Eustoma uprawa

Eustoma uprawa

Eustoma: rośnie oryginalny kwiat domu i szklarni. Jak rozwijać eustoma z nasion w domu

Eustoma (w inny sposób - lisianthus, irlandzka róża) - roślina kochająca ciepło, który z należytą starannością osiądzie na środkowym pasie. Kwiat dobrze rośnie na chronionej ziemi - w szklarniach i szklarniach.

A jego dom lepiej osiąść na szklanym balkonie. Эустома uwielbiał hodowców i klomby do różnych gatunków i przyjemnego zapachu - ozdobi każdy kwietnik. Mnoży się tylko przez nasiona.

Eustoma: wybierz odmianę

Kwiatostany eustoma przypominają klasyczny wygląd róży. Jej płatki mogą być frotte i proste. Ulotki - elipsoidalne, szare, jakby z woskowatą powierzchnią. Elegancki krzak, w zależności od akcesoriów odmianowych, rozciąga się na wysokość 70 cm, a także małe łodygi rośliny.

Nasiona eustoma na sprzedaż bardzo - przez wiele lat zostało wydedukowane wiele hybryd. A jeśli wcześniej "poddali się9raquo; tylko doświadczeni kwiaciarni, teraz są odmiany przeznaczone dla początkujących. Materiał do sadzenia jest bardzo mały, dlatego sprzedaje się go w formie pierogów - wygodniej jest je siać.

Wybierz z całej gamy "his9raquo; seria eutomii o odpowiednim odcieniu:

Kioto F1 - kwiaty nie są pierwotne. Odmiany - Picot Wine red, Pikote Pink, Pikote Blue, White.

Bliźniaki F1 - kwiaty inne niż pierwotne. Kolory pąków - żółty, różowy, fioletowy, biały.

Syrenka F1 - kwiaty inne niż pierwotne. Kolory pąków - bladoróżowy, niebieski, biały, fioletowy.

ABC F1 - kwiaty frotte. Odmiany - Misty Pink, Misty Blue, Blue Rome, Purple.

Echo F1 - kwiaty frotte. Odmiany - szampan, niebieski Pikoti, różowy Pikoti, niebieski, żółty, lawenda.

Na paczkach do nasion zawsze wskazuje się, jaki rodzaj eustoma jest krótki lub wysoki. Do uprawy w domu lepiej nadają się kwiaty kompaktowe, osiągające wysokość 30 cm, zwróć uwagę, jaką kupujesz roślinę - roczną lub dwuletnią. Początkującemu będzie łatwiej dorastać co roku - technologia jest prosta. I przygotuj się na kwitnącą dwuletnią eustomę znacznie trudniej - poradzi sobie tylko profesjonalista, a ona rozkwitnie tylko na następny sezon.

Jakie miejsce wybrać do uprawy eustoma?

Idąc, aby rozwijać eustoma, pamiętaj, że ona kocha ciepło. Wybierz słoneczne miejsce na kwiat (w ekstremalnych przypadkach - półcień) o wysokiej wilgotności. Kultura garncarza na oknie skierowanym na wschód lub zachód. A w ogrodzie w pobliżu eustomy staraj się nie sadzić dużych roślin - będą zasłaniać światło.

Najlepsza gleba do uprawy eustoma jest lekka, dobra Drenaż, bogaty w próchnicę, neutralne środowisko. Jeśli te warunki zostaną spełnione, roślina będzie zadowolić hodowcę przez kilka sezonów z rzędu. Jeśli wyhodujesz eustomę na słabo kwaśnych glebach, doprowadzi to do toksyczności cynku, co znacznie spowolni jej wzrost i rozwój. W silnie zakwaszonej glebie roślina nie przeżywa wcale. Do sadzenia kwiatów w domu użyj dostępnej w handlu mieszanki glebowej do kwitnienia bylin - jest całkiem odpowiednia. W otwartym terenie będziesz musiał przygotować glebę na klombie - ziemia, piasek, perlit, próchnica, wapno w proporcji 1: 1: 1: 1: 1/3.

Nie wybieraj dużego garnka dla eustoma - kieruj się jego wysokością. W przypadku małych roślin wystarczy po raz pierwszy garnek o średnicy 14-16 cm. W przypadku dalszych przeszczepów kwiatów pojemnik można zawsze wymienić. Na dole zawsze układaj drenaż.

Jeśli rozpoczniesz podział kwiatu, żadna z sadzonek nie przetrwa, ponieważ ich system korzeniowy jest bardzo wrażliwy na wszelkie mechaniczne wpływy. Sadzonki eustoma również nie zapuszczają korzenia: kiedy są oddzielone od głównej łodygi, po chwili giną całkowicie.

Jedynym możliwym wariantem rozmnażania roślin jest sadzenie nasion. Czy już kupiłeś ulubiony kwiat i przygotowałeś miejsce na to? Następnie zacznij przygotowywać sadzonki. Pracuj, aby zobaczyć kwitnienie do połowy lata, wydać w lutym-marcu za pomocą specjalnych tabletek torfowych (znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym). Są tanie, ale proste w użyciu.

• Umieść tabletkę torfową w małym pojemniku (możesz użyć plastikowej filiżanki), posyp ją, aby podłoże trochę się spuchło.

• Na pożywce umieść 2-3 nasiona eustoma, naciskając je delikatnie wykałaczką. Nasiona nie zakopują, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania - nie zobaczą go w głębi pigułki.

• Ponownie rozpylić tabletkę torfową wodą lub roztworem nadmanganianu potasu z pistoletu natryskowego.

• Przykryj górę pojemnika folią spożywczą lub torebką, aby stworzyć mini-szklarnię.

Zasady sadzenia eustoma w sadzonkach z glebą są dokładnie takie same.

Że nasiona eustoma kiełkują, potrzebują temperatury +20 ... +22 ° C. Pierwsze pędy mogą pojawić się nad ziemią w ciągu 1-2 tygodni, a liście na łodygach pojawią się po miesiącu. Szukaj w sklepach - odmiany eustoma już się wykluły, które mogą kiełkować znacznie szybciej iw niższej temperaturze. Określ główne cechy pielęgnacji sadzonek kwiatów:

• Sporadycznie usuwaj nagromadzony kondensat z folii pokrywającej pojemnik z nasionami.

• Opryskiwać roślinę regularnie roztworem fitosporyny, aby zapobiec tworzeniu się czarnej nogi.

• Podlewaj sadzonki tylko wtedy, gdy podłoże wyschnie - wzdłuż krawędzi pojemnika.

