Dbaj o Amaryllis w domu

Dbaj o Amaryllis w domu

Jak dbać o amarylis w domu

Amaryllis - luksusowy houseplant z pięknymi dzwonowatymi kwiatostanami. Nazwa botaniczna to Amaryllis belladonna, co oznacza Amaryllis the Beauty. Jest to wieloletnia roślina bulwiasta zielna o radykalnych liściach ułożonych w dwóch rzędach. Kwitnie dużymi kwiatami, wypełniając przestrzeń przyjemnym i delikatnym aromatem. Pępkowe kwiatostany znajdują się na długiej łodydze. W kwiatostan może być od 2 do 12 kwiatów. Nasiona roślin mogą mieć skrzydła.

Amaryllis ozdobi każde pomieszczenie i da dobry nastrój swoim mieszkańcom. Duże, jasne kwiaty przekształcą przestrzeń, tworząc spokój ducha od kontemplacji pięknej i dumnej rośliny amarylis. Opieka w domu jest dla niego łatwa.

Rod Amaryllis to belladonna z Południowej Afryki. Podobnie jak większość jasnych przedstawicieli tropikalnych, roślina jest trująca. Należy zachować ostrożność podczas interakcji z cebulami roślin, to one zawierają truciznę. Sok tuberowy był używany przez tubylców do zatrutych strzał.

Amaryllis to roślina wewnętrzna, ale latem może pięknie kwitnąć na świeżym powietrzu. Pielęgnacja kwiatu zależy od jego lokalizacji. Amarylis nie jest kapryśny, więc rosnące piękne kwiaty nie będą trudne nawet dla niedoświadczonych amatorów.

Trzeba tylko pamiętać, że roślina boi się zimna, więc latem może rosnąć tylko na świeżym powietrzu. Aby zasadzić żarówki na ulicy, należy wybrać obszary słoneczne lub półciemne. Jesienią, przed nadejściem mrozu, żarówki powinny być wykopywane i przechowywane w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej do następnego sezonu.

W przypadku, gdy w domu znajduje się kwiat amaryliska dla dorosłych, należy przestrzegać zasad irygacji i wiedzieć o konieczności zmiany okresów aktywnych i pasywnych. W okresie aktywnym roślina kwitnie, w spoczynku - wszystko samo zrzuca i odpoczywa.

Na etapie kwitnienia amarylis jest obficie podlewany, starając się uniknąć stagnacji płynu w doniczce. Gleba jest wilgotna, ale nie wylana. Latem roślina musi być podawana nawóz co dwa tygodnie. W tym celu odpowiednie są płynne nawozy dla kwiatów cebulkowych. Do podlewania należy używać wody o temperaturze pokojowej, której należy bronić.

Pod koniec kwitnienia podlewanie zmniejsza się i stopniowo zatrzymuje. Ten etap trwa kilka miesięcy. W tym czasie liście żółkną i wysychają. Potem nadchodzi faza odpoczynkowa amarylis - okres suchy, kiedy roślina prawie nie jest podlewana. W tym czasie traci wszystkie liście. Przez następne kilka miesięcy doniczkę umieszcza się w chłodnym, ale niezbyt zimnym, zaciemnionym miejscu, o temperaturze nie niższej niż 10 ° C. W stanie spoczynku amarylek zachowuje korzenie szkieletu, więc co 15-20 dni powinny być lekko nawilżone.

Po odpoczynku amarylis zostaje ponownie wypuszczony na światło i stopniowo powraca do podlewania, biorąc pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu i wilgotność powietrza.

Zmiana faz aktywności i odpoczynku pozwala roślinom kwitnąć długo i obficie. Jeśli nie wykonasz cykli, okres kwitnienia będzie krótki, a liczba kolorów będzie mała. Być może roślina przestanie kwitnąć. Będą po prostu piękne i soczyste liście, a łodyga kwiatowa przestanie być wyrzucana. Dzieje się tak, gdy żarówki są wyczerpane. Muszą koniecznie odpocząć.

