Co to jest pellet do ogrzewania

Co to jest pellet do ogrzewania

Ogrzewanie na peletach: jego cechy, plusy i minusy użytkowania

Nawet dosłownie kilka lat temu stosunek do kotłów na pelety był bardzo fajny. Ale teraz sytuacja się zmieniła. Wynika to z wyższych cen za energię elektryczną, olej napędowy, a jednocześnie ze spadku cen podgrzewaczy pelletu i rozszerzenia ich zakresu. Ogrzewanie na granulkach stało się bardziej przystępne, a zapotrzebowanie na niego znacznie wzrosło.

Zastanówmy się, czym jest ten rodzaj ogrzewania, jakie są jego cechy, zalety i wady użytkowania. Zacznijmy od tego terminu.

Ogrzewanie za pomocą pelletu

To słowo nazywa się pelety drzewne paliwa. W rzeczywistości jest to marnotrawstwo przemysłu drzewnego, które jest skompresowane w postaci granulek. Wykonane są bez użycia dodatków chemicznych, dzięki czemu produkt ten jest przyjazny dla środowiska. Ogrzewanie pelletu odnosi się do nowoczesnych systemów grzewczych.

Pile się zbliżenie

Jakie są ich zalety

Osobliwością pelet jest to, że kiedy są spalane, uwalniane jest więcej ciepła niż z wielu innych rodzajów paliwa. W szczególności podczas spalania 1 tony tych materiałów uwalniana jest ta sama ilość energii, jak przy całkowitym spaleniu 1,6 tony drewna, 480 metrów sześciennych. metrów gazu lub 500 litrów. olej napędowy.

Dzięki temu ogrzewanie peletami może konkurować z innymi rodzajami ogrzewania (w szczególności z ogrzewaniem drewnem). I choć ich koszt nie jest skłonny do takich wzrostów, takich jak koszt gazu lub oleju napędowego. Wszystko to prowadzi do wzrostu liczby prywatnych i publicznych budynków wykorzystujących pelety drzewne do ich ogrzewania.

Rodzaje urządzeń do podgrzewania peletek

Do użytku z tym rodzajem paliwa wytwarzane są peletki, a także kotły. Rozważ ich odmiany.

Są one używane do ogrzewania pojedynczego pokoju lub małego parterowego domu. Moc takich urządzeń wynosi od 6 do 15 kW.

Istnieją trzy rodzaje:

 1. Konwekcja (podgrzewane jest tylko powietrze);
 2. Z dodatkowym obiegiem wody do dostarczania ciepłej wody (nie tylko powietrze, ale także woda jest podgrzewana);
 3. Łączone (z ich pomocą nie tylko ogrzewanie peletek, ale również ogrzewanie drewnem lub brykietami).

Mają moc od 15 do 100 kW. Znajdują się one w piwnicy domu, w specjalnym pomieszczeniu na pierwszym piętrze lub w oddzielnym budynku (kontenerowym lub modułowym).

Używany do ogrzewania lub dostarczania ciepłej wody w całym budynku. Nowoczesne modele wyglądają dość kompaktowo (patrz zdjęcie).

Następujące typy tych urządzeń wyróżniają się:

 1. Kotły pracujące tylko na peletach;
 2. Grzejniki, które mogą wykorzystywać paliwo lub brykiety jako paliwo w nagłych przypadkach (nieprawidłowe działanie automatyki lub palników). W tym celu zainstalowano w nich specjalną kratę;
 3. Połączone urządzenia (mogą spalać nie tylko pellety, ale również drewno opałowe i brykiety).

Ich pierwszą cechą jest niewielka objętość komory spalania. Wynika to z faktu, że większość procesów roboczych odbywa się w konwekcyjnej części urządzenia.

Drugą cechą - jest dostępność specjalnym palniku, który ma wyższą wydajność w porównaniu do swoich odpowiedników w innych rodzajach kotłów na paliwo stałe (czytaj też o osobliwości elektrycznego ogrzewania domów prywatnych).

Palnik kotłów na pelety

Okres użytkowania, który zaleca instrukcję, może osiągnąć dwadzieścia lat lub więcej (w odniesieniu do wyposażenia premium). To jest ich trzecia funkcja.

Czwartą cechą jest wysoki poziom automatyzacji. Automatyczne podgrzewanie pelet oznacza nie tylko ustalony poziom temperatury, ale także autonomiczne zasilanie paliwem. Dzięki temu urządzenie może pracować bez interwencji człowieka.