• Sadzonki nabiorą siły wcześniej, jeśli będą regularnie spryskiwane specjalnymi preparatami mineralnymi, które stymulują wzrost.

• Po zasadzeniu nasion w sadzawce, zanurz eustomę w osobnych pojemnikach w fazie 2-3 pełnych ulotek. Sprawa jest dość pracochłonna, ponieważ system korzeniowy rośliny może zostać uszkodzony. Dlatego zaleca się stosowanie tabletek torfowych.

Gotowy do sadzenia sadzonek do eustoma

Nie spiesz się, aby przenieść kwiat na stałe miejsce - młode sadzonki powinny rosnąć silniej. Czy planujesz sadzić roślinę na otwartej stronie? Nie zapomnij o wstępnym utwardzeniu. Lądowanie odbywa się, gdy przemija groźba późnych wiosennych przymrozków. Wstępnie wydobyte dziury wlewają wodę, niosą w nich sadzonki z bryłką "native9raquo; ziemi. Odległość między kwiatami w tym samym czasie - 15-30 cm Nowy mieszkaniec ogrodu musi przykryć plastikową butelkę z rozciętym szyjką - dzięki czemu oszczędzasz roślinę przed zimnem nocy, tworząc warunki dla szklarni. Schronisko można usunąć po 2-3 tygodniach.

W domu wszystko jest o wiele prostsze - sadzenie w doniczkach lub garnkach powoduje, że roślina pojawi się 5-7 liści. Jeśli do przygotowania siewek użyto torfowych pigułek, przeszczep eustomę bezpośrednio za ich pomocą. Umieść pojemnik na oświetlonym miejscu - eustomum potrzebuje teraz obfitego światła.

Dbanie o eustomę u nowicjuszy często powoduje trudności. Kwiat nie jest zbyt kapryśny, ale wymaga utrzymania określonego poziomu temperatury i oświetlenia. Podstawowe zasady to:

Podlewanie. Zwilżyć ziemię koniecznie powyżej i wzdłuż krawędzi doniczki. Użyj do tego celu, stojąca woda o temperaturze pokojowej - zimna ciecz, delikatny kwiat nie będzie tolerował. Nie "zalewaj" 9raquo; Eustome, ale upewnij się, że gleba jest zawsze lekko wilgotna - wylej ją, gdy tylko górna warstwa ziemi zacznie wysychać. Kiedy roślina aktywnie kwitnie, konieczne będzie znacznie częstsze nawilżanie gleby - teraz wymaga ona więcej składników odżywczych dla wzrostu i rozwoju.

Temperatura. Optymalny zakres temperatur dla eustoma w okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia wynosi +23 ° C9 ° C; +25 ° C. Latem jest to łatwo osiągalne zarówno w ogrodzie, jak iw domu, jeśli miejsce uprawy ciepłolubnej piękności zostało pierwotnie prawidłowo wybrane. Kiedy eustoma zanika i zaczyna się przygotowywać do zimowania, w ciepłym mikroklimacie, już nie potrzebuje - wystarczy 15 ° C.

Oświetlenie. Przyzwyczajenie, gdy się o nią troszczy, wymaga obfitości światła. I byłoby dobrze, gdyby spadł na roślinę od strony południowej, wschodniej lub zachodniej. Jeśli nie znaleziono go w kwiatku jasnego miejsca, w okresie wzrostu i kwitnienia, zapal go specjalnymi lampami, inaczej nie zobaczysz pięknych i dużych pąków. Ale w okresie odpoczynku roślina żyje dobrze iz brakiem światła.

Wilgotność powietrza. Eustoma lubi wilgotne powietrze. W domu (szczególnie w suchym lecie) trudno jest to osiągnąć. Jeśli istnieje taka możliwość, zainstaluj w pomieszczeniu, w którym rośnie kwiat, nawilżacz.

Karmienie. Eustoma potrzebuje regularnych nawozów. Rozpocząć nawożenie w miesiąc po posadzeniu sadzonek w stałym miejscu (około maja-czerwca) przy użyciu dowolnych nawozów rozpuszczalnych w wodzie dla roślin kwitnących. Przez cały czas kwitnienia eustoma karmi się nią raz w tygodniu. Gdy pąki kwitną, można zmniejszyć nawóz do 2-3 tygodni, a późną jesienią - generalnie zaprzestać ich używania.

Przycinanie. Aby stymulować rozwój nowych pędów, oderwij te pąki, które już zostały wyblakłe, i suszone liście. Nie pozwalaj na mocną podszewkę ozdobnego krzewu - może to prowadzić do powstawania chorób grzybowych - od czasu do czasu wykonuj cięcie formujące.

Przygotowanie do zimy. Podczas uprawy eustoma w domu nie jest wymagane specjalne przygotowanie do stanu odpoczynku. Ale nie będzie nosić zimnej pogody na otwartej przestrzeni. Dostępne są 2 opcje - albo całkowicie wykopcie kwiat, aw następnym sezonie posadź nowe nasiona lub zanieś je do domu. W tym drugim przypadku konieczne będzie wybranie odpowiedniej doniczki i ostrożne przeszczepienie rośliny i umieszczenie pojemnika w jasnym, chłodnym pomieszczeniu. Wiosną, kiedy ziemia wystarczająco się nagrzeje, możesz ponownie przenieść eustomę na otwarty grunt.

Gdy będziesz rosnąć, przenieś roślinę do większych doniczek. Transplantację należy wykonywać ostrożnie, ponieważ nawet dorosła roślina może źle reagować na uszkodzenie systemu korzeniowego. Napełnij nowy pojemnik glebą o tym samym składzie.

Choroby i szkodniki: jak ocalić eustomę?

Eustoma, szczególnie gdy hoduje się ją w domu, jest rzadko dotknięta chorobą. Wiele owadów szkodników ulotki i pąki kwiatowe "nie do smaku". W związku z tym, aby chronić kwiat przed wszelkiego rodzaju nieszczęścia będzie mieć nieczęste.

Regularnie sprawdzaj produkty elektroniczne, tak wcześnie, jak to możliwe, aby zauważyć ślady chorób:

Więdnięcie Fusarium. Choroba jest spowodowana przez bakterie grzybowe. Optymalne środowisko dla ich rozwoju - brak oświetlenia, wysoka temperatura i wysoka wilgotność. Poradzić sobie z "nieszczęściem" 9raquo; trudne, ponieważ grzyby mogą żyć w glebie przez długi czas. Aby zminimalizować ryzyko inwazji zarazy przy użyciu fusarium, przestrzegaj zasad dbania o niego i kupuj tylko jakość gleby. Chorą roślinę należy usunąć z miejsca, aby inne okazy nie uległy zakażeniu. Zalej grunt roztworem nadmanganianu potasu i sproszkuj go mieszanką popiołu i siarki.