Podczas stopniowego przenoszenia roślin w fazę spoczynku, bulwa amarylis gromadzi użyteczne substancje, zabierając je z liści. Dlatego nie tnij rośliny, zwłaszcza jeśli liście jeszcze nie wyblakły. Suszone liście muszą zostać odrzucone przez roślinę na własną rękę. Aby uzyskać duże i obfite kwiaty z rośliny, ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o amarylis.

Amaryllis kocha światło. Wazon z rośliną domową najlepiej umieścić na oknie południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Również strona południowa jest odpowiednia, ale za dnia lepiej chronić kwiat przed bezpośrednim słońcem. Czasami roślinę należy obracać, aby była gładka. Czasami amarylis można obsypywać, ale nie podczas kwitnienia.

Jeśli zastosujesz się do powyższych warunków, nigdy nie będzie pytania, dlaczego amarylis nie kwitnie.

Kupując porośnięte bulwy amarylis, musisz zwrócić uwagę na ich wygląd. Kiełka nie powinna być karłowata. Żarówka powinna być mocna, wolna od uszkodzeń i bez oznak gnicia. Dopóki roślina nie zacznie aktywnie rosnąć, podlewanie nie jest wymagane. Niedopuszczalne jest pobieranie wody na wierzch żarówki.

W przypadku zakupu nie zakupionych żarówek rośliny powinny rozważyć ich wygląd. Bulwy powinny być:

Nie kupuj wiotkich żarówek, a także plam i uszkodzeń.

Nadmiar wilgoci jest szkodliwy dla cebulek, prowadzi do ich rozkładu. Dlatego podlewanie nowo posadzonego amarylis nie jest tego warte aż do pewnego czasu. Podlewanie rozpoczyna się, gdy roślina rośnie, a jej pędy osiągają 7-10 cm, po czym gleba jest utrzymywana w stanie raczej wilgotnym. Jeśli podlewanie rośliny rozpocznie się przed pożądanym czasem (wysokość pędów mniejsza niż 10 cm), wtedy cała energia amarylis przejdzie na pastwisko liści. Spowoduje to spowolnienie procesu kwitnienia.

Wytrzymałe bulwy wytwarzają kilka łodyg i mogą kwitnąć kilka razy w ciągu roku. W przypadku wyrzucenia więcej niż 1-2 strzał, należy je usunąć, aby nie osłabić rośliny.

Propaguj amarylis zazwyczaj przez żarówki. Jest inny sposób - rozmnażanie nasion, ale rzadko się go stosuje ze względu na złożoność procesu.

Bulwiasty sposób hodowli jest prosty. W przygotowanych doniczkach posadzono młode bulwy uformowane z bulw matki. Dzieci są rozdzielane podczas przeszczepu dorosłego amarylis. Tak się dzieje. Dorosły amarylis jest ostrożnie wyjmowany z garnka, wstrząśnięty z ziemi i młode cebule, zwane niemowlętami, są oddzielane. Dzieci są później sadzone w osobnych doniczkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji młoda roślina zakwitnie po kilku latach.

Nasiona wykorzystywane do hodowli muszą zostać zapylone. W domu kwiat zapyla się za pomocą pędzla, uzyskując nasiona w ciągu kilku miesięcy. Należy je szybko wysiać, inaczej stracą zdolność kiełkowania. Nasiona sadzi się w glebie nie głębiej niż 1 cm, w ciągu miesiąca pojawiają się pędy, które po transplantacji są przesadzane. Uprawa amarylis z nasion nie wymaga przestrzegania okresów aktywnych i biernych.

