Drabiny własnymi rękami wykonane z drewna

Drabiny własnymi rękami wykonane z drewna

Jak zrobić drabinę z drzewa własnymi rękami

Stepladder to instrument na farmie, na pewno przydatny. Z jego pomocą można wykończyć sufit i górną część ścian podczas napraw, usunąć kurz z wysokiej szafki, umyć okna domku na zewnątrz i wewnątrz, przyciąć drzewa itp. To narzędzie nie jest zbyt drogie. Jeśli jednak chcesz go kupić, nie możesz go wydać, ale zrób to sam. Co więcej, technologia montażu drabin jest niezwykle prosta.

Najczęściej schody tego rodzaju własnymi rękami wykonane są z drążka lub deski. Zaletą modeli drewnianych jest przede wszystkim to, że są łatwe w montażu i kosztują niedrogie.

Dość wygodne są takie konstrukcje i użytkowanie. Metalowe klatki schodowe wykonane nawet z rogu z wąską półką, mają dość dużą wagę. Ponadto, aby zbudować taką drabinę, potrzebujesz spawarki. Aby wyprodukować tę samą drewnianą drabinę, będziesz potrzebował tylko standardowych narzędzi stolarskich dostępnych w każdej farmie.

Drabiny składane mogą różnić się konstrukcją. Na ulicy, duże drabiny z częścią wspierającą. W przypadku pomieszczeń wewnętrznych lepiej jest zrobić małe krzesło drabinkowe. Następnie zastanów się, jak zrobić drabinę własnymi rękami i tym i innymi gatunkami.

Aby utworzyć drabinę z planszy własnymi rękami, musisz przygotować następujące narzędzia:

Z materiałów potrzebujesz sztabki 50x30 mm. Z niego będą wykonane zarówno stojaki, jak i stopnie drabiny. Informacje ogólne długość paska powinna wynosić około 13-14 m. Wyspecjalizowane firmy zazwyczaj sprzedają drewno o standardowej długości w 6 lub 12 m.

Dlatego najprawdopodobniej będziesz musiał kupić trzy bary na 6 m. Ale szczątki w przyszłości w gospodarce na pewno się przydadzą. Czasami drewniane drabiny są zbierane nie z belki, ale z płyty o wymiarach 25x80 mm. W takim przypadku trzeba także kupić trzy sztuki.

Oprócz drewna do montażu drewnianej drabiny własnymi rękami, trzeba będzie kupić wszystkie rodzaje dodatkowych elementów (śruby, druty, rogi, zawiasy, klej, itp.). Przed rozpoczęciem pracy belkę lub deskę należy dokładnie oczyścić za pomocą środka antyseptycznego.

Zanim przystąpisz do montażu, musisz oczywiście stworzyć rysunek przyszłej składanej drabiny. Należy wziąć to pod uwagę z góry powinien już być, a od dołu - szerszy. Zapewni to stabilność konstrukcji.

Nie możesz też zawracać sobie głowy rozwojem programu i znaleźć go w Internecie. Lub użyj rysunku pokazanego na poniższym rysunku. Następnie zostanie podany opis montażu takiej drabiny.

Stojaki drewniane drabiny własnymi rękami są wykonane w następujący sposób:

 1. Z belki wyciąć cztery struny o długości 150 mm. Dwóch z nich poprze kroki, dwa przejdą do części wsparcia drabiny.
 2. W dwóch strunach wykonano rowki o głębokości 2 cm i wysokość 2,5 cm na całej szerokości belki. Środek pierwszego rowka na górze powinien znajdować się 12,5 cm od górnej części cięciwy. Następny - z krokiem 29 cm.
 3. W dwóch filarach zaprojektowanych do podtrzymania, wykonaj trzy z tego samego rowka dla skoczków. Jeden znajduje się na wysokości pierwszego przyszłego stopnia drabiny, drugi - na poziomie ostatniego i trzeciego - w środku.

Te końce regałów, które później zostaną umieszczone na górze, powinny być zaokrąglone, usuwając ostre naroża. Dolne krawędzie powinny być przycięte pod takim kątem, aby drabina w rozłożonej formie była stabilna, a następnie ubijana gumą. Możesz wykonać tę operację natychmiast, lub nawet po złożeniu drabiny.

