowych

Tych, którzy chcą wiedzieć, jak panel bocznicy przepasać szczyty domu, potrzebujesz informacji o specyfice materiału. Ponieważ polimerowy substytut płytek kamiennych i drewna ma właściwości rozszerzania się po ogrzaniu i przyjmuje oryginalne wymiary po schłodzeniu. Sztywne zapięcie jest surowo zabronione, w przeciwnym razie skóra ulegnie zniekształceniu lub pęknięciu.

W punktach połączeń paneli bocznych należy zostawić rezerwę na łatwy ruch:

 • Panel bocznicy powinna wynosić 1,0 - 1,5 cm krótszy niż rzeczywisty rozmiar szczytowej. Przykładowy stosunek wspomnianego wgłębienia jest zastosowanie płyt o długości 3 m. Jest pożądane, aby dokonywać niezależnego obliczenia wcięcia, prowadzone przez parametry rozszerzalności liniowej podano „natywny” producent materiału.
 • Pomiędzy główką gwoździa lub śrubą samogwintującą a powłoką winylową powinna znajdować się przerwa wynosząca co najmniej 1 mm. Śrubę mocno dokręconą należy poluzować o pół obrotu. Zszywki i gwoździe nie powinny być wykończone do granic możliwości.
 • Mocowanie odbywa się dokładnie w środku owalnych otworów, przeznaczonych do mocowania paneli.

Montaż pionowo zamontowanych paneli i dodatkowych detali poziomej skóry odbywa się zgodnie z innymi zasadami. Górne punkty mocowania są zamocowane na górnej krawędzi otworu, reszta - jak zwykle.

Uważa się, że pionowo ustawione części rozszerzają się tylko w górę o 1/3 normy rozszerzalności liniowej. W związku z tym, przy całkowitym przedłużeniu o 1,5 cm powyżej, tylko 0,5 cm będzie musiało się wycofać, na dnie pozostawić przerwę 1,0 cm.

Poszycie polimerowe

Do ścian bocznicy konstrukcji szkieletowej można przymocować bez wcześniejszego przygotowania. To prawda, pod warunkiem, że są zbudowane nieskazitelnie.

Podczas mocowania paneli polimerowych do cegły, kłody, pianobetonowe ściany, skrzynia jest instalowana przed zadaszeniem dachowym dachu. Wyrównuje nieidealne powierzchnie i tworzy szczelinę powietrzną, znacznie przedłużając cykl życia materiałów konstrukcyjnych używanych w konstrukcji.

W urządzeniu skrzyni używana jest:

 • Wilgotność suchych prętów co najmniej 12%. Producenci sidingu zalecają, aby po jednej stronie pręta było 60 mm, tak aby punkty mocowania spadały ściśle do środka otworów przeznaczonych dla nich. Druga strona listwy wynosi od 25 do 50 mm, w zależności od indywidualnych wymagań wytrzymałościowych.
 • Profile ocynkowane, produkowane do mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Rozmiar jest podobny do paska.

Konstrukcja listew rozpoczyna się od zamontowania skrajnych sit, pomiędzy którymi następuje dokręcenie linki sterującej. Zgodnie z zeznaniami rozciągniętego punktu orientacyjnego montowane są zwykłe pręty.

Kierunek montażu sita jest tradycyjnie prostopadły do ​​kierunku montażu paneli. Optymalny krok to 40 cm, w obszarach o charakterystycznym obciążeniu wiatrem odległość między kratami może być zmniejszona do 20 cm Elementy skrzyni są przymocowane do ściany frontonu 50 - 70 cm.

Przed otwarciem i montażem paneli winylowych, ościeżnice okien lukarnych i drzwi są rozmieszczone, jeśli takie istnieją. Po pierwsze w otworach umieszczone są hydroizolacje w postaci elastycznych fartuchów cynowych, aluminiowych lub bitumicznych.

Grubość ściany frontonu określa sposób ułożenia otworów:

 • Bloki okienne i drzwiowe zimnych dachów wykonywane są za pomocą specjalnych nadproży lub profili J.
 • Otwory izolowanych dachów są obramowane profilami okiennymi przeznaczonymi do zwrócenia się w stronę stoków.

Po ułożeniu otworów zaczynają tworzyć szablony wymagane do cięcia bocznicy w zależności od wielkości i kształtu frontonu.

Układ szablonów odbywa się ręcznie. Do pracy będziesz potrzebować dwóch dowolnych przycinania profilu J. Pierwszy jest nakładany wzdłuż nakładającej się linii, drugi jest umieszczony pod nawisami. On odcina pierwszą linię przycinania, która powtarza nachylenie rampy. Jest narysowany ołówkiem, a następnie odciąć nadmiar zgodnie ze znacznikami.

