Elektryk w drewnianym domu

Elektryk w drewnianym domu

Instalacja okablowania elektrycznego własnymi rękami w drewnianym domu i mieszkaniu

W nowoczesnym społeczeństwie nie można wyobrazić sobie domu bez elektryczności, dlatego w każdym pokoju wymagane jest okablowanie wysokiej jakości. Produkcja takich prac najlepiej powierzyć zawodowym elektrykom, ale możliwe jest samodzielne wykonanie instalacji elektrycznej. W tym celu trzeba być dobrze poinformowanym w tej sprawie.

Układ kabla elektrycznego

Instalacja okablowania elektrycznego rozpoczyna się od przygotowania schematu rozmieszczenia przełączników, przewodów, gniazd, licznika i innych urządzeń. Po stworzeniu takiego projektu będziesz mógł dokładniej obliczyć ilość materiału. W przyszłości łatwiej będzie zainstalować instalację elektryczną zgodnie z ustalonymi normami i wytycznymi GOST. Schemat do narysowania pracy nie będzie.

Podczas opracowywania planu należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 1. Wszystkie elementy muszą być umieszczone w dostępnym miejscu dla wygody ich dalszej konserwacji. Skrzynki przyłączeniowe muszą być stale dostępne dla uszkodzeń. Nie zaleca się instalowania elementów okablowania w trudno dostępnych miejscach.
 2. Przełączniki powinny być umieszczone w otwartych przestrzeniach. Nie zasłaniaj szafek i innych elementów wnętrza. Aby włączyć światło, nie trzeba rozciągać ani zginać. Istniejące na dziś GOST nie stawiają poważnych wymagań co do wysokości instalacji, dlatego elektrycy radzą zainstalować przełączniki na wysokości 100 cm od podłogi. Zapewni to niewątpliwie wygodę.
 3. Przed montażem gniazd, należy najpierw rozważyć lokalizację urządzeń elektrycznych, aby nie powodować dyskomfortu w przyszłości podczas korzystania z przedłużaczy. Instalowanie gniazd znajdujących się bliżej niż 50 cm od metalowych przedmiotów jest zabronione. Zgodnie z normą potrzebne jest jedno gniazdo o powierzchni 6 m², w kuchni potrzebują więcej. Ze względu na własne bezpieczeństwo podczas instalacji, musisz wycofać się z podłogi co najmniej 25 cm.
 4. Kabel elektryczny może być umieszczony w pomieszczeniu powyżej lub poniżej, z wcięciem 15 cm od listwy lub sufitu, linie powinny być oznaczone pionowo lub poziomo. Ponieważ zewnętrzne okablowanie odbywa się w drewnianych domach, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie położenia gzymsów. Wszystkie końce elektrolizerów są przesyłane do skrzynki połączeniowej, w której są ze sobą połączone.

Po przygotowaniu schematycznego obrazu linii elektrycznych, możesz sam rozpocząć instalację okablowania. Po przemyśleniu najdrobniejszych szczegółów, nadszedł czas, aby zacząć zdobywać niezbędne materiały. Instalacja przewodów elektrycznych w mieszkaniu będzie również wymagać utworzenia obwodu przed pracą.

Materiał do okablowania w drewnianym domu

Aby nie biegać stale do sklepu, aby kupić towary niezbędne do pracy, należy natychmiast przygotować wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli istnieje schemat, nie będzie to bardzo trudne. Instalacja otwartych przewodów własnymi rękami będzie wymagać więcej materiału niż zamknięty. Ponieważ dom zbudowany jest z drewna, należy zapomnieć o wewnętrznych liniach elektrycznych. W każdym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału. Im tańszy materiał, tym bardziej prawdopodobne jest jego złej jakości.

Do pracy potrzebujemy:

 1. Narzędzia z izolowanymi uchwytami, aby nie doszło do porażenia prądem. Będziesz potrzebował śrubokrętu, szczypiec, młotka i ostrego noża, aby usunąć kabel.
 2. Płyta elektryczna. Wykonany jest z tworzywa sztucznego i metalu. Drewniana tarcza wymaga drewnianej tarczy. Wielkość zależy od liczby przekaźników. W budynkach mieszkalnych najczęściej używa się ekranów do 12 miejsc. Pozostaw 1 pustą przestrzeń w przypadku dalszych zmian w okablowaniu.
 3. Kabel elektryczny. Aby określić przekrój kabla, musisz znać moc elektryczności w domu. Dla domu drewnianego odpowiedni jest VVG 3 x 2,5, gdzie 3 to liczba rdzeni w kablu, a 2,5 to jego przekrój poprzeczny. Musisz kupić trzyżyłowy kabel z gniazdkiem do uziemienia. Jeśli w domu jest więcej mocy niż podano na etykiecie kabla, należy ułożyć podwójną linię.
 4. Liczba gniazdek i przełączników nie powinna być podkreślana, ponieważ wszystko jest już policzone w schemacie. Musisz zdecydować o kolorze i fakturze, które będą pasować do Twojego wnętrza. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest użyć elementów z ceramiczną podstawą i styków mosiężnych do drewnianego domu. Różnorodne typy gniazd i przełączników na rynku nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej zatwardziałemu projektantowi.
 5. Instalacja okablowania elektrycznego własnymi rękami w prywatnym drewnianym domu wymaga dodatkowych inwestycji w kanały kablowe lub listwy przypodłogowe. Niewątpliwie te elementy nadają wnętrzu więcej piękna niż tylko wiszący drut. W niektórych przypadkach konieczne będzie umieszczenie kabla w plastikowej rurce. Ostrożnie trzymaj kabel wokół domu, w którym się znajdujesz i w fałdzie.
 6. Wymaga skrzynek przyłączeniowych, w których za pomocą PPE (specjalnych zacisków) połączymy przewody. Kabel można łączyć ze sobą i owijać taśmą elektryczną.
 7. Counter. Lepiej wybierać z dobrą klasą dokładności - od 2.0 i wyżej. Licznik energii elektrycznej może być jednotaryfowy i dwustanowiskowy. Pierwszy uważa, że ​​zużycie energii elektrycznej jest zawsze takie samo, drugie oblicza według dwóch taryf: dziennej i nocnej. Pod względem oszczędności drugi typ będzie korzystniejszy pod tym względem, że będzie można kontrolować energię elektryczną w zależności od pory dnia.
 8. Do montażu potrzebne są również samogwintujące się śruby, klipsy o wymaganej średnicy do karbowania, dodatkowe elementy mocujące.
 9. Ponieważ instalacja okablowania elektrycznego własnymi rękami w nowym budynku wymaga dużej ilości materiału, wszystko można kupić w jednym miejscu luzem.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Przy wykonywaniu wszelkich prac budowlanych szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo osobiste. Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o dostępność osobistego wyposażenia ochronnego. Konieczne są prace w twardym kapeluszu i specjalnych ciasnych ubraniach. Instalacja okablowania elektrycznego odbywa się przy liniach bez napięcia. Jeśli praca jest połączona z elektrycznością, będziesz potrzebować gumowych rękawic, które zapobiegną porażeniu prądem elektrycznym. Instalacja na wysokości musi być wykonana z ubezpieczeniem na w pełni sprawnych podstawach. Nie stawaj na niestabilnych schodach. Konieczne jest podejście do kwestii inżynierii bezpieczeństwa z całą odpowiedzialnością.

Instalacja okablowania elektrycznego własnymi rękami w drewnianym domu

Istnieje kilka głównych etapów pracy:

 1. Układanie linii kabli elektrycznych.
 2. Montaż skrzynek połączeniowych.
 3. Instalacja gniazd i przełączników.
 4. Instalacja urządzeń oświetleniowych.
 5. Podłączanie osłony.
 6. Wyjście i instalacja pętli masy.

Układanie linii kabli elektrycznych

Instalacja przewodów elektrycznych przez ręce w mieszkaniu może być wykonana w listwach przypodłogowych. To całkowicie ukryje przewód przed oczami. Szczególnie wygodne jest zamontowanie kabla w cokole pod gniazdami. Przewody elektryczne są układane w plastikowych rurkach, aby zapewnić większe bezpieczeństwo. Jeśli chcesz zapalić garaż, możesz wykonać instalację przewodów elektrycznych w pofałdowaniu, ponieważ w tym pomieszczeniu estetyczny wygląd nie jest szczególnie potrzebny.

Montaż puszek połączeniowych

W miejscach, w których od głównej linii elektrycznej konieczne jest wykonanie odgałęzienia do podłączenia wylotu, umieszczona jest skrzynka przyłączeniowa. Powinien znajdować się w dogodnym miejscu do obsługi. Wewnątrz dystrybutora kable są łączone na różne sposoby:

 1. Przy pomocy PPE. Jeden z najprostszych sposobów. W przypadku tego rodzaju połączenia każdy drut jest odcinany na 2-3 cm, skręcony i zasadzony na nich PPE. W pudełku końce są ułożone tak, aby nie stykały się ze sobą.
 2. Połączenie z wagami. Różnice w liczbie i przekroju otworów. W celu instalacji każdy drut musi być odizolowany do 10 mm. Następnie końcówki muszą być włożone do otworów, aż się zatrzasną. Końce muszą być rozebrane i ułożone w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały.
 3. Oczywiście, najtańszym sposobem jest skręcenie gołych końców razem i owinięcie taśmą izolacyjną. Podobnie jak w poprzednich metodach, nie należy zezwalać na kontakt tutaj.