Schody drabin są wycinane zgodnie z rysunkiem. Tak jest w naszym przypadku ich długość będzie wynosić 37, 42, 47, 52, 57 i 50 cm. W każdym z etapów należy wykonać kolce po obu stronach o grubości 2,5 cm i długości 2 cm.

W następnym kroku kroki są wprowadzane w rowki stojaków. Wstępne kolce można rozmazać klejem stolarskim. Rowki w strunach muszą być wykonane w taki sposób, aby Skoki kroków wchodziły w nie tak mocno, jak to możliwe. W przeciwnym razie drabina może w przyszłości się rozluźnić.

Ciernie schodów za pomocą młotka są zatkane w rowkach regałów. Po tym, jak wszystkie kroki zostały już wykonane, są one przykręcane od końca przez sznur.

Jeśli drabina nie wychodzi z baru, ale z planszy, musisz działać nieco inaczej. Aby zrobić rowki w tym przypadku, nie okazuje się. Aby to zrobić, po prostu nie dość grubości płyty. Na tych stopniach drabiny najłatwiej jest naprawić narożniki stalowe z długimi półkami przymocowanymi do strun.

Aby drabina składana była tak niezawodna i trwała, jak to możliwe, sznurki części roboczej można dodatkowo przymocować za pomocą igieł dziewiarskich. W tym przypadku otwory wiercone są pod rowkami. Po złożeniu schodów, szprychy są w nich włożone i są dokręcone z obu stron za pomocą śrub.

Po złożeniu wspornika i części roboczych muszą one być ze sobą połączone. Wykonaj tę operację stosowanie zawiasów z zawiasami lub wspornikami. Na ostatnim etapie, na dole drabiny, zamocowany jest łańcuch ograniczający. Nie pozwoli to zbyt szeroko rozproszyć wsparcia i części roboczych.

Jak zrobić krzesło drabiny na kosuroh

W domu lub mieszkaniu zwykle używane są małe składane klatki schodowe. Standardowa drabina w przypadku, gdy pułapy w pomieszczeniach są niskie, może nie być zbyt dogodna.

Jest drabina na krzesło z własnymi rękami trochę różni się od zwykłej drabiny. Ponieważ wymiary są małe, nie jest konieczne ich składanie. W rzeczywistości ta klatka schodowa na koszernie reprezentuje zwykła mała drabina z trzema krokami.

Montaż samego krzesła jest następujący:

 1. Dwie deski wycięły ściany-kosoury. Ich szerokość powinna być dobrana w taki sposób, aby głębokość stopnia wynosiła co najmniej 18-19 cm, czyli potrzebna jest deska o szerokości co najmniej 54 cm. W takim przypadku krzesło drabiny okaże się bezpieczne.
 2. Ponadto na listwach przymocowane są dwa kroki od desek. Ich długość może być dowolna (na przykład 50 cm).
 3. Ta sama deska Jest przybity do górnych końców ukośnych ścian.
 4. Za ścianą schodów konieczne jest połączenie skoczka.

Wynik powinien być w przybliżeniu taki sam jak na rysunku. Aby estetyka krzesła i przedłużyć jego żywotność, deski można pokryć lakierem lub specjalnym olejem do drewna.

Schodami drabinę na strunach własnymi rękami

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz zrobić własne i bardziej kompaktowe składane krzesło, drabinę. Na przykład, jak pokazano na poniższym rysunku. Wykonanie takiego projektu będzie oczywiście trudniejsze niż prosty model na Kosowie. Jednak będzie to wygodniejsze w użyciu.

Ten oryginalny model może jednocześnie pełnić dwie funkcje - krzesło i drabinę. Aby wykonać taki projekt, lepiej jest wziąć grubą sklejkę zamiast deski. W przeciwnym razie może okazać się zbyt ciężki.

Gromadzą to krzesło z drabiną własnymi rękami, korzystając z następującej technologii:

 1. Z kawałka sklejki wycina się ściany-cięciwę krzesła ze wsparciem pod plecy. Aby wykonać części kręcone, warto użyć wcześniej przygotowanego wzoru.
 2. Każdy z dwóch końcowych stojaków zostaje odcięty pod kątem dwóch części zgodnie z rysunkiem.
 3. Na obu wyuczonych częściach (wsparcie i praca) jest dołączony do kroku.
 4. Zostało to naprawione z tyłu stołka.
 5. Siedzenie jest wykonane z dwóch części połączonych pętlami i przymocowanych do górnego końca każdego sznurka.