Najlepiej radzić sobie z przymusem amaryliskim w zimie. Jest to najbardziej naturalny okres dla tego procesu. Jeśli wypędzisz rośliny od grudnia do kwietnia, wtedy żarówki będą silne. Ale sprawić, by pokój amarylki rozkwitał w dowolnym zaplanowanym czasie. Musisz tylko zdecydować, do której daty potrzebujesz kwiatów. Mając kilka roślin w domu, możesz osiągnąć to, że twoja ulubiona Amaryllis zawsze zachwyci twoje oczy. Planowane lądowanie i opuszczanie według wszystkich zasad doprowadzi do koniecznych rezultatów.

W przypadku przesadzania rośliny powinny wybrać ciężką, stabilną i wysoką doniczkę. Lekkie doniczki amarylis nie są odpowiednie ze względu na możliwość przewrócenia podczas kwitnienia. Korzenie bulwy wyrywają starą ziemię, sprawdzają i czyścą wysuszone obszary. Zewnętrzne suche płatki, pomalowane na czarno lub ciemnobrązowe kolory, również lepiej się usuwa. To pobudza procesy i budzi roślinę. Po tym czasie zbędne jest poddawanie żarówki działaniu nasyconego roztworu nadmanganianu potasu lub stosowanie fungicydu. Ponadto bulwę należy suszyć przez 2-3 godziny lub dłużej. W następnym etapie żarówka umieszczana jest w wilgotnej glebie odżywczej, a grunt wokół niej jest ściśnięty. Pół-żarówki (lub jedna trzecia) powinny wyglądać z ziemi. Nad warstwą drenażową można umieścić złożony nawóz o długim działaniu.

Następnie kwiat umieszcza się w jasnym, ciepłym miejscu, lekko podlewając ziemię zimną wodą.

Średnica doniczki na amarylis powinna być o kilka centymetrów większa niż sama bańka. W przeciwnym razie roślina utworzy wiele młodych bulw i sprawi, że kwitną. Ale głębokość doniczki musi być wystarczająca, aby pomieścić drenaż i rozwinięte korzenie. Od dołu doniczka musi być szeroka. Jako wypełniacz drenażowy powinien przyjmować żwir lub keramzyt. Lepiej jest używać ceramicznych garnków, nie pokrytych emalią. Zapewni to dobrą wentylację żarówek.

Dorosłe rośliny powinny być przeszczepiane co 2-3 lata. Górna warstwa gleby może być zmieniana co roku.

Przeszczep amarylis najlepiej wykonać wiosną, 3-5 tygodni po kwitnieniu.

Najczęstszą chorobą rośliny są rozkładające się cebulki. Przyczyną tego zjawiska może być nadmierne nawadnianie lub nawożenie amarylisami nawozami azotowymi.

W pomieszczeniach z suchym powietrzem na roślinę może wpłynąć pająk lub wciornastki. Wciornastki pojawiają się podczas kwitnienia w postaci żółtych larw na pylnikach lub w postaci muszek, krążących wokół kwiatu.

A także amarylis można zaatakować pochwą. Możesz pozbyć się szkodników za pomocą narzędzi sprzedawanych w wyspecjalizowanych sklepach.

Kwiaciarnie często mylą hippeastrum i amarylis, uważając je za te same rośliny doniczkowe. To nie tak. Są po prostu bardzo podobne. Różnice są następujące:

 • mniejsze kwiaty w amarylis;
 • zielone liście umierają w amarylisie przed kwitnieniem, w hippeastrum - podczas kwitnienia lub po nim;
 • kwiaty amarylis wydzielają delikatny aromat. Na jednym szypułce można rozpuścić do 12 sztuk;
 • Kiedy kwitnienie hippeastrum pojawia się mniejszą liczbę kwiatów, prawie nie pachnie.

Odmiany amarylis są bardzo różnorodne, o różnych kształtach i kolorach. Hodowcy starają się ulepszyć już istniejące odmiany i poszukują nowych odmian barwników.

Możesz być zainteresowany

Polecamy podobne artykuły według tematów

Możesz zostawić pierwszy komentarz

Aktualizacje na stronie

© 2015-2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone

Podczas kopiowania materiałów wymagany jest aktywny i indeksowany link do witryny źródłowej.