Instalacja przełączników i gniazd

Instalacja okablowania elektrycznego ręcznie w drewnianym domu odbywa się tuż przy powierzchni ściany. Odpowiednio gniazda są również przymocowane do ściany. Zamontuj bezpiecznie, aby gniazdo się nie chowało. Żółty lub zielony przewód musi być zaciśnięty w styku uziemienia, a dwa pozostałe w zaciskach zasilania. Przełączniki są połączone w ten sam sposób. Tylko w przewodzie prowadzącym do przełącznika może nie być przewodu uziemiającego. Aby zaoszczędzić pieniądze, drut docierający do przełącznika może być wykonany jako dwużyłowy i o mniejszym przekroju.

Ostatnio oprawy są coraz częściej wykorzystywane do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych. Piękne oświetlenie punktowe doda elegancji do domu. Jasność można regulować za pomocą specjalnych urządzeń.

W większości przypadków do oświetlenia domu:

Połącz urządzenia z żółto-zielonymi żyłkami. Każde urządzenie ma zacisk do tego typu połączenia. Oprawy tej samej grupy muszą być połączone równolegle.

Centrala jest głównym elementem w okablowaniu całego domu. Sposób montażu jest zależny od sprawności i bezpieczeństwa całego okablowania jako całości. W desce rozdzielczej muszą być zainstalowane urządzenia automatyczne, które pozwalają na wyłączenie zasilania grupy poprzez naciśnięcie przycisku. W przypadku kabla o przekroju 2.5, konieczne jest umieszczenie przekaźnika na 25A. Z wszelkimi naruszeniami w pracy samej maszyny wyłącza obwód lub w prosty sposób będzie bić. Panele elektryczne są dostępne w różnych typach, posiadają przezroczyste okna lub solidne. Po zakończeniu instalacji każda grupa wewnątrz panelu musi być podpisana. W tym celu w zestawie większości pudeł znajduje się specjalna naklejka. Aby połączyć rdzeń z maszyną, należy go wyczyścić i wsunąć, aż kliknie w dedykowany otwór. Jest to ostatni i najtrudniejszy etap instalacji okablowania w domu z drewna. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten proces, ponieważ niepoprawna kolejność połączeń przewodów może prowadzić do zwarcia.

Instalowanie pętli masy

Instalacja przewodów elektrycznych własnymi rękami w prywatnym domu jest koniecznie wykonywana z wyjściem pętli masy na ulicę. Aby to zrobić, budynek cofa się na niewielką odległość i wykopuje 2,5-metrowy rów i głębokość około pół metra. W tej samej odległości od siebie, konieczne jest prowadzenie w 3 prętach zbrojenia, które są połączone razem drutem metalowym. Następnie w ścianie domu trzeba prowadzić podstawkę z metalu, do której należy doprowadzić przewód z prętów i drutu uziemiającego. W zatkanej bazie wszystkie te przewody muszą być ze sobą połączone. Jeśli na dachu domu znajduje się piorunochron, przewód z niego należy również podłączyć do podstawy. Wykopano rów, aby wypełnić piaskiem i górną warstwą ziemi.

W warunkach miejskich rzadko można znaleźć drewniane domy. Głównie drewniane domy są zbudowane z drewna. Instalacja przewodów elektrycznych własnymi rękami w daczy odbywa się w taki sam sposób, jak w drewnianym domu. Ponieważ drewniany dom jest zagrożeniem pożarowym, przewody elektryczne powinny być otwarte.

Sposoby budowy kabla w wiejskim domu:

 1. Przewód może być dołączony do izolatorów, tak jak to było zrobione wcześniej. W drucie wykonuje się nacięcie między pasmami i umieszcza się je na rolce. W dzisiejszych czasach ta metoda będzie wyglądać nieestetycznie, chyba że planowane jest retro-projektowanie.
 2. Możliwe jest przymocowanie drutu do wsporników. Sklep oferuje szeroką gamę różnych zapięć kablowych. Istnieją zszywki, które są przybijane gwoździami do powierzchni za pomocą małych gwoździ, a tam są te, które wkłada się do wywierconego otworu.
 3. Drut wkładany jest do pofalowania i mocowany do ściany za pomocą zacisków. Złożoność procesu zależy od długości drutu, który należy wcisnąć w osłonę z PVC. Odpowiednio, im dłuższe, tym trudniejsze. Ta metoda wymaga asystenta.
 4. Na plastikowych rurach kabel jest dość łatwy. Dostęp do kabla będzie prawie zamknięty w przypadku zewnętrznego uderzenia.
 5. Metalowe rury chronią kabel przed gryzoniami. Zasadniczo metoda ta jest stosowana w miejscach o dużym stężeniu szczurów i myszy, na przykład w terminalach zbożowych.
 6. Przez plastikowe pudełka lub szerokie kanały kablowe. Gdy przekrój poprzeczny kabla jest duży lub konieczne jest ułożenie dużej liczby drutów, stosuje się tę metodę. Wszystkie druty układane są w pudełku i ciągnięte razem z pasmami z PCW, aby druty nie kruszyły się, ale były trwale w ciasnym pakiecie.
 7. Ułożenie drutu w kanałach kablowych zapewni schludny wygląd. Można wyciąć bruzdę w drzewie wielkości kanału i wstawić ją poziomo do ściany, ale proces ten jest bardzo pracochłonny.