Jeśli krzesło jest wykonane z drewna, stopnie są mocowane przy użyciu tej samej technologii, co podczas montażu dużej drabiny. Siedzenie w tym przypadku można przymocować do śrub, a oparcie również do złącza gwintowanego. Jeśli sklejka została wybrana jako materiał, będziesz musiał przymocować części do kołków i kleju PVA. Ponadto można użyć śrub samogwintujących. Po złożeniu krzesła składanego, wszystkie jego powierzchnie powinny zostać zmielone. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na ostre krawędzie. W końcowej fazie drabina, podobnie jak w pierwszym przypadku, pokryta jest lakierem lub olejem.

Drabiny wykonane z drewna własnymi rękami: rysunki, schemat. Jak zrobić drabinę z drzewa własnymi rękami?

W gospodarstwie domowym dość często trzeba dostać się do żyrandola lub powiesić zasłony. W takim przypadku nie można obejść się bez wygodnej drabiny, którą można wykonać samodzielnie. Jednak na początek konieczne będzie przygotowanie wszystkich materiałów i narzędzi, a także zrozumienie technologii pracy.

Jeśli wykonasz drabinę z drewna własnymi rękami, będziesz musiał zaopatrzyć się w zwykłą piłę do metalu, która ma małe zęby - 3 milimetry. Będziesz potrzebował dłuta, ołówka, taśmy mierniczej i kwadratu. Między innymi musisz znaleźć w swoim arsenale śrubokręt, arkusz papieru ściernego, młotek i wiertła. Jeśli chodzi o nazhdachki, jego ziarno powinno być średnie. Ale do obróbki drewna potrzebne są wiertła, ich średnica powinna wynosić 3 i 12 milimetrów. Długość części roboczej powinna wynosić 50 milimetrów. Jako elementy mocujące należy użyć wkrętów samogwintujących przeznaczonych do drewna. Potrzebne i 4 śruby M 10, których długość wynosi 120 milimetrów. Dla nich konieczne jest znalezienie lub zakup czterech nakrętek i podkładek w ilości 8 sztuk. Zanim będziesz mógł wykonać drabinę z drewna własnymi rękami, musisz przygotować łańcuchy, które będą działać jak zatrzask. Długość każdego z nich powinna wynosić 0,5 metra. Połączenia powinny być wykonane z drutu, którego grubość odpowiada 1,5-2 milimetra. Długość łącza powinna wynosić około 1 centymetra. Takie łańcuchy będą potrzebowały dwóch. Do zamocowania potrzebne są zszywki półokrągłe, należy je przygotować w ilości czterech sztuk.

Pracuj nad szczegółami strukturalnymi

Jeśli drabina jest wykonana z drzewa własnymi rękami, musisz przygotować belki poprzeczne i stojaki, w tym celu zaleca się użycie sosny, która jest wcześniej dobrze suszona. Jego przekrój powinien wynosić 40x70 mm. Tarcica musi być płaska, przed zakupem lub użyciem dostępnej powierzchni należy sprawdzić powierzchnię pod kątem braku węzłów. Kolor drewna powinien mieć żółtawy odcień, a także nie zawierać obcych ciemnoszarych lub szarych inkluzji.

Konstrukcja składa się z dwóch głównych części, spośród których można wyróżnić podpory i drabiny. Powinny być połączone za pomocą zawiasów wykonanych z podkładkami i śrubami. Stojaki z poprzeczkami należy ze sobą wzmocnić, w stosunku do poprzeczek, powinny być cięte do 30 mm, a także do wykonywania rowków w stojakach o 20 mm. Aby wykluczyć osłabienie stojaków z wykonanych cięć, belki poprzeczne należy nasmarować klejem przed montażem w połączeniu ze słupkami. Eksperci zalecają stosowanie kleju stolarskiego. W przypadku braku takiego można zastosować PVA.