Lewa część profilu J jest zaznaczona. Dno jest zaznaczone i przycięte za pomocą odwróconego szablonu. Profil przycięty jest nakładany na miejsce instalacji w celu zaznaczenia linii następnego cięcia w obszarze kalenicy. W celu wyraźnego oznaczenia używana jest linia pionu. musi być prostopadła do zakładki.

Następnie prawą część wykonuje się za pomocą odwróconego szablonu. Właściwy profil jest wycinany tylko z gwoździa, część przednia nie jest konieczna do dotknięcia. Podczas instalowania dwóch profili w ich zamierzonym miejscu, fiksacja odbywa się zgodnie z zasadami zabezpieczania pionowych części. Punkty mocowania są zainstalowane blisko górnej krawędzi otworu.

Niecięta górna część prawego profilu jest wstawiana do kanału lewego profilu, tworząc zamknięty węzeł. Panele są wycinane po zamontowaniu w profilach stałych po fakcie.

Funkcja profilu J do boazerii dwuspadowej doskonale nadaje się do łączenia z narożnikami analogów. Ta opcja jest o wiele bardziej praktyczna, jeśli jednocześnie ma wykonywać poszycie pedałów nawisów. Profil kątowy umożliwia mocowanie elementów z dwóch stron: jest niezwykle wygodny w obsłudze i pięknie się prezentuje.

Montaż na panelu: poziomy i pionowy

Aby prawidłowo zainstalować okładkę winylową w kierunku poziomym, powinieneś ponownie zaopatrzyć się w szablony wykonane metodą opisaną powyżej. Używając dwóch strzępów bocznicy, musisz zidentyfikować i oznaczyć nachylenie zbocza.

Po każdej stronie dachu wzory są wykonywane osobno, ponieważ zawsze istnieje pewna różnica, nawet przy idealnej konstrukcji. Aby ułożyć szczyt dwuspadowy, musisz wykonać cztery szablony.

Szablony służą do cięcia zwykłej bocznicy. Cięcie paneli, należy obserwować przesunięcie temperatury od rzeczywistej krawędzi frontonu. Na panelu znajdującym się na samej górze należy całkowicie odciąć pręt do gwoździa i wywiercić u góry otwór do mocowania przez samozacięcie.

Punkt wiercenia określa się eksperymentalnie podczas aplikacji na miejsce instalacji. W żadnym wypadku otworu nie można wywiercić w pobliżu przyciętych krawędzi panelu. Konieczne jest cofnięcie się od krawędzi do minimum 3 cm.

Przy pionowym montażu bocznicy warto majstrować, jeśli istnieje potrzeba osiągnięcia nieskazitelnego rezultatu. Konieczna będzie cierpliwość i regularne szablony.

Algorytm pionowej instalacji obudowy winylowej:

 • Na obwodzie frontu montowane są profile kątowe lub J-profile.
 • Ze szczytu dachu uwalnia się pion, zgodnie z którym należy wyznaczyć środkową oś.
 • Na narysowanej linii dwa profile J są rozmieszczone względem siebie lub jeden profil H. Ostatnia opcja jest lepsza, ponieważ nie ma nieszczelnego połączenia.

Montaż paneli, ciętych zgodnie z aktualnymi szablonami danych, rozpoczyna się wyłącznie od rogu, jeśli oś środkowa jest wyposażona w podwójne profile J. Podczas używania profilu H na środku frontonu można zamontować panele winylowe zarówno z rogu, jak iz środka.

Kompilacja wideo, aby pomóc mistrzom

Proces osadzania szczytu zimnego dachu z nieobrzynaną płytą:

Technologiczne niuanse pokrycia frontonów z bocznicą:

Ostatnie etapy licowania frontonu z bocznicą:

Przedstawiliśmy sprawdzone wersje ze szczegółową analizą tego, co i jak najlepiej uszyć pedimenty. Informacje, które oferujemy pomogą ci wybrać najlepszy sposób i zrealizować twój pomysł sam.

Moje pierwsze doświadczenie z frontonem, osłoniętym od płyty pilśniowej było kompletną porażką, rok później mój nowy twardy stół zaczął tracić kształt i wyglądał bardzo obrzydliwie. Przez długi czas myślałem i wybrałem materiał, z którego uszlachetniałbym fronton i doszedłem do wniosku, że będą to specjalne tablice (zapomniałem nazwy), które będą siedzieć na sobie w specjalnych pionowych formach, a następnie je lakierować.