Gray zgnilizny Grzyb pojawia się na liściach eustoma w postaci ciemnoszarych plam, stopniowo rosnących i zmniejszających wzrost i kwitnienie rośliny. Jeśli zauważysz niepokojące "objawy9raquo; choroby, posyp je roztworem Bordeaux. Ale mocno dotknięte obszary rośliny będą musiały zostać całkowicie usunięte, w przeciwnym razie - bakteria rozprzestrzeni się na inne nasadzenia. Kwiaciarnie również aktywnie wykorzystują fungicydy do zwalczania szarej zgnilizny.

Mączniak prawdziwy. Choroba jest widoczna na białej mączystej powłoce, która pojawia się na liściach rośliny i jej łodygach. Jest to wynikiem niewłaściwej pielęgnacji - nadmiaru wilgoci. Jeśli nie potraktujesz eustomy, jej liście znikną. Środki grzybobójcze dobrze się sprawdzały w praktyce. I kup kilka przedmiotów na raz, na przemian fundusze.

Mączniak prawdziwy na eustoma

Wśród szkodników owadzich, które mogą drażnić eustomę, wyróżniamy mączlik, komary grzybowe i mszycę. Żywią się sokiem z liści rośliny, co wpływa na ich rozwój - liście mogą żółknąć i opaść.

Zauważyłeś robaki i larwy? Tak szybko, jak to możliwe, pozbądź się ich, traktując zaatakowany obszar środkami owadobójczymi. Upewnij się, że leki są bezpieczne dla ludzi - jest to ważne, gdy rośnie eustoma w domu.

Usuń z liści larw, a dorosłe owady mogą być mechanicznie - użyj wykałaczek lub wacików bawełnianych.

© 2012-2018 "Opinia kobiet". Podczas kopiowania materiałów wymagany jest link do źródła!

Redaktor naczelny portalu: Ekaterina Danilova

E-mail: [email protected]

Redakcja: +7 (965) 405 64 18

Room eustoma: uprawa i opieka w domu

Słowo "eustoma9raquo; dosłownie przetłumaczone z łaciny jako "piękne usta" lub "pięknie mówiąc". Ten wspaniały kwiat ma kilka innych nazw używanych w różnych krajach i regionach: Lisianthus (gorzki kwiat), dzwonek Teksasu, róża irlandzka lub japońska.

Eustoma rośliny domowej, której zdjęcie często można zobaczyć na okładkach wydań na kwiaciarstwie, należy do rodziny Gorechavkovye. Uważa się, że eustoma pochodzi z południowych regionów Ameryki Północnej, północnych regionów Ameryki Południowej, wysp karaibskich i Meksyku. Indianie amerykańscy mają legendę, która mówi, że po raz pierwszy kwiat ten wyrósł na grobie niewinnej dziewczyny, która padła ofiarą ducha wojny. Dumna piękność nie chciała zostać jego kochanką.

Dla Europejczyków eustoma odkryła irlandzkiego botanika i lekarza Patricka Browna. Jest popularny wśród plantatorów kwiatów jako kwiat do krojenia, ponieważ eustoma może stać w wazonie z wodą przez okres do dwudziestu dni i jako roślina ozdobna do uprawy w pomieszczeniach. W tej ostatniej formie kwiat uprawiany jest od połowy lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Wielu hodowców kwiatów marzy o tym, że w ich domu rozkwitła przestronna eustoma. Uprawa i pielęgnacja tej rośliny powodują wiele pytań nawet wśród doświadczonych miłośników kwiatów. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć. Obecnie istnieje ponad sześćdziesiąt gatunków tej rośliny, które są podzielone na kilka grup warunkowych.

Według rodzaju uprawy:

 • wysokie eustomy, które najczęściej sadzi się w ogrodzie i na działkach gospodarstwa domowego;
 • W przypadku wzrostu w pomieszczeniach odpowiednie są odmiany niskopienne.

Na czas trwania wegetacji:

 • Rośliny jednoroczne są odpowiednie dla miłośników, ponieważ są one łatwiejsze w uprawie;
 • dwuletni - dla profesjonalistów;
 • odmiany wieloletnie nie istnieją.

Eustoma ma silne łodygi, które w otwartym terenie mogą osiągnąć metr wysokości. Jednocześnie są bardzo eleganckie, jak goździk. Niemal od środka łodygi zaczynają się rozgałęziać, zamieniając się w cały bukiet, liczący do 35 pąków, które kwitną jeden po drugim.

Liście eustoma są lancetowate - owalne, matowe, jakby woskowane w szarym lub szarym odcieniu. Puchar kwiatu jest głęboki i duży, w kształcie lejka. Kwiaty mogą być frotte i proste (w zależności od odmiany), malowane w różnych odcieniach - liliowym, różowym, fioletowym, białym, monochromatycznym lub z jasnym kontrastującym obramowaniem.

Kiedy pączek jest w połowie otwarty, jest bardzo podobny do róży, kiedy kwiat otwiera się całkowicie, staje się jak wspaniały podwójny mak. W warunkach naturalnych eustoma jest dwuletnią rośliną, w ogrodowych rozcieńczeniach jest zwykle coroczna.

Wielu plantatorów i ogrodników interesuje się kwiatem eustoma. Jak je rozwijać, nie wszyscy są znani, dlatego chcemy podzielić się z Wami pewnymi sekretami tej rośliny:

 • eustomomy potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła;
 • Roślina potrzebuje gleby składającej się z równych części próchnicy i torfu;
 • eustoma mnoży się przez nasiona, ponieważ sadzonki nie kiełkują, poza tym bardzo delikatny system korzeniowy nie toleruje podziału;
 • podlewanie rośliny należy przeprowadzić dopiero po głębokim zanurzeniu gleby w glebie;
 • Nie przeszczep eustomy: jej korzenie nie ulegną przeszczepowi;
 • pokój eustoma, którego zdjęcie widnieje poniżej, kwitnie lepiej w dobrze wentylowanym pokoju.