Jeśli wykonasz drabinę z drzewa własnymi rękami, wówczas podparcie powinno zostać wykonane za pomocą metody belek, która polega na nakładaniu się elementów na siebie. Aby zapewnić sztywność, każdą poprzeczkę należy przymocować do stojaka za pomocą śrub, których długość powinna wynosić 65 mm. Ten wskaźnik jest minimalny. Wszystkie elementy konstrukcji drewnianej zaleca się dodatkowo wzmocnić za pomocą stalowych narożników.

Gdy drabina wykonana jest ręcznie z drzewa, wszystkie szczegóły muszą być starannie przetworzone papierem ściernym, a następnie zebrać na sucho. Taka manipulacja sprawi, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z wymaganiami technologii. Dopiero potem można rozpocząć ostateczny montaż drewnianych elementów. Po zakończeniu tych zabiegów należy poczekać, aż klej na złączach zostanie dobrze wysuszony. Powierzchnię konstrukcji należy zagruntować olejem lnianym, a następnie pomalować farbą olejną. Po wyschnięciu górnej warstwy należy połączyć drabinę z podporą za pomocą śrub. Następnie następuje obrót łańcuchów mocujących, co wyklucza dywergencję w różnych kierunkach schodów. Aby je naprawić, użyj zszywek.

Alternatywna wersja produkcji drabiny

Przed dokonaniem drabinę z drewna ze swoimi rękami, trzeba zdecydować, co będzie miało cechy konstrukcyjne obiektu. Na przykład, struktura może być wykonana jako stolec. W tym przypadku, będzie składać się z następujących części: kolumny nośnej, łączący gniazdo rzeki, jak również drabinę. Jeśli chcesz korzystać z wymiarów, które są zalecane przez specjalistów, odległość między Stringer jest równa 48 cm. Etap pomiędzy kolumną nośną a cięciwa łuku może być równoważne do 60 centymetrów. A ta wartość jest maksymalna. wysokość siedziska 60 cm. Chociaż wymiary równy 30x50 cm. wygodna obsługa wystarczy 3 czynności, które muszą być umieszczone w rozstawie 20 cm. od powierzchni gruntu do dolnego poziomu i z górnej fazy do gniazda muszą być utrzymywane w odległości 20 patrz

Jeśli wykonasz drabinę własnymi rękami wykonanymi z drewna, schemat przedstawiony w artykule pomoże ci wykonać pracę. Do wykonania siedziska potrzebne są dwie podstawowe szyny i 5 stojaków, które będą znajdować się w poprzek. Po obróbce drewna listwy muszą być ze sobą wzmocnione. Odchodząc 5 cm od krawędzi po obu stronach, musisz zarysować linie, tworząc rowek za pomocą obcinacza. Umożliwi to wzmocnienie poprzeczek na szynach. W ten sposób będziesz mógł usiąść.

Jeśli wykonasz drabinę ogrodową własnymi rękami z drzewa, to w następnym kroku możesz przejść do części wsparcia. Aby to zrobić, musisz użyć 5 statywów, z których dwa staną się prowadnicami, a dwa pozostałe zapewnią połączenie poziome. Podczas gdy pozostała prowizja zapewni siłę. Połączenia należy wykonywać za pomocą kołków. Na końcu tego musisz zrobić dziury. Te same otwory muszą być wykonane w stojakach. W rezultacie będziesz w stanie uzyskać tył drabiny.

Gdy drabina wykonana jest z drewna własnymi rękami, rysunki powinny pomóc mistrzowi. Mogą być kompilowane niezależnie. Marsz drabiny powinien być ustawiony pod pewnym nachyleniem, a schody powinny być ustawione poziomo. Rowki dla tego ostatniego powinny być wykonane pod pewnym kątem. Aby obliczyć kąt, konieczne jest złożenie konstrukcji bez stopni i szyn na powierzchni. Następnie odległość między słupkiem podporowym a sznurkiem jest ustawiona na 60 centymetrów. Wykonując rowki dla stopni, powinieneś je zmniejszyć w stosunku do grubości samego przedmiotu.

Drabiny wykonane z drewna własnymi rękami: ogólne zasady wytwarzania. Klasyczny design. Stołek-transformator

Każdy właściciel domu, tynkarz zaproszony do pracy, malarz i ogrodnik czasami potrzebuje elementarnego urządzenia - drabiny. Naszym zadaniem jest dowiedzieć się, jak zrobić drabinę z drzewa własnymi rękami.

