Elektrownia cieplna

Elektrownia cieplna

Obwody termiczne węzłów cieplnych: jak czytać rysunki i co oznaczają

Znaczenie punktu grzewczego w ogólnym systemie zaopatrzenia w ciepło nie ma wiele do powiedzenia. Schematy termiczne węzłów cieplnych są zaangażowane zarówno w sieć, jak iw domowy system konsumpcyjny.

Ekonomia użytkowania i poziom dostarczania ciepła do konsumenta zależy bezpośrednio od prawidłowego funkcjonowania sprzętu.

W rzeczywistości punkt grzania jest granicą prawną, co samo w sobie implikuje jego ułożenie za pomocą zestawu urządzeń kontrolno-pomiarowych. Dzięki temu wewnętrznemu wypełnieniu definicja wzajemnej odpowiedzialności stron staje się bardziej dostępna. Ale zanim sobie z tym poradzisz, musisz zrozumieć, jak funkcjonują obwody termiczne węzłów termicznych i dlaczego są one odczytywane.

Jak określić schemat węzła cieplnego

Określając schemat i wyposażenie punktu grzewczego, opierają się na charakterystyce technicznej lokalnego systemu zużycia ciepła, zewnętrznej gałęzi sieci, trybu działania systemów i ich źródeł.

W tej sekcji należy zapoznać się z wykresami przepływu chłodziwa - obiegu cieplnego modułu termicznego.

Szczegółowa analiza pozwoli nam zrozumieć, jak powstaje połączenie ze wspólnym kolektorem, ciśnienie wewnątrz sieci i względem chłodziwa, którego wskaźniki są bezpośrednio zależne od zużycia ciepła.

Ważne! W przypadku podłączenia jednostki termicznej nie do kolektora, ale do sieci cieplnej, przepływ chłodziwa jednej gałęzi nieuchronnie wpływa na przepływ drugiego.

Szczegółowa analiza schematu węzła cieplnego

Rysunek pokazuje dwa rodzaje połączeń: a - w przypadku podłączenia odbiorców bezpośrednio do kolektora; b - przy połączeniu z odgałęzieniem sieci cieplnej.

Rysunek odzwierciedla graficzne zmiany przepływu chłodziwa w przypadku wystąpienia takich okoliczności:

A - przy podłączaniu systemów grzewczych i wodociągowych (gorących) do kolektorów źródła ciepła oddzielnie.

B - z włożeniem tych samych systemów do zewnętrznej sieci cieplnej. Interesujące jest to, że połączenie w tym przypadku charakteryzuje się wysokimi współczynnikami strat ciśnienia w układzie.

Rozważając pierwszy przykład wykonania, należy zauważyć, że dane z całkowity wzrost szybkości przepływu chłodziwa synchronicznie zużycia dla dostarczania gorącej wody (w trybie I, II, III), podczas gdy w drugiej, chociaż wzrost przepływu jednostkę ciepłowniczą i odbywa się wraz z nim natężenie przepływu ogrzewania jest automatycznie zmniejszane.

Na podstawie opisanych cech jednostka cieplna termiczny, można stwierdzić, że w rezultacie całkowity przepływ płynu chłodzącego pod uwagę w pierwszym przykładzie wykonania, gdy jest używany w praktyce wynosi około 80% przy dawce nanoszenia drugiej prototypowych.

Podczas projektowania schematu urządzenia grzewczego w dzielnicy mieszkalnej, pod warunkiem, że system grzewczy jest zamknięty, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór schematu podłączania do sieci ogrzewaczy ciepłej wody. Wybrany projekt określi szacunkowe koszty nośników ciepła, funkcje i reżimy regulacji itp.

Wybór schematu jednostki grzewczej zależy przede wszystkim od zainstalowanego trybu sieci cieplnej. Jeśli sieć działa zgodnie z harmonogramem ogrzewania, wówczas rysunek jest wybierany na podstawie obliczeń technicznych i ekonomicznych. W tym przypadku porównuje się schematy równoległe i mieszane jednostek grzewczych ogrzewania.

Cechy wyposażenia stacji ciepłowniczej

Aby sieć cieplna domu działała prawidłowo, punkty grzewcze są dodatkowo ustawione:

 • Zawory i zawory;
 • Specjalne filtry, które wychwytują cząstki brudu;
 • instrumenty kontrolne i statystyczne: termostaty, manometry, przepływomierze;
 • pompy pomocnicze lub zapasowe.

Symbole schematów i sposób ich odczytania

Powyższy schemat przedstawia schemat węzła cieplnego ze szczegółowym opisem wszystkich elementów składowych.