Ładna kapryśna roślina to przestronna eustoma. Dorastając i troszcząc się o niego - okupacja jest dość żmudna, czasochłonna. Niemniej jednak, ci, którzy opanują trudny proces, będzie prawdziwą przyjemnością. Kwiaty pokoju eustoma w domu rosną ich nasiona, co jest pożądane, aby kupić w specjalistycznym sklepie. Złożoność tego procesu polega na tym, że nasiona eustoma są bardzo małe: w jednym gramie zawierają 23 000 sztuk. Nasiona zakupione w sklepie są przetwarzane zgodnie ze specjalną technologią w celu zwiększenia zdolności kiełkowania.

Pokój Eustoma: uprawa i pielęgnacja

Nasiona lnu w domu powinny być w pierwszej połowie grudnia. Jeśli to zrobisz w tym czasie, do końca sierpnia zakwitną twoje pąki, od których nie możesz oderwać wzroku. Do sadzenia używane są kubki jednorazowe. Podłoże musi być luźne, z komponentem torfowym. Doskonała gleba z dodatkiem orzecha kokosowego.

Nasiona układane są na powierzchni gleby, która jest wstępnie podlewana, a następnie spryskiwana. Następnie kubki należy przykryć folią i przenieść do ciepłego miejsca (+25 ° C). Raz dziennie folia jest usuwana przez kilka minut w celu wietrzenia, a gleba jest zwilżona. Półtorej do dwóch tygodni później daje pierwsze pędy obfitej eustomy. Dorastanie i odchodzenie od tego momentu jest skomplikowane.

Usuń folię, a nad młodymi pędami ustaw lampę na wysokości nie większej niż 35 cm, a gdy sadzonki osiągną 15 cm wysokości, można je sadzić w stałych pojemnikach. W tym celu nadaje się garnek ceramiczny. U dołu warstwa 3-4 cm drenażu rozszerzalnego (glina ekspandowana). Następnie pojemnik jest wypełniony mieszanką gleby, nie wylewając jej do górnej krawędzi o trzy centymetry.

Kwiat eustoma jest bardzo piękny, pokryty licznymi kwiatami i pąkami. Opieka w domu dla niego - to nie jest łatwe z jednego powodu: roślina bardzo potrzebuje rozproszonego jasnego światła i świeżego powietrza. Tę potrzebę można zaspokoić instalując doniczkę eustoma na wschodnim lub zachodnim oknie w pomieszczeniu, w którym można utrzymać temperaturę +1&9mdash;22 ° C, z regularną wentylacją.

Spray eustoma nie może, ponieważ może to spowodować chorobę liści. Podczas tworzenia pąków i intensywnej eustoma karmione kompleksowymi płynnymi nawozami, w tempie 10 ml na 10 litrów wody. Konieczne jest usunięcie zwiędłych kwiatów z rośliny na czas. Postępuj zgodnie z tymi prostymi zasadami, a eustoma sprawi ci przyjemność przez dziewięćdziesiąt dni powtarzającego się kwitnienia.

Absolutnie nie tolerują suszenia gleby, tych kwiatów w pomieszczeniach. Eustoma, opieka w domu, do której należy regularne podlewanie, podlewanie się też boi, dlatego należy zwilżyć glebę dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy. Roślina jest podlewana u nasady, starając się nie wchłaniać wody na liście, w chłodnych temperaturach może powodować choroby grzybowe.

Dla uprawy lisianthus optymalna temperatura dzienna wynosi + 20-25 ° C, a w nocy - nie więcej niż +15 ° C. Jeśli to możliwe, zimą kwiat przenosi się do pomieszczenia o temperaturze +10 ° C.

Często początkujący są zainteresowani, dlaczego kwiat w pokoju jest słabo kwitnący. Kultywacja i pielęgnacja tej wspaniałej rośliny kryje pewne tajemnice:

 • kilka minut po podlaniu, spuścić wodę z garnka;
 • aby roślina zakwitła obficie, utrzymała wymagany reżim temperaturowy i częściej wentylowała pomieszczenie;
 • jeśli zostanie znaleziony na kwiatach szkodników, należy natychmiast przystąpić do leczenia, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na inne rośliny.

Gdy powstanie eustoma, jego pędy muszą zostać odcięte, aby nie pozostały na nich więcej niż trzy międzywęźle, a roślina została przeniesiona do chłodnego pomieszczenia (+10 ° C). W okresie odpoczynku roślina jest rzadko podlewana, a karmienie jest całkowicie zatrzymywane. Wiosną, po pojawieniu się nowych pędów, przeszczep eustomę bardzo ostrożnie (poprzez przeładunek) w nową glebę odżywczą i wznowić rutynowe podlewanie i pielęgnowanie.

Kryte kwiaty eustom (care): dlaczego jajnik wysycha?

Ta kwestia jest interesująca dla wielu kwiaciarni. Wydawałoby się, że przestrzegane są wszystkie zasady opieki nad rośliną, i to ona rzuca jajnik. Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Oto tylko niektóre z nich.

 1. Roślina stoi w przeciągu. Podczas wietrzenia zimne powietrze może wywołać upadek pąków, a także śmierć liści. W tym czasie kwiat powinien zostać usunięty z parapetu.
 2. Do nawadniania używana jest woda zbyt zimna: musi być stacjonarna, miękka, w temperaturze pokojowej.
 3. Nie możesz przeszczepić rośliny w czasie, gdy kwitną lub zbierają pąki. Nawet minimalne, na pierwszy rzut oka, uszkodzenie systemu korzeniowego powoduje stres, w wyniku którego nie tylko jajnik spada, ale również kwiaty.
 4. Innym powodem może być niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Aby ją zwiększyć, delikatnie rozpylić powietrze wokół rośliny, nie dopuszczając do przedostania się wilgoci do kwiatów i pąków.
 5. W przypadku niedostatecznego oświetlenia fotosynteza spowalnia w liściach, co ostatecznie prowadzi do upadku pąków. Czasami wydaje się, że wkrótce się rozpłyną, ale tak się nie dzieje.
 6. Jajnik może wyschnąć nawet w wysokich temperaturach w pomieszczeniu. Eustoma kwitnie i długo cieszy się pięknem w temperaturze powietrza od +12 do +15 ° C.
 7. Przyczyną upadających jajników mogą stać się szkodniki: przędziorków, mączlików, wciornastków, wylinek.

Eustoma wewnętrzna jest wrażliwa na komary grzybowe, które są groźnymi rozsiewaczami chorób grzybowych, więdnięcie fusarium, mączniaka prawdziwego i szarej zgnilizny. W trakcie uprawy rośliny okresowo przeprowadzaj natryskiwanie zapobiegawcze specjalnymi preparatami. Ale jeśli nadal znalazłeś szkodniki, nie zwlekaj z leczeniem. Skuteczne są następujące leki: "Saprol9raquo;"; "Topsin9raquo;"; "Mospilan9raquo;"; PhytoVer9raquo; "Confidor9raquo;. Natryskiwanie wykonuje się 2-3 razy.