Pożądane jest, aby wszystkie elementy PVC były niepalne. Przejście kabla lub drutów przez drewniane ściany jest możliwe tylko przez tunel żelazny, napędzany z góry. W ten sposób instalacja przewodów elektrycznych została zakończona własnymi rękami. Zdjęcia przedstawione w artykule mogą być przydatne w przyszłości.

Okablowanie tego typu odbywa się zwykle w pomieszczeniach niemieszkalnych. Instalacja instalacji elektrycznej w garażu odbywa się również metodą otwartą.

Po zakończeniu wszystkich prac należy sprawdzić funkcjonalność nowo ułożonych linii. Aby to zrobić, możesz zaprosić ekspertów z laboratorium elektrycznego do wykonania wszystkich niezbędnych pomiarów. Specjaliści w tej dziedzinie wydadzą opinię na temat poprawności okablowania w drewnianym domu.

Elektryczni pracownicy laboratorium powinni wykonać następujące czynności:

 • Sprawdzić oporność izolacji i rezystancję uziemienia;
 • Zmierz RCD i zero pętli;
 • ładować maszyny prądem pierwotnym;
 • sprawdź działanie wszystkich instalacji elektrycznych.

Ceny za produkcję robót wahają się od 200 do 350 rubli za punkt. Do punktów można wykonać gniazda, przełączniki, skrzynki i inne elementy okablowania. Jeśli skontaktujesz się z firmą, zostaniesz obciążony co najmniej 300 rubli za jeden punkt. Oczywiście, prywatni pracownicy potraktują cenę lojalnie. Ostateczną cenę można łatwo obliczyć za pomocą programu. W każdym razie mistrz wykonujący pracę powinien dawać gwarancję jakości. Aby mieć całkowitą pewność co do jakości wykonanej pracy, najlepiej jest spróbować zrobić to samemu.

Jak można zobaczyć na podstawie artykułu, instalacja okablowania własnymi rękami nie zajmie dużo czasu i wysiłku. Trzeba jednak bardzo poważnie podchodzić do tego procesu, a zwłaszcza do środków ostrożności. Zwróć uwagę na każdy szczegół, ponieważ trudniej go naprawić niż normalnie. Ponieważ drewniany dom jest bardziej podatny na ogień, należy zadbać o bezpieczeństwo. Nie należy lekceważyć wymogów ustanowionych w dokumentach prawnych. W tym artykule omówiono wszystkie niuanse instalacji elektrycznej w drewnianym domu. Przy pewnych umiejętnościach do wykonania wszystkich prac nie będzie trudno, a budżet rodzinny nie ucierpi zbytnio. Wielu się myli, sądząc, że otwarte okablowanie jest brzydkie. Jeśli umieścisz drut na listwie przypodłogowej, nie będzie on widoczny, jak w przypadku zamkniętych przewodów. Kanały kablowe również je ukryją, bez szkody dla pięknego widoku Twojego pokoju. Głównym dodatkiem otwartego okablowania jest to, że przy każdej awarii można go natychmiast wykryć i wyeliminować.

Elektrycy w drewnianym domu własnymi rękami - schematy i instrukcje

Współczesne życie otacza nas wieloma urządzeniami elektrycznymi. Odpowiednio, okablowanie elektryczne jest potrzebne w każdym domu, bez względu na jego lokalizację lub materiał, z którego jest wykonany.

Ale projektowanie i układanie sieci elektrycznej w drewnianym domu ma swoje cechy i specyfikę, które muszą być znane przed rozpoczęciem pracy.

Elektryczność w drewnianym domu: podstawowe wymagania

W zależności od rodzaju uszczelki istnieją dwa główne sposoby:

 • Otwórz. Kabel jest układany na drewnianych strukturach i każdy może uzyskać do nich dostęp.
 • Zamknięte. Kabel układa się wewnątrz warstwy tynku lub specjalnego kanału kablowego.

Po otwarciu okablowania można użyć jednej z następujących metod:

 • Układanie w elektrycznie falistej rurze. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, które nie wspiera spalania i nie rozpala konstrukcji nośnych. Ta metoda ma wiele wad estetycznych.
 • Układanie w plastikowy kanał kablowy. Wykonany z tworzywa sztucznego, nie podlega spalaniu, jest łatwy do układania, ale ma pewne wady. Ponieważ konstrukcja skrzyni jest sztywna, a drewniane domy kurczyły się w najlepszym przypadku 1 cm na m, deformują się i pękają. W takim przypadku niewielka liczba akcesoriów, narożników i stubów znacznie zawęża opcje projektowania.
 • Uszczelka na izolatorach. Obecnie coraz popularniejsza staje się metoda "leżąc otwarta" na izolatorach. Ponadto, że ta metoda jest całkowicie ognioodporna, jest również estetyczna. W projektowaniu pomieszczeń w stylu retro ta metoda pasuje organicznie.