Łącznik w kształcie litery V do termometru

Kontroler przepływu wody

Bramy w systemie

Zapis na schematach węzłów cieplnych pomaga zrozumieć funkcjonowanie węzła poprzez badanie obwodu.

Inżynierowie, kierując się projektami, mogą odgadnąć, gdzie w sieci wystąpi awaria w przypadku awarii i szybko ją wyeliminować. Schematy jednostek termicznych będą przydatne również w przypadku, gdy jesteś zaangażowany w projektowanie nowego domu. Takie obliczenia są koniecznie zawarte w pakiecie dokumentacji projektowej, ponieważ bez nich nie wykonują instalacji systemu i okablowania w całym domu.

Informacja o tym, co jest rysunkiem systemu termicznego i jak go zastosować w praktyce, jest przydatna każdemu, kto kiedykolwiek spotkał się z ogrzewaniem lub urządzeniami do podgrzewania wody przynajmniej raz w życiu.

Mamy nadzieję, że materiał podany w artykule pomoże zrozumieć podstawowe pojęcia, zrozumieć jak zidentyfikować główne węzły i punkty oznaczania głównych elementów na schemacie.

Co to jest jednostka grzewcza w systemie grzewczym?

Budowa prawidłowego projektu instalacji prezentowanego urządzenia jest ważna dla utrzymania normalnej temperatury ogrzewania w każdym użytecznym budynku budynku mieszkalnego bez potrzeby podłączania przez najemcę autonomicznego systemu ogrzewania.

Regularna kontrola otrzymanych danych uzyskanych z opisanego urządzenia pozwala wyeliminować ewentualne wady wcześniej skonstruowanego obiegu grzewczego lub jego awarię.

1 Co to jest licznik ciepła do rozliczania energii?

Jednostka termiczna - zestaw urządzeń, instalacja projektu jest dostarczana w celu zapewnienia podstawowej rachunkowości i regulacji energii, objętości chłodziwa, a także produktu rejestracji i kontroli jego parametrów.

Jednostka termiczna do rozliczania energii

Jednostka rozliczeniowa energii cieplnej jest modułem automatycznym, którego instalacja jest wprowadzana do systemu rurociągów w celu dostarczenia danych księgowych dla projektu operacyjnego i regulacji zasobów grzewczych.

1.1 Gdzie są zainstalowane jednostki grzewcze?

Instalacja urządzeń grzewczych i ich konserwacja z reguły odbywa się w standardowych budynkach mieszkalnych z komunalnymi systemami grzewczymi.

Z kolei w budynku mieszkalnym zainstalowane są urządzenia do pomiaru ciepła do następujących zadań:

 • sprawdzanie i regulowanie pracy chłodziwa i energii cieplnej;
 • weryfikacja i regulacja systemów hydraulicznych i grzewczych;
 • rejestrowanie danych chłodziwa, takich jak temperatura, ciśnienie i objętość.
 • iloczyn kalkulacji monetarnej konsumenta i dostawcy energii cieplnej po przeprowadzeniu weryfikacji otrzymanych danych.

Montaż jednostek pomiaru ciepła

Kiedy instalacja projekt urządzeń grzewczych należy wziąć pod uwagę, że zużycie zasobów dostarczanych do centralnego ogrzewania w budynku mieszkalnym wiąże się z pewnymi kosztami finansowymi dla użytkowników (w tym przypadku najemców budynku mieszkalnego).

Aby obniżyć koszty, a także utrzymać sprawność zbudowanego węzła przez długi czas opracowany przez system, budynek mieszkalny będzie w stanie zapewnić właściwą kontrolę sprzętu rejestracyjnego i jego konserwacji, w tym wysokiej jakości montaż sprzęt i rurociąg.

2 Układ i układ jednostki termicznej

Jednostka cieplna, której instalacja jest realizowana w ramach projektu wstępnego w systemach komunalnych budynków mieszkalnych, jest wykonana z całego zestawu urządzeń i urządzeń. Takie urządzenie może wykonywać jedną do kilku funkcji, takich jak:

 1. Pomiar ilości i masy energii cieplnej, jej ciśnienia, temperatury płynu krążącego w rurociągu i czasu pracy.
 2. Akumulacja i przechowywanie tych informacji na lokalnym nośniku.
 3. Wyświetl go na licznikach.

Na podstawie otrzymanych danych sprzęt grzewczy w budynkach wielomieszkaniowych jest kontrolowany, regulowany i serwisowany.