Jak widać, dość kapryśna roślina to przestronna eustoma. Dorastanie i opiekowanie się nim będzie wymagało od właścicieli pewnych wysiłków, ale wierzcie mi, zostaniecie nagrodzeni wspaniałym rezultatem, gdy eustoma zakwitnie.

Jak wyhodować kwiat eustoma z nasion w domu

Eustoma wyrasta z nasion w domu, który to proces jest długi, niespokojny i ma swoje cechy - bardzo piękną roślinę kwiatową, która wygląda świetnie nie tylko w bukiecie lub na klombie, ale również we wnętrzu.

Eustoma, czyli lisianthus, przybyła do ogrodników Europy z krajów Ameryki Środkowej i Karaibów. Ten cudowny kwiat ma ciekawą legendę: po raz pierwszy pojawił się na grobie dziewczyny, która odmówiła zostania żoną Ducha Wojny, z powodu której zabił ją zły duch.

Europejscy ogrodnicy przede wszystkim docenili piękno kwiatu, a także inne zalety: możliwość utrzymania świeżości w krojeniu - około trzech tygodni i długiego kwitnienia.

Dlatego roślina tropikalna szybko zyskała popularność jako roślina wewnętrzna. Mocne, a przy tym wdzięczne łodygi eustomy dochodzą niekiedy do 1 metra wysokości, oddziałują na środek łodygi, tworząc dość okazały bukiet - do 30-40 stopniowo rozwijających się kwiatów.

Liście soczewkowate lisianthus mają charakterystyczną niebieskawo-szarą lub szaro-niebieską barwę. Kwiaty w stanie półotwartym przypominają róże, które rozkwitły całkowicie - makowiec. Ich kolorowanie jest bardzo różnorodne - od delikatnych białych, kremowych, jasnoróżowych tonów do nasyconych, często z kontrastującym obrzeżem płatków.

Najlepsze odmiany eustoma do uprawy z nasion

W domu uprawiana jest uprawa lisianthus z nasion. Zachowują wszystkie oznaki rodzaju i rodzaju rodziców.

Ważne! W przypadku uprawy w pomieszczeniach najdłuższa (do 45-50 cm) eustoma jest uważana za najbardziej odpowiednią. Przy wyborze nasion preferowane są mieszańce pierwszego pokolenia, są one oznaczone literą F1.

Ich zaleta jest następująca:

 • Nie są kapryśne w stosunku do czasu w ciągu dnia;
 • odporny na wahania temperatury;
 • dobrze kiełkować;
 • odporny na choroby i mutacje.

Następujące odmiany uważane są za najlepsze do uprawy nasion:

 1. Seria z Kioto jest niemetlową eustomą o dużych kwiatach, różniącą się różnorodnością kolorów kwiatów.
 2. Seria Pikot jest wielkokwiatowa, o silnym aromacie i bogatym ubarwieniu w różnych odcieniach czerwieni.
 3. Syrenka to krótkowłosa eustoma z prostymi kwiatami w kolorze fioletowym, liliowym, różowym. Różni się obfitym rozgałęzianiem łodygi bez dodatkowego szczypania.
 4. Little Bell jest także rośliną niską. Kwiaty są małe, proste. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem, różnorodnością kolorów.
 5. Fidelity to śnieżnobiała eustoma z mnóstwem małych kwiatów tworzących spiralę na szypułce.
 6. Florida Pink - obficie kwitnące jasnoróżowe małe kwiaty, ułożone jak bukiet.
 7. Bliźnięta - kwiaty nie marmurowe są miękkie żółte lub śnieżnobiałe, często z drobnymi plamkami i pociągnięciami różu lub fioletu.
 8. Szampan - kwiaty frotte, kwiaty monochromatyczne.
 9. Szafir - eustoma wysokiej dekoracyjności: niska, zwarta, z białymi kwiatami, brzegami różowymi lub niebieskim.

Podstawy opieki eustomicznej z nasion w domu

Cechy rosnącej eustoma

Zaczynając uprawiać lisianthus, pożądane jest poznanie jego biologicznych cech - to właśnie na tym zależy sukces:

 1. Instalacja wymaga jednolitego, rozproszonego oświetlenia. Nie pasuje do cienia ani słońca. Światło słoneczne jest tylko dla kiełkowania nasion.
 2. Najlepsza gleba jest mieszaniną próchnicy kory drzew liściastych i torfu, pobranych w równych częściach. Humus można zastąpić wiórkami kokosowymi. Podłoże musi mieć wskaźnik neutralności pH.
 3. Eustoma praktycznie nie rozmnaża się przez sadzonki lub rozszczepienie buszu z powodu słabo rozwiniętego systemu korzeniowego, nawet u dorosłych roślin. Z tego samego powodu ogranicza się transplantację rośliny.
 4. Aby wydłużyć czas kwitnienia lisianthus, utrzymuje się w spokoju.
 5. Większość nasion eustoma ma niską zdolność kiełkowania, a najbardziej optymistyczne statystyki wynoszą 30%. Zdobądź najlepiej przetworzone nasiona.

Przy siewie nasion należy pamiętać, że rosną one długo iw ogólności od momentu dziobania nasion do początku kwitnienia, mijają nie mniej niż sześć miesięcy lub 17-20 tygodni, a same nasiona również rosną długo. Dlatego też czas inokulacji zależy od następujących czynników:

 1. Do późniejszego wzrostu w otwartym terenie nasiona wysiewa się zimą, w grudniu lub styczniu. Roślina zacznie kwitnąć w lipcu. W przypadku kwitnienia we wcześniejszych okresach siew odbywa się w październiku lub w listopadzie.
 2. W regionach południowych terminy te są przenoszone na późniejszy okres - luty.
 3. W przypadku warunków pokojowych nasiona wysiewa się latem, w czerwcu lub lipcu. W ponure zimowe dni eustoma będzie zadowolona z jej kwitnienia. W przypadku kwitnienia jesiennego dobrym czasem siewu będzie marzec.

Ważne! Najlepiej siać sproszkowane lub granulowane nasiona: są one większe, a muszla zawiera niezbędne minimum substancji odżywczych i substancji ochronnych, które będą potrzebne sadzonkom w pierwszych dniach życia.

Nawet nasiona-pellety są bardzo małe, więc do ich sadzenia zwykle używa się wykałaczki lub lekko spiczastych zapałek, aby łatwiej je było układać na powierzchni podłoża.