Jak właściwie dbać o amarylis w domu?

Duże kwiatostany o najróżniejszych barwach w postaci dzwonów, posadzone na wysokiej łodydze kwiatowej i wydzielającej delikatny, delikatny aromat - to amarylis. Opieka domowa nad unikalnym kwiatem urody nie jest wcale skomplikowana, co pozwoliło mu zdobyć uznanie kwiaciarni na całym świecie, od początkujących po profesjonalistów. Pomimo bezpretensjonalności zakładu konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad jego zawartości. Opierają się one na stworzeniu najbardziej naturalnych warunków dla amarylis. W celu uzyskania wysokiej jakości pielęgnacji kwiat będzie "dziękować" regularnemu kwitnieniu do dwóch, a nawet trzech razy w roku.

Amarylis - opis, grupy, indywidualne cechy

Odwieczna kwitnąca roślina bulwiasta została sprowadzona do Europy z Ameryki Południowej kilka wieków temu. Jej liście są prostoliniowy podłużny kształt, rozmieszczone w dwóch rzędach na długość może osiągnąć połowę m szerokości. - nie więcej niż 3 cm żarówki, z której wyrasta amarylkowatych może przekroczyć średnicy 10 cm Stanowią one szypułek tego okresu otwartego. kwitnienie kończy się kwiatostanami dużych kwiatów w kształcie lejka w różnych odcieniach. Każdy kwiat składa się z sześciu płatków, których wierzchołki mają spiczasty kształt.

Wszystkie rodzaje tych roślin można podzielić na trzy grupy:

 1. Z nietypowymi rozmiarami kwiatostanów.
 2. Z niezwykłą kolorystyką kwiatostanu.
 3. Ze zmodyfikowaną formą płatków.

Bez względu na gatunek, opieka nad amarylis jest w przybliżeniu taka sama i może różnić się tylko pewną specyficznością.

Pielęgnacja roślin rozpoczyna się od stworzenia optymalnych warunków

Przed zakupem amarylis, musisz upewnić się, że masz możliwość stworzenia dla niego odpowiednich warunków, bliskich naturze jego południowej ojczyzny:

 1. Światło jest lepiej jasne i rozproszone. Roślinę najlepiej przechowywać w oknach południowo-zachodnich lub południowo-wschodnich. Okno południowe również będzie dobrym rozwiązaniem, ale w okresie zwiększonej aktywności słonecznej amarylis będzie musiał być zacieniony.
 2. Łodyga będzie rosła ściśle pionowo tylko wtedy, gdy garnek jest regularnie obracany.
 3. Wilgotność w tym przypadku nie jest krytyczna, ale regularne traktowanie liści miękką i wilgotną szmatką zapobiegnie pojawianiu się pasożytów. Kwiat uwielbia mokry prysznic, szczególnie w czasie upałów. Konieczne jest tylko obserwowanie, że wilgoć nie ma w kwitnących pąków.
 4. Natryskiwać żarówki, które są w spoczynku, jest surowo zabronione.

Są to wszystkie ważne zasady, na których opiera się codzienna pielęgnacja amarylis. Technika wykonywania bardziej precyzyjnych manipulacji zależy od okresu, w którym roślina zaszła.

Zasady dotyczące okresów wegetacji i kwitnienia

Wiosenna roślinność to czas, kiedy amarylis potrzebuje maksymalnej ilości światła i ciepła, ale temperatura nie powinna przekraczać 25 ° C. Pąki kwiatowe zaczynają podlewać, gdy tylko wyrosną do 10 cm, a jeśli to zrobimy wcześniej, cała energia rośliny przejdzie na liście, a kwiaty będą musiały poczekać.

Jakościowe żarówki dają kilka strzał, optymalna jest obecność 1-2 szypułek. Zbędne muszą być usunięte, w przeciwnym razie okres kwitnienia w następnym roku przejdzie bez tworzenia się kwiatostanów. Średnio amarylis kwitnie dwa razy w roku. Optymalny czas na wymuszenie to okres od grudnia do kwietnia. Wiosna i lato - okres odpoczynku, rośliny w tych miesiącach mają czas na regenerację.