Oczywiście płyta pilśniowa nie jest dokładnie materiałem, który można wykorzystać do takich celów! W deszczu wciąż utyka. Osobiście ustawiliśmy fronton w garażu z plastikową podszewką. Ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami. I dzieje się szybko i nie trzeba malować. Z kurzu i brudu można po prostu umyć. Bardzo szeroką gamę kolorów, istnieje możliwość wyboru według własnego gustu.

Czy możesz mi powiedzieć, w jaki sposób lepiej jest wykonać drewniany lub szczytowy cień na wannie?

Siding winylowy jest do pierwszego gradu .... więc szczególnie, że nie pochlebiasz sobie.

Warianty konstrukcji szczytowych szczytów dachowych

Dobrze zaprojektowany i wykonany dach staje się nie tylko niezawodną ochroną domu szkieletowego, ale także jego dekoracją. Tutaj każdy szczegół ma ogromne znaczenie, czy to fronton, podszewka czy elementy ozdobne. Wydawać by się mogło, że dzięki umiejętnym działaniom, zwykły projekt może stać się arcydziełem sztuki budowlanej, ale przed wykonaniem szczytowych szczytów dachów konstruktorzy starannie rozważają każdą drobiazg procesu instalacji, sugerujemy także zaznajomienie się z podstawami tej sztuki.

Przód nazywany jest górną częścią ściany, która jest bokami przypinana rolkami, a od dołu gzymsem. Dach dwuspadowy w większości przypadków wykonywany jest w formie trójkąta lub pięciokąta. Można również znaleźć inny opis frontonu: rzutowaną część ściany, która ma ciągły mur z konstrukcją nośną. Jeśli chodzi o dom drewniany lub szkieletowy, element ten jest często nazywany ścianą szczytową, chociaż oba terminy oznaczają to samo i odnoszą się do wszystkich części poddasza wykonanych z cegły, drewna lub materiału blokowego.

Kilka misji jest przypisanych do szczytu w tym samym czasie i radzi sobie z nimi bardzo dobrze:

 • chroni strych przed opadami atmosferycznymi i negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi. Nie dopuszcza do wpływu wilgoci na drewniane elementy konstrukcji, ponieważ przy wysokiej wilgotności szybko stają się bezużyteczne i można zapomnieć o komforcie w domu;
 • utrzymuje optymalny reżim temperatury. Do budowy dwuspadowej konstrukcji dachowej charakteryzuje się konstrukcja strychu, który musi koniecznie być izolowany. Nawet jeśli nie planujesz użyć go do mieszkania, musisz uszyć fronton, w przeciwnym razie system grzewczy będzie musiał pracować z obciążeniem, które będzie odzwierciedlone w rachunkach za zużyte paliwo;
 • Dodaje dach do wymaganej sztywności. Zapewnia krokwie dodatkowe wsparcie, częściowo obciążając je, co czyni dach niezawodnym i stabilnym. Bez takich szczegółów nie można zrobić w wietrznych regionach;
 • daje spektakularny wygląd konstrukcji. Dzięki dekoracyjnym elementom frontonu możliwe jest całkowite przekształcenie wyglądu nawet najstarszego domu szkieletowego, bez wydawania ogromnej ilości.

Większość z nas jest bardziej przyzwyczajona do trójkątnych lub pięciokątnych naczółków, ale nie jest to żadna forma, która jest nieodłączna w części ściany. Architekci tworzą również następujący projekt:

 • keeled. Utworzony na podobieństwo kilu statku. Pomimo całej urody i wdzięku, praktycznie nie są one stosowane w nowoczesnym budownictwie, ale należą do starej architektury i tu i ówdzie przetrwały do ​​naszych czasów;
 • półokrągły. Te przyczółki również rzadko występują w nowoczesnym budownictwie, ponieważ ich instalacja jest bardzo skomplikowana;
 • trapezoidalny. Jak wynika z nazwy, w formie przypomina trapezoid, są one instalowane podczas budowy pół-drobnych dachów;
 • trójkątny. Najczęstsze frontony. W przypadku symetrycznego dachu będą one równoboczne;
 • przerwany. Gzyms takich fragmentów ściany zostaje przerwany przez otwór okienny;
 • łuki. Kształt przypomina pół-łuk napiętego łuku. Jeżeli stromość zakrętu wzrasta, stają się półokrągłe;
 • krok po kroku. Po bokach tych naczółków są wykonane schodki, a instalacja dachu odbywa się tutaj bez urządzenia przednich zwisów.