Fotografia zręcznie wykonane drewniane drabiny

Ogólne zasady wytwarzania drewnianych drabin

Drabina wykonana z drewna to prosta i wygodna konstrukcja, w tym drabina i nóżka przytrzymująca. Wymiary konstrukcji dobierane są w oparciu o przypisane zadania, zdrowy rozsądek i łatwość użytkowania.

Ogromne znaczenie w poruszaniu kwestii, jak wykonać drabinę z drewna samodzielnie, mają opcje do mocowania kroków.

 • Stojaki, inaczej zwane kosurom lub strunami, są umieszczane na żebrach, po czym do nich przymocowane są gwoździe za pomocą gwoździ lub śrub. W rezultacie produkcja jest zepsutą konstrukcją, która utrzymuje grubą młodą nastolatkę.
 • W strunach nacięcia są cięte, konstrukcja jest połączona tymi samymi detalami - drabina staje się bardziej stabilna dzięki redystrybucji obciążeń. Taka drabina może wytrzymać dziecko o wadze 100 kilogramów.
 • W rozpórkach - Kosoura przez otwory są przecinane, montuje się sztywną konstrukcję - może być obsługiwana przez ściśle powiązanego specjalistę z ciężką walizką wypełnioną narzędziami.

Rada! W produkcji drabiny należy rozważyć różne drewna, przygotowany do dalszego wykorzystania laminowanej olchy stałej lub forniru drzewnego, dębu lub popiołu przejawiają się w czasie i w różnych warunkach pogodowych na różne sposoby.

Różnorodne drabiny wykonane z drewna

Bez względu na cechy konstrukcyjne i materiały produkcyjne nie różnią się od drabin fabrycznych znanych producentów, ale wciąż nie ma nic lepszego niż zwykłe drewniane schody z naciskiem, ręcznie kute. Jest tańszy, wygodniejszy i, co najważniejsze, bardziej niezawodny. Poniżej znajduje się instrukcja jego produkcji, poprzedzona listą niezbędnych materiałów.

Materiały i produkty

Narzędzia i akcesoria

 1. Za pomocą okrągłych pił tarczowych, których cena jest zresztą całkowicie demokratyczna w każdym regionie kraju, dzielą się one w kierunku wzdłużnym na pół, po czym utworzone części są obrabiane za pomocą płaszczyzny i papieru ściernego. Następnie są one przecinane poprzecznie na elementach do regałów, których długość wynosi 2,77 i 3,00 m. Od mniejszych prętów do przyszłych kroków są wycięte poprzeczki o różnych długościach: 0,66, 0,63, 0,60, 0,54, 0,52, 0,49, 0,46 mi dodatkowe 2 poprzeczki, które będą przystankiem konstrukcji .

Rysowanie drabiny własnymi rękami wykonanymi z drewna jest jednym z najprostszych rozwiązań

 1. Na powierzchniach długich schodów o szerszym boku rysuje się rowki o wymiarach 25x35 mm - po wybraniu materiału z danych konturów zostaną w nich wstawione stopnie. Geometryczny środek pierwszej figury znajduje się w odległości 0,20 m od górnego końca pręta: każdy kolejny, rozpoczynając od wskazanego, jest usytuowany w odstępach co 0,33 m w kierunku do dołu. Te same kontury rowków zaznaczono na krótkich prętach drabin - od góry w dół w odległości 25 mm i 0,83 m.
 2. W tej kwestii, co do zasady, nikt nie zadaje pytanie - jak zrobić drewnianą drabinę, nie wcześniej - za pomocą dłuta młota wydrążonej z okna na planowanych konturów, otwierając w ten sposób ściana musi być idealnie płaska.
 3. Na prętach przygotowanych do schodów i mających najmniejszą i najdłuższą długość rysowane są kontury przyszłych kolców o długości 60 mm. Jest to szeryfami po 4 stronach piły do ​​metalu, że płytkie poprzeczne nacięcia są wprowadzane głęboko w bryłę półwyrobów. Następnie, te same manipulacje wykonuje się od końców w kierunku wzdłużnym przed połączeniem z ramkami i tworzącymi kolce, które, jeśli to konieczne, są wyposażone w nóż.
 4. Górne i dolne stopnie są wstawiane w wycięte otwory w stojakach, po czym są chwytane tylko przez krótkie gwoździe z perspektywą łatwego demontażu. Następnie pręty są ponumerowane, ich boki zaznaczone są dla wygody przyszłej instalacji, a na pozostałych stopniach skoki są wycinane zgodnie z poprzednim schematem. Przyszły drabinkę domowej roboty z drzewa z ołówkiem ponownie oznakowane w kluczowych miejscach w tym samym celu - dla łatwości montażu.
 5. Włóż dwa pręty mocujące w rowki na ograniczniku konstrukcyjnym, połączenie musi być szczelne - bez szczelin, a stopnie ze sprężystymi uderzeniami kiyanka są wbijane w stojaki. Pazury wyjmuje się z zewnętrznych stopni, po czym przeprowadza się wstępny montaż drabiny. Wykonując tę ​​pracę, musisz umiejętnie i we właściwych miejscach uderzyć młotkiem o drzewo, nie zapominając o użyciu noża w celu dokładnej regulacji.