Przy odpowiednim podejściu czas kwitnienia można ustawić na dowolny miesiąc. Aby to zrobić w około 8-10 tygodni przed planowanym terminem doniczki z roślinami w stanie spoczynku jest przenoszona na ciepłym i jasnym pomieszczeniu, zaczynają stopniowo podlewać, dostosowując tempo w warunkach otoczenia.

Sam okres kwitnienia rośliny trwa do trzech tygodni. Przez cały ten czas amarylis wymaga starannego i jednolitego podlewania, wystarczającej ilości światła.

Wskazówka: termofilny kwiat jest przystosowany do suszy, ale jest bardzo źle tolerowany przez nadmierne ilości wilgoci. Aby utrzymać roślinę w optymalnym stanie, konieczne jest monitorowanie jakości gleby. Musi być wilgotny, ale nie wolno dopuścić do powstawania kałuż, prowadząc do stagnacji cieczy.

Możliwe jest sztuczne przedłużenie okresu kwitnienia. Aby to zrobić, umieść garnek w chłodnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają odcięcie strzały z kwiatem natychmiast po otwarciu pąka. Amarylis w wazonie będzie pozostanie taka sama, ale takie podejście będzie zdjąć obciążenie z żarówek, zapewniają szybki zakład odzysku w spoczynku i zapewnić jej bardziej szybkiego kwitnienia.

Po przepłynięciu amaleli jakość nawadniania stopniowo zmniejsza się do zera. Gdy tylko strzała i wszystkie liście odejdą, garnek może zostać umieszczony w chłodnym miejscu i umieścić roślinę w stanie spoczynku. Nie zaleca się przycinania liści, należy poczekać, aż cała substancja organiczna przeniosła się do żarówki. Minimalny okres odpoczynku amarylis trwa trzy miesiące. Jeśli zostanie pobudzona wcześniej, żarówka nie będzie miała czasu, aby uzyskać siłę i wkrótce umrze.

Przeszczepienie amarylis i osobliwości jego rozmnażania

Transplantację dorosłej rośliny przeprowadza się co 3-4 lata, około 4-5 tygodni po śmierci szypułki. Manipulacja jest dość prosta. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażową o grubości 2-3 cm, posypać piaskiem. Z żarówek odrywamy dzieci, można je następnie sadzić, uprawiając nowe rośliny. Nawet jeśli nie ma planu dalszego sadzenia dzieci, należy je usunąć wraz z martwymi łuskami i zgniłe korzenie. Bulwę leczy się płynnym fungicydem i sadzi w nowej glebie, przykrywając ją dwie trzecie.

Sadzenie amarylis nie jest szczególnie trudne. Konieczne jest tylko wykonanie kilku prostych manipulacji:

 • Najpierw musisz ocenić jakość dzieci zebranych podczas przeszczepu. Na cebuli nie powinno być wgnieceń, śladów uszkodzeń grzybów, pęknięć, oznak zgnilizny. Konieczne jest posiadanie własnego systemu root z silnymi korzeniami. Powolne opadające żarówki o miękkiej konsystencji zwykle się nie uspokajają.
 • Po ustaleniu dzieci, okres odpoczynku nie jest wykonywany. Kwiat ciągle potrzebuje podlewania i karmienia. Wtedy za kilka lat żarówka osiągnie dojrzałość, a kolejny rok będzie mógł rozkwitnąć.

Planując sposób dbania o amarylis, należy wziąć pod uwagę preferencje rośliny dotyczące gleby. Podłoże musi składać się z dwóch części ziemi torfowej, która jest rozmnażana torfem, humusem i piaskiem, pobrana w jednym kawałku. Średnica garnka dla bańki powinna być o dwa centymetry powyżej wielkości łba z każdej strony.