Są tylko dwa sposoby bezpiecznego ustawienia stosu:

 • W specjalnej metalowej rurze. Mieści się wewnątrz litego drewna i chroni go przed ogniem. Jeśli prace układania są wykonywane ostrożnie, a wszystkie szwy są zapieczętowane, nikt nie zauważy, gdzie się ona znajduje.
 • Wewnątrz tynku. Jeśli ściana jest otynkowana, możliwe jest ułożenie drutu wewnątrz wykończenia. Jedyną rzeczą jest to, że między drutem a drewnem, jak również między drutem a zewnętrzną warstwą, powinna być nie mniejsza niż 10 mm.

Projekt zaopatrzenia w energię elektryczną drewnianego domu

Projekt sieci elektrycznej w domu powinien uwzględniać następujące czynniki:

 1. Lokalizacja wszystkich głównych urządzeń elektrycznych. Ich lokalizację łatwo obliczyć - pralkę w łazience, lodówkę i kuchenkę elektryczną w kuchni, telewizor w salonie i tak dalej. W pomieszczeniach mieszkalnych konieczne jest zapewnienie kilku punktów sprzedaży do użytku domowego.
 2. Sposób układania. Możliwe jest całkowite ułożenie wszystkich drutów na zewnątrz, wewnątrz konstrukcji nośnych lub połączenie tych dwóch metod.
 3. Wybór kabli. Zależnie od natężenia prądu, do bezpiecznej pracy wymagany jest inny przekrój i różne rodzaje kabli.
 4. Pudełka i podrozetniki. W zależności od tego, czy zewnętrzne gniazda i przełączniki są wewnętrzne, wymagany jest inny typ podzroetnikowa.

Elektryczność w drewnianym domu: schematy elektryczne

Wymagania dotyczące okablowania są takie same jak w konwencjonalnych domach:

 • Wszystkie połączenia muszą być umieszczone w specjalnych skrzynkach.
 • Okablowanie musi być wykonane w odległości co najmniej 20 centymetrów od narożników ścian.
 • Wszystkie druty układane są prosto, a zwoje muszą być wykonane pod kątem prostym. Jest to konieczne, aby następnie wiedzieć, gdzie drut przechodzi i nie powoduje jego przypadkowego uszkodzenia.

Wybór kabli, gniazd, przełączników i innych produktów elektrycznych

W zależności od rodzaju uszczelki stosowane są różne typy gniazd, kabli i przełączników.

Podczas układania na zewnątrz stosowane są górne typy gniazd i przełączników, które nie wymagają wypełnienia, a kabel powinien być do instalacji zewnętrznej. Posiada dodatkową warstwę izolacji, która chroni przewody przed uszkodzeniem.

Nie ma żadnych wymagań dotyczących produktów elektrycznych, z wyjątkiem estetyki.

Wybór kabli dla wejścia i okablowania

Ponieważ znana jest przybliżona liczba i moc urządzeń w każdym pomieszczeniu, łatwo jest obliczyć wymagany przekrój. Podsumuj zużycie energii przez wszystkie urządzenia elektryczne i uzyskaj zużycie wszystkiego w pokoju jako całości. Aby określić przekrój poprzeczny drutu, skorzystaj z poniższej tabeli:

Wybór rodzaju i wartości wyłącznika

W ten sam sposób, w jaki liczono zużycie każdego pokoju, podsumowujemy całe zużycie energii elektrycznej w domu. Wynikowa liczba jest mnożona przez 0,8, ponieważ nie wszystkie urządzenia będą działać jednocześnie.

Jest to wartość, która powinna znajdować się na maszynie lub jak najbliżej niej. W żadnym wypadku nie należy przestawiać wyłącznika na wyższy poziom prądu, ponieważ w przypadku zwarcia spowoduje to opóźnienie w działaniu.

Jak przeprowadzić elektryka w drewnianym domu: kilka niuansów instalacji

Ważne jest, aby podczas układania przewodu elektrycznego całą pracę wykonać ostrożnie. Wszelkie drobne uszkodzenia izolacji nie będą zauważalne w pomiarach testowych. Ale w przyszłości poczuje się przez ogrzewanie i ewentualny zapłon.

A jeśli w domach z niepalnego materiału nie jest to tak niebezpieczne, w drewnianym domu taka sytuacja może prowadzić do utraty całego budynku.