Urządzeniem księgowym jest urządzenie takie jak licznik, którego obwód składa się z:

 1. Konwerter oporności cieplnej.
 2. Kalkulator termiczny.
 3. Główny przetwornik przepływu.

Niezależnie od tego, ustawienie główne urządzenie model miejsce (z wiru, ultradźwiękowe lub elektromagnetyczne wykonaniach tachometryczne pomiarów), licznik ciepła może składać się z filtrów oraz przetworniki ciśnienia.

Schemat ideowy jednostki ciepła

Jednostka rachunkowości energii cieplnej składa się z następujących elementów:

 1. Zawory odcinające.
 2. Licznik termiczny.
 3. Termopara.
 4. Błoto.
 5. Przepływomierz.
 6. Czujnik ciepła rurociągu powrotnego.
 7. Dodatkowe wyposażenie.

Instalacja systemu urządzeń do obliczania energii cieplnej w budynku mieszkalnym z kolei implikuje następujące główne wymagania:

 • konieczność zainstalowania schematu urządzeń księgowych wyłącznie na granicach bilansu rurociągów w miejscach położonych najbliżej głównych zaworów źródła ciepła;
 • zakaz organizacji projektu wyboru nośników ciepła dla potrzeb osobistych w miejskim systemie grzewczym;
 • regulacja średnich godzinowych i średnich dziennych parametrów chłodziwa odbywa się zgodnie ze wskazaniami wyposażenia rejestracyjnego;
 • urządzenia rozliczeniowe są montowane na rurociągach powrotnych sieci i są zlokalizowane aż do miejsca podłączenia rurociągu obejściowego.

Aby zapewnić właściwą regulację i kontrolę sprzętu opisywanego przez kompetentne służby, przeprowadzane jest właściwe sprawdzenie ich instalacji i działania.

2.1 Kto instaluje i utrzymuje urządzenie grzewcze w budynkach mieszkalnych?

W budynkach wielorodzinnych działa ogrzewanie centralne (TC) i ciepłej wody użytkowej (cwu), główny rurociąg, którego zasilanie znajduje się w piwnicy, wyposażając go w zawory odcinające. Ten ostatni umożliwia odłączenie wewnętrznego systemu grzewczego od sieci zewnętrznej.

Sama jednostka termiczna jest wyposażona w kolektory płuczkowe, zawory odcinające, urządzenia kontrolno-pomiarowe i ma w konstrukcji takie urządzenie jak winda. Spośród nich wymaga stałej obsługi, zwykle miski, która jest rurą ze stali o średnicy DN 159-200mm jest wymagane do zbierania zanieczyszczeń pochodzących z głównego przewodu rurowego w celu ochrony rur i grzejników przed zanieczyszczeniem.

Instalacja termo-węzła, jego utrzymanie, w tym czyszczenie - prace ślusarzy obsługujących budynek mieszkalny, spełniające wymagania organizacji, która świadczy usługi mieszkaniowe i komunalne.

Co to jest węzeł cieplny i jak jest on zorganizowany.

Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają mojego bloga! Dziś chcę wam zaoferować kolejny artykuł poświęcony ogrzewaniu. W tym artykule opowiem Ci o dziwnym miejscu w piwnicy twojego domu, które nazywa się termicznym punktem (lub węzłem cieplnym). Celem artykułu jest ogólne przedstawienie tego, czym jest węzeł cieplny, jak działa i dlaczego jest potrzebny. Zaczniemy rozumieć te kwestie od najbardziej podstawowych z nich.

Stacja grzewcza znajduje się przy wejściu do głównego ogrzewania do domu. Jego głównym celem jest zmiana parametrów płynu chłodzącego. Mówiąc dokładniej, urządzenie termiczne obniża temperaturę i ciśnienie chłodziwa przed wejściem do grzejnika lub konwektora. Jest to konieczne nie tylko po to, abyś nie został spalony przez dotknięcie urządzenia grzewczego, ale także przedłużył żywotność całego wyposażenia systemu grzewczego. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu ogrzewanie jest rozcieńczane rurami polipropylenowymi lub metalowo-plastikowymi. Istnieją regulowane tryby pracy jednostek termicznych:

Liczby te przedstawiają maksymalną i minimalną temperaturę płynu chłodzącego w magistrali grzewczej.

Ponadto, zgodnie z nowoczesnymi wymaganiami, urządzenie do pomiaru ciepła musi być zainstalowane w każdym węźle cieplnym. Teraz zwracamy się do urządzenia węzłów cieplnych.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie techniczne każdej stacji ciepłowniczej jest projektowane oddzielnie w zależności od konkretnych wymagań klienta. Istnieje kilka podstawowych schematów dla realizacji punktów grzewczych. Spójrzmy na nie po kolei.