Ponieważ nie jest możliwe przeniknięcie nasion, lepiej ułożyć je w małe nacięcia, aby podczas podlewania nie "uciekły" ze swoich miejsc.

Nasiona są zwykle sadzone albo w sadzonkach, albo w małych sadzonkach na małych głębokościach, albo w tabletkach torfowych.

Podłoże w sadzawce lub kubkach jest wstępnie wyrównane, dobrze nawilżone, a nadmiar wody odprowadzony. Następnie rozprzestrzeniają nasiona, nie wypełniając ich ziemią.

Ważne! Minimalna odległość między nasionami w sadzawce wynosi 1,5 centymetra. Jeden kawałek to nasiona sadzone w osobnych pojemnikach lub tabletkach torfowych.

Następnie podłoże ponownie zwilża się za pomocą pistoletu natryskowego. Pojemniki z posadzonymi nasionami są zamknięte przezroczystą pokrywą, aby utrzymać wilgoć i utrzymać ciepło.

Warunki konieczne do wzrostu

Ziemię do uprawy można kupić w sklepie, zrobi to podkład do fiołków lub uniwersalny do sadzonek. Aby zwiększyć przepuszczalność powietrza, dodaje się do niego perlit, można go zastąpić wymytym i zdezynfekowanym piaskiem. Mieszaninę należy przesiać.

Możesz sam zrobić substrat z torfu, ziemi ogrodowej i piasku (4: 2: 1). Aby zmniejszyć kwasowość, do mieszaniny dodaje się również popiół w ilości pół łyżki stołowej na litr gleby. Wszystkie składniki są dobrze wymieszane, a następnie przesiane.

Ważne! Samoprzylepną mieszaninę sterylizuje się w piecu przez co najmniej godzinę.

Najlepsza temperatura kiełkowania nasion i faktyczna zawartość roślin wynosi 20-26 stopni. Dlatego podczas siewu zimowego (lub jesiennego) należy zadbać o sposoby jego utrzymania. Zwykle do umieszczania pojemników z sadzonkami wybieraj ciepłe parapety - nasiona do kiełkowania wymagają dobrego oświetlenia - i nie używaj skrzydła okiennego do utrzymywania temperatury powietrza na tym samym poziomie.

Nawodnić rzęsistę, gdy górna warstwa substratu wysycha. Woda do nawadniania powinna być w temperaturze pokojowej, nie mniej niż 24 godziny.

Nasiona nasion muszą zostać rozjaśnione - dla normalnego kiełkowania i dalszego rozwoju, długość dnia świetlnego nie powinna być mniejsza niż 12 godzin.

Codziennie mini-szklarnie, usuwając skropliny, a także nawilżając glebę w razie potrzeby.

Ważne! Suszenie gleby jest niedopuszczalne, ponieważ powłoka drażetki nie może się rozpuścić, a zatem nasiona nie mogą kiełkować.

Nasiona kiełkują przez długi czas - 10-12 dni, a czasem nawet dwa tygodnie.

Jak rozwijać eustoma z nasion w tabletkach

W tym celu stosuje się torfowe tabletki średniej wielkości (4 cm średnicy). Umieszczono je w dobrze umytym i zdezynfekowanym pojemniku i stopniowo dodawano wodę, która jest stabilna w temperaturze pokojowej, tak, że tabletki są w pełni spuchnięte. Pozostała woda w pojemniku zostaje opróżniona.

Pośrodku spuchniętych tabletek pogłębić i rozsmarować nasiona. Ułatwia pracę z drewnianą wykałaczką lub lekko zaostrzoną zapałką.

Ważne! Często odsączone (granulowane) nasiona nie mogą przenikać przez powłokę ochronną. Potrzebują pomocy, ostrożnie niszcząc dobrze nawilżoną muszlę wykałaczką.

Pojemnik z tabletkami przykryty jest przezroczystą pokrywką i umieszczony w takim miejscu, w którym łatwo byłoby ustawić wysiew nasion i byłby ciepły.

Szklarnia jest wentylowana co 7-10 dni, kondensat jest usuwany, woda wlewa się, dzięki czemu tabletki nie wysychają. Nadmiar wody należy opróżnić.

Od pojawienia się pierwszej pary tych liści zaczynają zwiększać czas wentylacji, aby przyzwyczaić siewki do zwykłego powietrza w pomieszczeniu. Podczas formowania trzeciej pary tych liści korzenie będą już widoczne na powierzchni tabletki, podczas tego okresu siewki są przeszczepiane do małych pojedynczych pojemników o średnicy 6-7 centymetrów.

Ważne! Ten punkt musi być śledzony, aby korzenie sąsiednich sadzonek nie były ze sobą powiązane.

Glebę odżywczą wylewa się na dno doniczek 2-3 cm warstwą. Następnie z tabletek ostrożnie usuń powłokę ochronną, aby nie uszkodzić korzeni. Następnie tabletkę delikatnie umieszcza się w pojemniku, wolna przestrzeń wokół niego jest wypełniona podłożem, delikatnie uszczelniając.

Ważne! Kołnierz korzenia eustoma nie jest pochowany. Jego normalne położenie jest na poziomie podłoża.

Następnie gleba jest podlewana i posypywana w razie potrzeby. Jeśli sadzonki eustoma są przeznaczone do otwartej gleby, są 3-4 tygodnie później przeniesione do większych doniczek. Jeśli sadzonka wyrasta w pomieszczeniu, jest natychmiast przesadzana do pojemnika.

Podczas przesadzania do przygotowanego podłoża często dodawane są nawozy mineralne (Azofoska, Nitrofoska), 1 łyżka stołowa na każde 3 litry substratu. Wszystko musi być starannie wymieszane, ponieważ delikatne korzenie eustomy boleśnie reagują na nadmierne stężenie nawozu.

Dno pojemników do przeszczepu jest wyłożone warstwą drenażową co najmniej 3 centymetrów. Następnie - niewielką warstwę przygotowanej gleby, wyodrębnij sadzonki ze starej doniczki i, bez wstrząsania gliniastą grudką, przenieś ją do nowego pojemnika. Pozostała wolna przestrzeń jest wypełniona podłożem. Przesadzona roślina jest podlewana, gleba jest dodawana do doniczki i umieszczana na lekkim parapecie okiennym.

W pierwszych dniach młode pędy lisianthus potrzebują wystarczającej ilości wilgoci, więc są podlewane zwykle w ciągu dnia, podczas oglądania, aby zapewnić, że nie ma stagnacji wody.