Po podłączeniu zewnętrznego kabla zasilającego, jest on przenoszony przez specjalną stalową tuleję do domu. Najbliżej miejsca jego założenia jest elektryczna tablica rozdzielcza z RCD. Ważne jest jednak zapewnienie bezpłatnego dostępu do niego osobom dorosłym.

Możesz podłączyć kabel z linii ulicznej do domu na dwa sposoby:

 1. Powietrze. Izolator jest przymocowany do ściany domu i dołączony jest do niego drut z linii ulicznej. Teraz stosuje się samonośny, izolowany drut, który jest chroniony przed uszkodzeniem. Dalej od niego linia jest doprowadzana do domu i podłączona do tarczy. Godność można nazwać tanią.
 2. Underground. Przewód można prowadzić przez specjalny kanał kablowy pod ziemią. Zapewni to większą niezawodność i ochronę przewodu przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Ale jego koszt jest znacznie wyższy niż poprzedni.

W zależności od rodzaju okablowania, instalacja odbywa się zewnętrznie lub wewnętrznie. Należy zadbać o to, aby wszelkie uszkodzenia kabla mogły prowadzić do problemów w najbliższej przyszłości.

Gdy wymagane jest zewnętrzne okablowanie, należy pewnie zamocować wszystkie elementy, aby zapobiec ich przypadkowemu pęknięciu i uszkodzeniu drutu.

Jak już wspomniano powyżej, wszystkie połączenia przewodów występują w specjalnych puszkach montażowych. Najlepszym sposobem na połączenie jest użycie adapterów. Są to metalowa płytka z zaciskami śrubowymi, w której przewody są zamocowane.

Dzięki temu można bez problemu łączyć przewody elektryczne o różnych przekrojach. Drugim najbardziej popularnym połączeniem jest lutowanie przewodów. Zapewnia również niezawodny kontakt, ale wymaga pewnych umiejętności, specjalnego narzędzia i dodatkowej izolacji stacji lutowniczej.

Poza tym nie można używać zwykłych zwrotów akcji, niż robi to wielu wychowanków. Ponieważ obszar okablowania jest niski, mają one wysoką rezystancję i są ogrzewane, co może prowadzić do pożaru.

Łączenie przełączników i gniazd

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z układaniem przewodu można przystąpić do instalacji gniazd i przełączników. W tym celu przewód jest wkładany do elementu elektrotechnicznego, jego końce są odrywane i mocowane w specjalnych zaciskach śrubowych.

Uziemienie i instalacja RCD

Sprzęt uziemiający dom prywatny jest najważniejszym etapem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ale proces jej montażu i instalacji nie różnią się od podobnych robót w normalnym domu, z wyjątkiem jednego szczegółu: w normalnym domu okablowanie do wniosku, że nie ma większych wymagań, w drewnianym domu powinien być specjalny rękaw stal dla bezpieczeństwa.

Aby sprawdzić działanie okablowania, używane jest specjalne wyposażenie. Tester sprawdza napięcie i prąd. Jeśli nie różnią się one od obliczonych, można z zaufaniem korzystać z sieci energetycznej i nie martwić się o bezpieczeństwo.

Instrukcje bezpieczeństwa i obsługi

Zasady eksploatacji zamkniętego okablowania nie nakładają na najemców żadnych wymagań. Ważne jest, aby go nie przeciążać i nic więcej.

Otwarte okablowanie wymaga więcej uwagi:

 • Meble. Nie powinien przylegać do drutów, pożądane jest, aby między nim a drutem znajdował się nie mniej niż 5 cm.
 • Zasłony. Ponieważ jest to materiał wysoce łatwopalny, nie należy ich umieszczać w pobliżu przewodów.
 • Dzieci. Okablowanie musi być bezpiecznie zabezpieczone i zamknięte przed dziećmi. W przeciwnym razie mogą oderwać drut i uszkodzić jego izolację.

Kliknij tutaj, aby anulować odpowiedź.

W sprawie współpracy prosimy o kontakt przez e-mail: [email protected]

Kopiowanie materiału bez określenia źródła odniesienia jest zabronione. Wszelkie prawa do zdjęć i tekstów należą do ich autorów.

Jak wykonać okablowanie w drewnianym domu?

Najczęściej drewniane domy wznoszone są na obszarach podmiejskich. Zaletą tych budynków są niskie koszty materiałowe do budowy i wysoka prędkość budowy. Pomimo tego, projekt ma wiele wad, z których jeden - z dużym prawdopodobieństwem zapłonu niewłaściwej linii niosek. W przypadku delegowania pożaru (co się dzieje, gdy wystąpi zwarcie), ściany i sufit szybko ulegają spaleniu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego instalacja instalacji elektrycznej w drewnianym domu ma pewne cechy w porównaniu z konstrukcją kapitału. Te cechy są zawarte w niektórych wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas samodzielnego układania kabla. Następnie weźmiemy pod uwagę szczegółowe okablowania prowadzącą, która będzie przydatna zarówno dla początkujących elektryków jak również dla doświadczonych mistrzów!