Każdy właściwy praca zaczyna się od obliczeń inżynierskich, że potrafi utrzymać proporcje i geometrię dachu, a także w celu określenia ilości materiałów budowlanych, które będą potrzebne, aby zaszyć się szczyt. Aby rozpocząć, wysokość jest określona przez ściany szczytowej, a jeśli dach jest już na miejscu, a następnie wyliczenie opiera się na wysokości grzbietu. W przeciwnym przypadku określana jest długość wierzchołka i, kierując się uzyskanymi parametrami, geometria konstrukcji szczytowej jest wyrównana. Wysokość konstrukcji planowana jest z uwzględnieniem jej przeznaczenia funkcjonalnego. Dla non-mieszkalnego poddasza wystarczającej wysokości do 1 m, natomiast na poddaszu mieszkalnym wymaga 1,5 m. Jeśli chcesz wygodne miejsce na pobyt, montaż drutu grzbiet na wysokości 2 do 2,5 m.

Wysokość szczytu na strych

Ściana cokołu domu szkieletowego lub innego domu jest zbudowana według dwóch technologii, różniących się kolejnością prac:

Przed instalacją dachu. Jeśli wzniesiony zostanie tylko budynek budowlany, najpierw można zbudować szczyt, a następnie płaszczki nie będą komplikować procesu, ponieważ nie zajmują miejsca. Po wybraniu tej metody zainstaluj maszt na środku ściany szczytowej, a jego długość powinna odpowiadać wysokości samego frontonu. Od masztu do narożników pudła należy pociągnąć za sznur, który obrysuje kontur przestrzeni szczytowej.

Jeśli instalacja dachu jest zakończona. W tym przypadku fronton jest układany od wewnątrz strychu. Metoda ta nie jest wygodna, ponieważ dostęp do obiektu jest ograniczona do stoków, ale geometria dachu została już utworzona, a działania nie złamać.

Montaż frontonu domu szkieletowego nie może być nazwany bardzo trudnym, ponieważ znajduje się pod mocą ogromnej większości ludzi, którzy mają określone umiejętności. Kolejność prac zależy od wyboru materiałów budowlanych, a najczęściej przy pomocy drewnianych surowców lub cegieł. Jeśli zdecydujesz się na przeszycie szczytem z drewna, najpierw zbuduj ramę, a następnie poliż ją za pomocą desek o grubości co najmniej 30 mm.

Specjaliści nie zaleca się wykorzystywać do takich celów, sklejki, nawet jeśli jest on wodoodporny, ponieważ takie materiały nie mają wystarczającej wytrzymałości i budowy nie być absolutnie niezawodny. Jako zewnętrzną okładzinę można zastosować siding lub podszewkę, która zapewni fasadzie piękny wygląd i wzmocni wilgoć i izolację termiczną. Ceglana konstrukcja jest tworzona przez układanie na pół cegły, przy średnim zużyciu materiału 40 sztuk / 1 m2, biorąc pod uwagę dopasowanie. Najlepiej jest zainstalować instalację w pustej w środku cegle, aby zmniejszyć obciążenie fundamentu domu szkieletowego.

Jak wcześniej wspomniano, praca izolacja cieplna przeprowadzana jest gdzie poddasze jest używany jako przestrzeni życiowej, ale nawet wtedy, gdy poddasze jest bezludna, a fundusze pozwalają, to lepiej do ogrzania frontonie, gdyż ma pozytywny wpływ na mikroklimat wewnątrz domu ramki i pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Idąc za radą profesjonalistów, lepiej wybrać bazaltową bawełnę i tylko w ostateczności polistyren.

Proces instalacji rozpoczyna się od konstrukcji ramy z desek, której szerokość jest równa grubości materiału izolacyjnego. Pod zewnętrzną podszewką frontu domu szkieletowego należy dokręcić membranę paroizolacyjną. Wewnątrz taki "placek" musi być zamknięty osłonami lub deskami.

Wychodząc na szczyt z bocznicą

W żadnym wypadku nie należy obciążać nagrzewnicy, ponieważ utraci ona swoje właściwości użytkowe. Nie zapomnij również pozostawić luki technologicznej między wełną mineralną a wewnętrzną podszewką. Aby zapewnić, że drewniane elementy okładzinowe utrzymują się przez długi czas, są one poddawane specjalnym środkom antyseptycznym. Zaleca się, aby nie rzadziej niż raz w roku sprawdzać dach i, jeśli to konieczne, przeprowadzać naprawę na czas. Jeśli wiesz, jak zrobić dach szczytowy, wtedy nie będziesz miał żadnych problemów z naprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 16 = 21