W zależności od długości dnia lekkiego rozsady należy rozjaśnić - do 12 godzin światła.

Aby zapobiec występowaniu chorób, należy co tydzień opryskiwać Fundazolem (pół łyżeczki roztworu na 0,5 litra wody). Przydatne będzie posypanie i pobudzenie wzrostu - Cyrkon lub Epin (3 krople na pół szklanki wody). Raz na dwa tygodnie zaleca się nawożenie nawozami mineralnymi.

Ważne! Top dressing odbywa się za pomocą bardzo słabego roztworu nawozu - 3-4 razy mniej niż zalecany przez producenta.

Kiedy sadzonki tworzą pierwszą parę prawdziwych liści, zaczynają twardnieć, to znaczy przyzwyczajają je do bardziej suchego powietrza. Aby to zrobić, usuń osłonę ochronną (film) codziennie przez kilka minut. Czas wentylacji stopniowo się zwiększa. Zrób to w ciągu dnia.

Sadzonki rosną powoli, przez drugi miesiąc rosną do 3-4 centymetrów. Ten czas jest uważany za najbardziej odpowiedni dla ich typów.

Przy pierwszym nurkowaniu lekko wyrośnięte sadzonki sadzi się w osobnych doniczkach lub filiżankach. Można również sadzić sadzonki w sadzonkach, ale w odległości nie mniejszej niż 3 centymetry od siebie. Rosną powoli i przez dłuższy czas nie będą się ze sobą ingerować.

Ważne! Podczas nurkowania w oddzielnych zbiornikach, ich rozmiar powinien być tak dobrany, aby w czasie między zbiorem korzenie miały czas na "podbicie" dostępnej przestrzeni.

Po zebraniu pojemników z roślinami umieszcza się je w zacienionym miejscu o lekko obniżonej temperaturze - 18-20 stopni. Są trzymane w tych warunkach przez pięć dni.

Następne zrywanie sadzonek eustoma odbywa się na etapie 4-5 tych liści. Średnica doniczki powinna wynosić 8-9 centymetrów. W takim przypadku lepiej jest zastosować przeładunek roślin, aby zminimalizować uszkodzenia korzeni.

Drenaż wlewa się do nowych doniczek, a następnie 2-3 centymetrów podłoża. Sadzonka wraz z grudką ziemi umieszcza się w środku donicy i delikatnie wypełnia się wolną przestrzenią przez podłoże, lekko zagęszczając. Szyja korzenia nie powinna być chowana ani obnażona. Następnie roślina jest podlewana.

Zwykle sadzonki, które zostały posadzone jesienią, spadają dwa razy. Młode rośliny z zimowego nurkowania raz. Zamiast drugiego kilofa są przygotowane do lądowania w otwartym terenie.

Optymalna temperatura sadzonek wynosi + 20-22 stopni w ciągu dnia, 18-20 stopni w nocy. Ona potrzebuje odpowiedniego oświetlenia przez 12 godzin, regularne podlewanie. Karmienie odbywa się raz na dwa tygodnie.

Ważne! Do nawożenia należy stosować standardowe nawozy mineralne, których stężenie powinno być dwa razy mniejsze niż zalecane przez producenta.

Jeśli w pierwszych dniach po zerwaniu sadzonki zostały pokryte folią, stopniowo przyzwyczaja się do otwartego powietrza, dbając o to, aby gleba nie wyschła.

Przeszczepienie eustomy do garnków i opieka nad nią

Aby wyhodować eustomę w pomieszczeniach, doniczki są przeszczepiane zamiast drugiego zbioru - gdy powstają 4-5 prawdziwych liści. Garnki najlepiej wybrać nie bardzo głęboko, ale szeroko - system korzeniowy lisianthus jest zwarty.

Wymagania dotyczące składu gleby i drenażu są takie same jak w przypadku sadzonek. Chociaż dla dobrego wzrostu eustoma potrzebuje dużo światła, umieszczenie go na parapecie nie jest najlepszą opcją: ciepło z akumulatorów może zrujnować rośliny. Jeśli nie ma innego miejsca, należy zapewnić ekrany chroniące doniczki przed gorącym powietrzem, a także opryskiwanie wodą co najmniej 3 razy dziennie.

Ważne! Podczas natryskiwania unikaj kropelek wody na pąkach i kwiatach.

Ponieważ eustoma nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, najlepiej jest ją ustawić w pobliżu okien od strony północnej. Nie lubi przeciągów, ale potrzebuje stałego dopływu świeżego powietrza.

Pasza lisianthus zgodnie z fazą wzrostu. Podczas gdy roślina nie zaczęła tworzyć pąków, ale tylko rośnie na zielono, potrzebuje nawozów organicznych i zawierających azot.

Gdy pąki zaczynają się formować, dodają nawożenie potasem i fosforem. Wiosną i latem karmi się rośliny tygodniowo, gdy nadchodzi okres odpoczynku, a zimą - raz w miesiącu.

Podlewanie odbywa się przez suszenie wierzchniej warstwy podłoża w doniczce. Woda powinna być miękka, nie mniej niż 24 godziny. Zapraszamy do dodania wody do wody kilka kropli świeżego soku z cytryny - 3-5 kropli na litr wody. Recepcja prosta, ale pozytywnie działająca na asymilację składników odżywczych z gleby. Chroni także glebę przed nadmiarem soli.

Wyblakłe kwiatostany i szypułki są usuwane ostrym narzędziem. Ta procedura nie tylko zachowuje atrakcyjny wygląd kwiatu, ale także nie zapobiega tworzeniu się nowych szypułek.

Reszta okresu eustomomii pokoju (pozostawiając po kwitnieniu)

Kiedy krajowa eustoma całkowicie zanika, jest ona wyposażona w spokój, tak aby odpoczywała, uzupełniała moce na następny sezon. Robi się to w następujący sposób:

 1. Pędy są przycinane, pozostawiając na nich 2-3 międzywęźle.
 2. Doniczki z roślinami są przenoszone do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosić od 10 do 15 stopni.
 3. Rzadko nawadniane, nie częściej niż raz na 10-15 dni.
 4. Bez nawożenia.

Pod koniec okresu odpoczynku zakład zacznie wypuszczać nowe pędy. Przeszczepiono ją do świeżego podłoża, przeniesiono do ciepłego miejsca i wznowiono zwykłą pielęgnację - regularne nawadnianie, nawożenie.