Jeśli będziesz postępował zgodnie z wszystkimi wymaganiami i zaleceniami w dobrej wierze, prawdopodobieństwo spontanicznego spalania będzie miało tendencję do zera.

Zatem podstawowe wymagania dotyczące instalacji przewodów elektrycznych w domu z drewna to:

przewody powinny być izolowane materiałem niepalnym (najlepiej wybrać kabel NYM lub jego tańszy analog VVGng);

Żyły muszą koniecznie być miedziane (i z ognioodporną obudową);

Zaleta jest zalecana, aby zapewnić okablowanie otwarte okablowanie w drewnianym domu;

nie wybieraj zbyt taniego materiału, najczęściej z chińskich produktów budżetowych w porządku;

prawidłowo obliczyć przekrój kabla tak, aby obciążenie prądem nie przekraczało dopuszczalnych norm (zalecamy wybór grubości kabla przy obciążeniu prądowym 30%);

ukryte okablowanie musi być w specjalnej powłoce ochronnej (metalowej), natomiast użycie węża metalowego lub pofałdowania z PVC w drewnianym domu jest zabronione;

zgodnie z normami i normami, należy zainstalować w wyłączniku automatycznym rozdzielnicy i wyłączniku RCD.

Główny proces nie jest skomplikowany. Wszystko czego potrzebujesz to wykonanie schematu okablowania w drewnianym domu, zakup wszystkich komponentów, wykonanie prac przygotowawczych i instalacji.

Po tych operacjach skończona linia jest skoordynowana z Gosenergonadzor, a jeśli nie ma żadnych komentarzy, w ciągu 5 dni zostaniesz podłączony do sieci energetycznej.

Na specjalnym schemacie elektrycznym zaznaczono dokładne położenie wszystkich elementów (od wylotu do licznika miernika), miejsca, w którym kabel przechodzi przez drewniany dom. Również w projekcie należy określić dokładną odległość okablowania w pobliżu drzwi, sufitu, podłogi.

Zalecamy użycie planu domu jako pustego miejsca dla schematu, ponieważ w tym dokumencie przestrzegane są dokładne rozmiary pomieszczeń, drzwi, okien.

Podczas tworzenia schematu elektrycznego należy przestrzegać następujących zasad i wskazówek:

Rozdzielnia jest zainstalowana na korytarzu. Wysokość osłony powinna być taka, aby dzieci jej nie dosięgały (około 1,5 m nad ziemią).

Gniazda z reguły instaluje się na dowolnej wysokości od podłogi (GOST, SNiP i PUE nie negocjują tego punktu). Najpierw zaplanuj rozmieszczenie mebli i urządzeń gospodarstwa domowego, które będą wiedzieć, gdzie zainstalować gniazdko (w przeciwnym razie po naprawie będą musiały kupić przedłużacze).

Zalecana wysokość mocowania łączników wynosi 80 i 150 cm Wszystkie przełączniki w domu muszą znajdować się na tej samej wysokości (ze względów estetycznych). Wchodząc do pomieszczenia, produkt powinien być umieszczony z boku klamki drzwi.

Linia może przebiegać jak poniżej (20 cm od podłogi) i na górze ściany (20 cm od sufitu) i ściśle pionowa i ściśle pozioma. Obróć trasę pod kątem prostym.

Na podstawie ukończonego schematu należy obliczyć dokładną liczbę elementów, następnie je zakupić i przystąpić do instalacji przewodów elektrycznych w drewnianym domu.

Układanie linii od ulicy do pokoju

Istnieją 2 sposoby układania kabli zewnętrznych: powietrze i pod ziemią.

Pierwsza opcja jest tańsza, ale jednocześnie jest częściej narażona na wypadki (linia transmisyjna może zostać uszkodzona, jeśli silny wiatr lub drzewo spadnie na słup). Ponadto okablowanie antenowe można zainstalować, jeśli odległość do obiektu nie jest większa niż 25 metrów. Jeśli odległość do domu z drzewa będzie większa, konieczne jest przede wszystkim ustanowienie podparcia pośredniego (jeszcze jeden filar), który może zauważalnie "uderzyć w kieszeń".

Podziemna uszczelka jest bardziej pracochłonna i droga, ale jednocześnie zapewnia długą żywotność Twojej instalacji elektrycznej.

O tym, jak podłączyć elektryczność do strony, powiedzieliśmy w osobnym artykule, który zalecamy przeczytać!

Najczęściej otwarte okablowanie odbywa się w drewnianym domu. Istnieje kilka sposobów, a mianowicie przewodów, kanałów pofalowań w specjalnych ośrodkach (rolek) w planszy elektrycznego lub specjalnych wspornikach. Zdjęcia pokazują wszystkie opcje, dzięki czemu można je natychmiast porównać ze sobą.