Typowe problemy, sposoby ich rozwiązania i zapobieganie im.

Pomimo prostoty opieki nad amarylis, wielu początkujących kwiaciarni popełnia błędy, które wpływają na kondycję rośliny.

 • Jasne kwiaty wskazują na nadmierną ilość bezpośredniego światła słonecznego. Zmniejszające się kwiatostany i liście przeciwnie wskazują na niepotrzebną obfitość chłodu i wilgotności.
 • Jeśli liście straciły jasność, a kwiaty opadły, oznacza to brak podlewania.
 • Żółknięcie na liściach jest oznaką żywotnej aktywności patogenów.
 • Amarylis nie kwitnie, gdy okres odpoczynku jest zbyt krótki, gleba nie ma składników odżywczych, roślina cierpi na zimno i brak światła.

Dzięki wyjątkowemu urokowi kwiatu nie należy zapominać, że jest trujący. W swoim soku zawiera niebezpieczny alkaloid, który może spowodować poważne zatrucie.

Dziewczyny, ciągle myślimy o codziennych problemach i zapominamy o sobie. Tak, mamy czysty dom, myjemy i myjemy rzeczy, zawsze jest coś do jedzenia. Ale miałem wrażenie, że mój mąż ma kochankę, prawdopodobnie z powodu mojej nadwagi. Tutaj patrzę na Olyę Cartunkov z KVN, co za głupiec straciła 30 kg w ciągu kilku miesięcy, a ja przestrzegałem jej diety, są już pierwsze wyniki - 10 kg. I natychmiast mój mąż zaczął zwracać większą uwagę na mnie w łóżku. Kogo obchodzi, jak schudłeś, Kartunkova może przeczytać tutaj. Mówię tylko, że pracownik sam się sprawdził.

i ich zapis

Pytania i sugestie: [email protected]

Uwaga, proszę! Kopiowanie materiałów na stronie jest możliwe tylko za zgodą administracji i z aktywnym linkiem do źródła.

Sadzenie i pielęgnacja amarylis w domu

South African amarylis, dała imię rozległej rodziny roślin ozdobnych cebulowych i własną rasę, nie tak dobrze znany rosyjski plantatorów kwiat jak ich krewnych: Hippeastrum, żonkile, Galanthus, Clive i cebuli.

Ale w rodzimej krainie roślin, a także w Australii i południowych stanach Stanów Zjednoczonych, gdzie amarylis został wywieziony ponad sto lat temu, kultura stała się już normalna. Smukłe szypułki o wysokości do 70 cm można znaleźć nie tylko na alpejskich wzgórzach i dekoracji krawężników, ale nawet na hałdach. Wynika to z łatwości pielęgnacji amarylis i specyfiki rozmnażania roślin, dając zamiast zwykłych suchych nasion soczyste, gotowe do kiełkowania bulbochki.

Ale w warunkach rosyjskich, gdzie klimat jest znacznie ostrzejszy, prawie niemożliwe jest uprawiać amarylis w otwartym terenie. Duże cebulki rośliny, o średnicy sięgającej 10 cm, nie są zbyt odporne na mróz.

Krytyczny dla nich jest temperatura powietrza -9 ° C. Wydłużone zielone liście i kwiaty kultury cierpią i przy mniejszych przymrozkach. Dlatego w warunkach środkowego pasma amarylis są roślinami doniczkowymi z wyraźnym okresem wegetacji i spoczynku.

Cykl życia amarylis i opieka domowa

Kwitnienie rdzennych mieszkańców Południowej Afryki przypada na jesień, która rozpoczyna się na półkuli południowej w marcu, a kończy w maju. To właśnie ta okoliczność określiła jedną z lokalnych imion amarylis - lilii paschalnej. Żarówka, która obudziła się po letnim wypoczynku, daje jedno lub dwa nagie pędy, zwieńczone kilkoma dużymi pąkami. Kwiatostan może zawierać do 12 pąków, a rośliny hybrydowe jednocześnie dają do 20 kwiatów.