Kiedy i jak sadzić w otwartym terenie

W otwartym terenie sadzonki eustoma sadzone w maju lub na początku czerwca, w zależności od cech klimatycznych regionu. Głównym warunkiem określającym czas zejścia na ląd jest ostatecznie ustalone ciepło, brak zagrożenia nawracającymi mrozami. Temperatura nocna nie powinna być niższa niż 16 stopni.

W tym czasie sadzonki osiągnęły już wysokość około 10 centymetrów, a na łodygach tworzy się 7-8 liści.

Miejsce dla lisianthus powinno być jasne, z lekkim cieniem - koronkowym cieniem, chronionym przed zimnem i wiatrem, gliniastą glebą o dobrym odwodnieniu i neutralnej reakcji.

Otwory do lądowania powinny odpowiadać rozmiarowi śpiączki ziemskiej, z której sadzonki eustoma są usuwane z pojemnika, a odległość między nimi wynosi 10-15 centymetrów, w zależności od wysokości rośliny.

Wylądowali wieczorem lub w pochmurny dzień. Po posadzeniu glebę nawilża się, a następnie każdą roślinę przykrywa się przezroczystą pokrywką - szklanym słojem odciętym plastikową butelką itp. "Pod maską" młode sadzonki pozostają przez 2-3 tygodnie. Podlewanie w tym czasie nie może być wykonane, z wyjątkiem szczególnie upalnych dni.

Uprawa i pielęgnacja sadzonek w ogrodzie

Woda lisianthus rośnie w ogrodzie, gdy ziemia wysycha. Podlewanie korzystnie wykonuje się miękką wodą.

Około miesiąca po transplantacji na otwartą przestrzeń, eustoma zaczyna być karmiona. Do tego celu nadają się złożone nawozy do roślin kwitnących.

Ważne! Roztwór nawozowy do podawania eustoma w otwartym terenie powinien być niższy niż sugerowano w instrukcji.

Sprawdzony jako preparaty do obciągania, takie jak Plantafol, Kemira Lux. Wykonuj nawożenie co dwa tygodnie.

W celu ochrony roślin przed chorobami grzybiczymi są one regularnie spryskiwane fungicydami. Jest to szczególnie prawdziwe w deszczowe lato: nadmiar wilgoci wywołuje rozwój mączniaka prawdziwego, fuzariozy, różnych zgnilizny.

Wielu hodowców kwiatów zaleca szczypanie siewek na etapie 6-8 listków. Zabieg ten stymuluje rozgałęzianie łodygi, jednak hamuje tworzenie pąków i kwitnienie.

Nie możesz uszczypnąć sadzonek i odciąć pierwsze szypułki z częściowo otwartymi kwiatami, po kilku dniach eustoma wyda nową łodygę, pokrytą pąkami.

Aby zagwarantować, że lisianthus nie utraci swojej dekoracyjności, wyblakłe kwiaty są regularnie usuwane. Również odcięty i całkowicie odbarwiony kolec kwiatowy. Zamiast tego wkrótce pojawi się nowy - kwiat eustoma jest zdolny do mrozu.

Na działkach ogrodowych zwykle uprawiają doroczną eustomę. Ale jeśli możliwe jest zapewnienie normalnych warunków zimowania, uprawiane są gatunki dwu- i wieloletnie.

W otwartym terenie na zimę, nie pozostaje lysiantus, zwykle jest wydrążany i sadzony w doniczce. Kopanie prowadzi się aż do ostatecznego początku przeziębienia. W takim przypadku roślina będzie mogła kontynuować kwitnienie w warunkach pokojowych.

Dość często eustoma rośnie w ogrodzie, używając doniczek. W tym przypadku, także przy zbliżającej się mroźnej pogodzie, doniczki są przywożone do pokoju i cieszą się kwitnącym pięknem aż do połowy zimy.

Kiedy lisianthus całkowicie zanika, zostaje odcięty na tej samej zasadzie, co pokój pierwszy. Wiosną, po okresie odpoczynku, roślina znów zaczyna rosnąć. Pod koniec wiosny lub wczesnego lata jest już przeniesiony na ulicę i posadzony w ziemi.

Gorzki sok z rośliny sam jest obrońcą przed szkodnikami. Jednak sytuacje, w których roślina jest narażona na ataki szkodników, nie są rzadkie. Najczęstszymi "gośćmi" są mszyce, mączliki, gdy są uprawiane na otwartym terenie, do nich dodawane są ślimaki.

Najczęściej szkodniki są usuwane ręcznie, ponieważ nie tworzą dużych kolonii na eustoma. Do usunięcia użyj roztworu alkoholu lub mydła i chusteczek gazikowych. Jeśli istnieje wiele szkodników, wykorzystaj chemiczne środki walki - Aktellik, Fitoverm, inne leki. Jako środek ludowy zaleca się stosować alkohol lub napary z czosnku, cebuli, krwawnika pospolitego.

Aby chronić lisianthus przed ślimakami, lepiej jest stosować środki ludowe: pułapki z przynętami, bariery, sproszkowanie gleby czerwoną papryką itp. Substancje chemiczne mają wysoką toksyczność i mogą powodować zatrucia.

W odniesieniu do chorób, naruszenie reżimu pojenia, a także zbyt wilgotne chłodne lato bardzo często prowadzą do pokonania chorób grzybowych - mączniaka prawdziwego, szarej zgnilizny, fuzariozy.

Dlatego doświadczeni ogrodnicy nie tylko uważnie obserwują reżim irygacji, ale także regularnie rozpylają rośliny roztworem środka przeciwgrzybiczego. Konserwację zapobiegawczą należy przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu, w tym w przypadku eustoma, uprawianego w warunkach pokojowych. W przypadku przedłużających się pożarów spryskiwanie odbywa się częściej, czekając na przerwy w deszczu.

Cudowny kwiat eustoma jest w stanie ozdobić swoim pięknem zarówno ogrodu, jak i wnętrza. Wyrastanie z nasion w domu - praca nie jest najłatwiejsza, wymaga starannego przestrzegania zasad konserwacji i pielęgnacji. Ale wszystkie prace są nagradzane stokroć delikatnymi pachnącymi kwiatostanami, przyjemnymi dla oka przez kilka miesięcy.

Wideo: wskazówki dla hodowców kwiatów do uprawy eustoma z nasion

Metody zwalczania szkodników wciornastków na roślinach doniczkowych

Kozieradka (shamballa, Helba): użyteczne i lecznicze właściwości, przeciwwskazania

Co jeszcze przeczytać?

Dodaj komentarz Anuluj odpowiedź

© 2018 O kolorach, wszystkim i wszystkim · Kopiowanie materiałów stron bez zezwolenia jest zabronione

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3