Kable-kanały są bardzo wygodnymi produktami, ponieważ nie psują wyglądu wnętrza i są łatwe do zamocowania na drewnianych ścianach.

Ponadto istnieją kanały "pod drzewem", które świetnie wyglądają na tle ścian z profilowaną belką, kłódką i zwykłą podszewką.

Mniej dogodny sposób prowadzenia jest za pomocą rolek do izolacji. Kegi ceramiczne są mocowane na ścianach i utrzymują linię, tworząc ustawienie w stylu retro. Najczęściej tego typu instalacji używa się, jeśli okablowanie w domu wykonane jest z okrągłych kłód.

Uszczelka w elektrycznej listwie przypodłogowej jest najnowocześniejszym rozwiązaniem. Konstrukcja listwy przypodłogowej zawiera specjalne mocowania rdzeni (wewnątrz listwy przypodłogowej). Dzięki temu rozwiązaniu można szybko i wygodnie przeprowadzić okablowanie w drewnianym domu w kraju.

Naprawianie za pomocą specjalnych zszywek jest najtańszą opcją. Jego brak - brzydki wygląd, który natychmiast psuje projekt pokoju.

Zalecamy obejrzenie instrukcji wideo, które wizualnie pokażą wszystkie niuanse związane z instalacją:

W obszarach linii rozgałęźnej do gniazdek i przełączników, a także w miejscach podłączenia dwóch rdzeni, konieczne jest zainstalowanie puszek przyłączeniowych. Produkty te służą do mocowania kilku kontaktów i ich ochrony.

Główne sposoby łączenia przewodów w skrzynce przyłączeniowej to:

połączenie za pomocą wagonu;

Sizs to izolacyjne czapki, które są umieszczane na miejscu skręcenia żył. Są niedrogie i bardzo praktyczne. Wystarczy oczyścić izolację o 2-3 cm i przekręcić odsłonięte kontakty między nimi, a następnie założyć nasadkę.

Połączenie WAGO jest bardziej niezawodne. W celu niezależnie podłączanie wielu przewodów, należy wybrać odpowiedni pasek łamanie (liczbę otworów oraz średnicę drutu gołego) i włóż końce na miejsce.

Połączenie skręconej i izolacyjnej taśmy jest klasycznym gatunkiem. Sposób dziadka jest dość prosty i niezawodny. Wszystko, czego potrzebujesz, to przekręcić gołe końce żył i dokładnie je ocieplić. Zwracamy uwagę na to, że podczas instalowania przewodów elektrycznych w drewnianym domu zabrania się łączenia drutów przez skręcanie.

Jedną z najbardziej odpowiednich opcji jest zastosowanie rękawów do łączenia pasm. O tym, jak naciągnąć druty z rękawami, przeczytaj w naszym artykule.

Podłączenie gniazd i przełączników

Po zakończeniu całej trasy konieczne jest zainstalowanie przełączników i gniazd. Zalecamy stosowanie wszystkich akcesoriów elektrycznych w dekoracji "pod drzewem". Jego cena nie jest zbyt duża, a więc widok estetyczny będzie znacznie bardziej atrakcyjny (na zdjęciach widać ich wygląd).

Po zakończeniu gniazd przyłączeniowych i przełączniki muszą być podłączone wszystkie inne elementy (maszyny RCD) i stanąć w kolejce w testach akceptacyjnych. Jak widać, aby okablowanie w drewnianych domach własnymi rękami nie jest trudne nawet dla początkującego elektryka. Mamy nadzieję, że ta szczegółowa instrukcja ze zdjęciami i przykładami wideo była dla Ciebie przydatna i interesująca!

WITAJ! NIE MAM komentarz i pytanie: jak dopasować wymóg, iż w drewnianym domu na okablowaniu zabrania się korzystania z PVC-żebrowe, a W tym przykładzie użyła?

Cześć, Do chwili obecnej producenci tektury falistej PCV już się wygaszają, co zmniejsza ryzyko pożaru do minimum. Niestety, wymagania nie są tak często aktualizowane, więc postęp techniczny nieznacznie przekroczył standardy. Ponadto użycie samogasnącej rury falistej nie będzie poważnym naruszeniem bezpieczeństwa, jeśli pozostałe chwile zostaną należycie zaobserwowane.

Przewijanie reguł jest zabronione, o WAGO i PPE w PUE nie jest słowem. Pozostaje lutować, spawać, zagniatać i skręcać.

O VAGO i PPE w PUE nie od tego słowa. te i podobne urządzenia nazywane są zaciskami. Pozostaje odczytać PUE: 2.1.21. Związek żył gałęzi oraz przewody kończące i kable muszą być wykonywane za pomocą obciskania, spawania, lutowania lub ściskanie (śrubowego, śruby i m. G) zgodnie z instrukcjami, odpowiednio zatwierdzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 3 =