Kwitnienie amarylis w domu trwa od 6 do 8 tygodni, i dopiero po więdnięciu szypułek nad powierzchnią ziemi są gęste liście.

Pozostają one w zimie, kiedy liście zhuhnet, mówi podejścia nowego okresu spoczynku, przy czym cebulki trzeba wysuszyć zawartość w temperaturze około + 10 ° C

Jak dbać o amarylis w tym czasie? Chociaż żarówka nie wykazuje oznak życia, ważne jest, aby chronić ją przed wysychaniem i rozkładem. Jeśli temperatura powietrza jest wyższa, aby zapobiec śmierci systemu korzeniowego, górna warstwa gleby powinna być lekko nawilżona. W niskich temperaturach podlewanie jest niebezpieczne, ponieważ zagraża rozwojowi infekcji grzybiczych i grzybiczych.

Podczas wzrostu i kwitnienia, dbanie o amarylis w domu to stworzenie wygodnego środowiska, podlewanie i nawożenie roślin. Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się ta kultura, waha się pomiędzy:

Amarylis nie lubi, gdy temperatura w pomieszczeniu gwałtownie się zmienia lub zmienia się wilgotność. W domu rośliny rosną na zboczach górskich, gdzie powietrze nie jest zbyt nasycone parą wodną. W domu amarylis również nie potrzebuje dużej wilgotności, co powoduje rozwój grzybów w suchych łuskach.

Dbanie o amarylis jest niemożliwe bez podlewania i nawożenia rośliny. Nawilżyć glebę wokół bańki podczas suszenia wierzchniej warstwy podłoża. Woda do nawadniania jest wstępnie osiadana lub filtrowana.

Stosowanie nawozów odbywa się w ciągu dwóch tygodni podczas kwitnienia roślin, a następnie z aktywnym wzrostem liści. Najlepiej używać preparatów do kwitnienia upraw z przewagą fosforu i potasu. Nadmiar azotu spowalnia rozwój pąków, bulwa ta obficie opuszcza liście, a także jest podatna na czerwone oparzenia - powszechną chorobę bulwiastą.

Funkcje sadzenia amarylis

Większość rodzajów bulwiastych kultur przenosi się do domu przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacji. Jeśli chodzi o amarylis, nie jest to prawdą. Ten mieszkaniec południowej Afryki jest bardziej przydatny, aby znaleźć się w nowej glebie bezpośrednio po więdnięciu szypułek, kiedy zaczyna się właśnie wzrost liści. Taki środek dbałości o amarylis, jak na zdjęciu, pozwoli roślinie szybko przywrócić zasoby sił zużytych podczas kwitnienia i przygotować się na nadchodzący okres odpoczynku.

Aby ułatwić uwolnienie śpiączki ziemskiej i korzeni ze starego pojemnika, gleba pod cebulką jest obficie nawilżona. Garnek jest obrany tak, aby zachować na nim maksymalną liczbę korzeni i gleby. Następnie żarówka jest przenoszona do nowego pojemnika, większego niż poprzedni pojemnik, z przygotowaną warstwą drenażową i niewielką ilością wilgotnego, żyznego podłoża. Wolne miejsca wokół śpiączki są wypełnione ziemią, która jest następnie lekko zagęszczana i podlewana.

Należy pamiętać, że bańka amarylis po przeszczepie o 1-2 trzecie pozostaje powyżej poziomu gleby, a odległość od niej do krawędzi doniczki nie powinna przekraczać 3 cm.

Mocne korzenie łatwo wysychają, więc podczas przenoszenia kultury z jednej doniczki na drugą, podziemna część rośliny musi pozostać wilgotna. Gdy dzieci z własnym systemem korzeniowym znajdują się na dorosłych żarówkach, są one oddzielane i sadzone w osobnych doniczkach o odpowiedniej wielkości.