Jednostka termiczna oparta na elewatorze.

Schemat punktu ogrzewania oparty na elemencie windy jest najprostszy i najtańszy. Jego główną wadą jest niezdolność do regulacji temperatury płynu chłodzącego w rurach. Powoduje to utrudnienia dla użytkownika końcowego i duże przekroczenie energii cieplnej w przypadku odwilży w sezonie grzewczym. Spójrzmy na poniższy rysunek i zobaczmy, jak działa ten schemat:

Ponadto, jak wskazano powyżej, reduktor ciśnienia może być zawarty w zespole termicznym. Jest zainstalowany na paszy przed windą. Winda jest główną częścią tego schematu, w której płyn chłodzący jest mieszany od "powrotu" do gorącego nośnika ciepła z "podajnika". Zasada działania windy opiera się na stworzeniu próżni na jej wylocie. W wyniku tego zubożenia ciśnienie chłodziwa w windzie jest mniejsze niż ciśnienie chłodziwa w "powrocie" i następuje mieszanie.

Jednostka termiczna oparta na wymienniku ciepła.

Punkt grzewczy połączony za pomocą specjalnego wymiennika ciepła umożliwia oddzielenie czynnika grzewczego od głównego ogrzewania od chłodziwa wewnątrz budynku. Rozdzielenie nośników ciepła pozwala na jego przygotowanie za pomocą specjalnych dodatków i filtracji. Dzięki temu schematowi istnieje wiele możliwości regulacji ciśnienia i temperatury chłodziwa w domu. Zmniejsza to koszt ogrzewania. Aby uzyskać jasny obraz tego projektu, zobacz poniższy rysunek.

Mieszanie chłodziwa w takich układach odbywa się za pomocą zaworów termostatycznych. W takich systemach grzewczych można w zasadzie stosować grzejniki aluminiowe do ogrzewania, ale będą one działać długo tylko przy dobrej jakości płynu chłodzącego. Jeśli PH płynu chłodzącego wykracza poza granice zatwierdzone przez producenta, żywotność grzejników aluminiowych może zostać znacznie zmniejszona. Nie można kontrolować jakości płynu chłodzącego, dlatego lepiej być bezpiecznym i zainstalować grzejniki bimetaliczne lub żeliwne.

Ciepła woda użytkowa może być podłączona w podobny sposób przez wymiennik ciepła. Daje to te same korzyści w odniesieniu do regulacji temperatury i ciśnienia gorącej wody. Warto powiedzieć, że pozbawione skrupułów firmy zarządzające mogą oszukać konsumentów, obniżając temperaturę gorącej wody o kilka stopni. Dla konsumenta to prawie nie jest zauważalne, ale w skali domu pozwala zaoszczędzić dziesiątki tysięcy rubli miesięcznie.

W tym artykule krótko opowiedziałem wam o węzłach cieplnych. To oczywiście nie jest kompletna informacja na ten bardzo obszerny temat, ale jako wstępna wiedza jest całkiem odpowiednia. Mogę powiedzieć, że obecnie węzły cieplne są instalowane nie tylko w budynkach wielomieszkaniowych, ale także w domach prywatnych, jeśli są one podłączone do centralnego ogrzewania. To rozwiązanie wymaga początkowych kosztów, ale w przyszłości zwiększy komfort mieszkania w prywatnym domu. To wszystko, napisz swoje pytania w komentarzach i użyj przycisków sieci społecznościowej, aby udostępnić artykuł znajomym. Do widzenia!

Możesz także polubić

Piec do sauny parowej, wybór i instalacja.

Cześć wszystkim! W tym artykule opowiem Ci o popularnym rozwiązaniu do organizowania sauny - elektrycznego grzejnika. Popularność nagrzewnic elektrycznych jest spowodowana przez [...]

Liczniki termiczne, co to jest i jak to działa.

Kind of day everyone! Wcześniej pisałem artykuły o wodomierzach i gazomierzach, a teraz pora mówić o termice. Ich [...]

Niezamarzający płyn chłodzący do systemów grzewczych.

Skład chemiczny niezamarzającego płynu chłodzącego. Skład chemiczny niezamarzających chłodziwa w większości podzielony jest na 2 rodzaje, które zawierają następujące substancje: Glikol etylenowy - [...]

System ogrzewania dla domku lub prywatnego domu.

Dobra pora dnia dla moich czytelników! Ten artykuł jest napisany specjalnie dla osób, które myślą, jakiego rodzaju systemu grzewczego potrzebują w swoim domku [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2