Wynik działania kajaka, gdy kołek jest wpięty w rowek

 1. Schody są ponownie rozmontowane, pomalowane, ale obszary z numeracją i oznakowaniem boków, które są naturalne, pozostają w tej chwili nienaruszone. Po tej procedurze drabina pozostanie w spokoju przez chwilę, dopóki farba nie wyschnie.
 2. W stopniach drabiny i ogranicznika wykonuje się otwory o średnicy 7 mm, aby przymocować stopnie.
 3. Z poręcznego drewnianego materiału z młotkiem i nożem lub siekierą z grubsza wycinane są zgrubnie kołki o wymiarach 7,0 x 1,0 cm, z których wyciągane są kołki o średnicy 8 mm. Te domowe drewniane części są nasmarowane klejem - stolarką lub PVA - i są przypięte do otworów mocujących. Po zatarciu kleju, wiszące krawędzie kołków i stopni są cięte piłą.

Rodzaj drewnianych kołków wytłaczanych

 1. Narożniki i płyty przykręcane są do górnych części klatki schodowej i podpory, po czym są łączone za pomocą śrub. Pozostaje nam farbować w odpowiednim czasie właściwie opuszczone obszary drabiny.

Czasami w domu trzeba zmienić spaloną żarówkę lub dostać się do górnego przedziału szafki. W takim przypadku użyj zwykłej wysokiej drabinki, zgodzisz się, dość niewygodnie.

Do wykonywania prostych prac na niewielkiej wysokości wykonano drabinę - krzesło wykonane z drewna własnymi rękami, które ma wielofunkcyjny cel.

Wygląd drabiny-krzesła

 1. Do pracy wymagane: płyta (płyty) lub sklejki o grubości 20 mm, przy czym materiał do malowania, wyrzynarki z wiertarki za pomocą wkrętaka, papierem ściernym, młotek, szczotki, PVA klej, śruby, drewno dyubelki zawiasy. Przez uprzednio utworzony szablony z kartonu lub sklejki obrobiony, w której został wywiercony otwór pod kołki są cięte albo rowki, szpilki i zagłębień. Powierzchnie są mielone i impregnowane związkami o właściwościach odpornych na wilgoć.
 2. Na drewnianych kołkach nakładany jest klej - stolarka lub PVA, po czym są dziurkowane kyanki do przygotowanych otworów z tyłu, siedziska i stopni. Do wzmocnienia konstrukcji służy samogwintowanie. W uprzednio wykonanych zagłębieniach zawiasy są stałe i stałe.
 3. Powierzchnie drabiny są ponownie polerowane, szczególnie w miejscach ponownego przetwarzania, a następnie pokryte plamami i lakierem lub olejem lnianym i farbą.

Kolejna domowa konstrukcja - drabina dziecięca-podium

Rada! Aby nie uszkodzić odzieży, śruby z wkrętów muszą być całkowicie zatopione w dziurkowanych otworach.

W ramach artykułu rozważaliśmy kilka najprostszych i najbardziej dostępnych konstrukcji. Kreatywnie przerabiając je, możesz uzyskać wszystkie piękne i ekskluzywne produkty.

W wideo w tym artykule znajdziesz dodatkowe informacje na ten temat. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1