Gleba do sadzenia amarylis powinna być luźna, lekka i mieć poziom kwasowości około 6,0-6,5. Jeśli nie ma możliwości zakupu gotowej mieszanki dekoracyjnej bulwiastej, substrat jest wytwarzany niezależnie. Aby to zrobić, weź:

 • w równych ilościach, darni i liściach;
 • połowa objętości próchnicy i tyle samo torfu;
 • Niewielka ilość perlitu, którą można zastąpić grubym piaskiem lub dodatkiem wermikulitu do ziemi.

Przed posadzeniem cebul, substrat dla amarylis w domu jest koniecznie na parze lub dezynfekowany w inny sposób. Jeśli tak się nie stanie, soczyste korzenie i łuski przyciągają uwagę różnych szkodników owadzich od much cebulowych do nicieni.

Ośmielił się przeszczepić w lecie, gdy amarylis pośród okresie odpoczynku, kwiaciarnia może zakłócać naturalny cykl życia jednego roku i stracić rok lub dwa szanse podziwiać jasne roślin kwiatowych Południowej Afryki.

Główni wrogowie amarylis, gdy rosną w domu:

 • nadmierne nawadnianie, w wyniku którego system korzeniowy i żarówka cebuli zaczynają gnić;
 • brak warunków podczas "hibernacji" kultury;
 • niska temperatura powietrza, na przykład przy wyjmowaniu garnka na balkon lub ogród;
 • Gęste podłoże, w którym korzeni brakuje tlenu.

Dbanie o amarylis w domu jest wystarczająco pracochłonne, wymaga uwagi i zrozumienia procesów życiowych zachodzących w bańce. Dlatego zanim wiatr się w mieszkaniu RPA „nagiej lady”, początkujący hodowca może nauczyć się technik rolniczych mniej wybredne krewni amarylis: Hippeastrum i Clive.

Reprodukcja amarylis w domu

Amaryllis, podobnie jak inne bulwiaste, w domu można pomnożyć przez:

 • dzieci, utworzone na dorosłych cebulach;
 • różne warianty podziału żarówek;
 • nasiona.

Metody reprodukcji wegetatywnej nie mają żadnych szczególnych cech. Ale nasiona amarylis, jak na zdjęciu, są poważnie różne od tych, które powstają po zapyleniu innych blisko spokrewnionych gatunków.

To nie wysycha czarny płatek jak w Hippeastrum i soczyste korzenie jeszcze mniejsza żarówka wewnątrz owocu czasem dawania i tworząc maleńkie kiełki. Z jednej strony ułatwia to wytwarzanie materiałów sadzenia nowych roślin, ale z drugiej strony, aby chronić maleńkie żarówki jest bardzo trudne ze kiełkowania.

Już kilka tygodni po zapyleniu amarylis w domu, bulwy są gotowe do ożywienia młodych okazów. Dlatego nie powinieneś się wahać. Nasiona wysiewa się, lekko pogłębiając dno, w wilgotną mieszankę torfu i piasku i umieścić w dobrze oświetlonym miejscu.

Korzeń i pojawienie się zielonych liści od 3 do 6 tygodni. Z należytą starannością, amarylis, wyhodowany z nasion, kwitnie po 4-5 latach.

W zależności od rozwoju i wielkości cebuli, w pierwszym roku mogą zrezygnować z okresu odpoczynku, aż do następnego roku dorastając i dając nowe liście. Nie ma potrzeby organizowania sztucznego hibernacji dla takich roślin, ale przydatne będzie dodatkowe oświetlenie dla młodych Amaryllich.

Jeśli uzyskane nasiona nie są natychmiast sadzone, są one przechowywane w hermetycznie zamkniętych workach w domowej lodówce. Ważne jest, aby woda nie dostała się do wnętrza pojemnika, a żarówki nie ulegają ujemnym temperaturom. Od czasu do czasu nasiona są wyjmowane i badane pod kątem pleśni lub oznak suszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − = 12