Dostępność paliwa w operacyjnym bunkrze zapewni funkcjonowanie przez siedem dni (czasem więcej). Jeśli istnieje magazynowanie paliwa (dobrze, wodoodporne, pojemnik w pobliżu domu lub zaprojektowane specjalnie izolowane pomieszczenie w budynku), kocioł będzie mógł pracować niezależnie cały sezon grzewczy.

W domach prywatnych instalowane są kotły o mocy od 15 kW do 100 kW. Jeśli ogrzewanie budynku wymaga mniej niż 15 kW, bardziej opłacalne będzie dostarczenie kominka na pelety. Najprostszym sposobem określenia mocy, która wymagałaby ogrzewania prywatnego domu z pelletami, jest mierzenie 1 kW przy 10kv.m powierzchni domu.

Rada! Powyższa metoda jest raczej przybliżona i przybliżona. Nie bierze pod uwagę strat ciepła w domu. Dlatego obliczając wymaganą moc kotła, należy dodać co najmniej 15% więcej. W przeciwnym razie pojemność sprzętu może nie być wystarczająca.

Zalety i wady ogrzewania pelletu

Ogrzewanie domu za pomocą peletów ma wiele zalet. Są one następujące:

 • Kotły nie wymagają specjalnej konserwacji. Sprzątanie popiołu można wykonać 1-2 razy w miesiącu. W wielu nowoczesnych modelach zaimplementowano funkcję automatycznego czyszczenia;
 • wysoka wydajność, równa 70-5%;
 • wiele modeli ma dodatkowy obwód ciepłej wody;
 • możliwość samodzielnego montażu;
 • bezpieczeństwo wybuchu i pożaru;
 • wygoda w przechowywaniu i transporcie paliwa. Jedynym wymaganiem dla obiektu do przechowywania jest suchość;
 • brak nieprzyjemnych zapachów podczas pracy;
 • Ogrzewanie domu z pelletami nie wymaga koordynacji w celu połączenia.

Teraz wymieńmy niedociągnięcia tej metody ogrzewania. Nie ma ich zbyt wiele:

 • raczej wysoka cena samych kotłów. Pomimo faktu, że w ostatnich latach znacznie się zmniejszył, nadal znacznie przewyższa koszt wielu innych typów kotłów (gazowych, elektrycznych i innych);
 • Koszt ogrzewania pelletu jest obecnie wyższy niż w przypadku ogrzewania gazowego;
 • zakup i dostarczanie peletów, a także obsługa urządzenia może powodować pewne trudności (szczególnie w zdalnych rozliczeniach);

Rada! Dokonując wyboru na korzyść ogrzewania pelletu, należy wyjaśnić kwestie dotyczące paliwa i konserwacji jeszcze przed jego zainstalowaniem. W końcu, jeśli firmy dostawcy są zbyt daleko, jest to trudne z powodu trudności w działaniu.

 • Wiele importowanych grzejników nie jest zaprojektowanych do rosyjskich warunków pracy. Poważne zimy, przerwy w dostawie energii elektrycznej, pellety do podgrzewania o niedostatecznej jakości mogą prowadzić do przedwczesnego uszkodzenia sprzętu;
 • przestarzałe modele wymagają częstego czyszczenia (1-2 razy w tygodniu).

Teraz już wiesz dużo o kotłach na pelety i o ogrzewaniu z peletów drzewnych jako całości. Jeśli rozważysz wszystkie plusy i minusy i zdecydujesz się dokonać wyboru na korzyść tego typu ogrzewania, możemy tylko ci pomóc.

W końcu każdego roku użytkownicy takich urządzeń grzewczych stają się coraz bardziej. Jeśli chcesz zagłębić się w tę kwestię, zalecamy przejrzenie odpowiednich filmów opublikowanych na naszej stronie.

Pellets for heating: rodzaje i cechy zastosowania

Pellety są godnym konkurentem dla oleju napędowego, węgla i drewna. Są to małe cylindryczne granulki, które są wykorzystywane do spalania w specjalistycznych kotłach grzewczych. W Europie ten rodzaj paliwa był z powodzeniem stosowany przez długi czas. Jest to ułatwione dzięki przyjazności środowisku (jest to skompresowane odpady z obróbki drewna i uprawy roślin) oraz zdolność do zautomatyzowania procesu ogrzewania: granularne granulki, które umożliwiają przechowywanie ich w zbiornikach i, automatycznie, w razie potrzeby, wprowadzanych do kotła. Średnica granulek wykorzystywanych w kotłach domowych wynosi 6-8 mm, w kotłach przemysłowych spalane są większe granulki o średnicy do 10 mm. Długość ogólnie może wynosić od 5 do 70 mm.

Jak granulki z drewna wytwarzają peletki

Do produkcji pelletów należy wybrać najtańsze drewno, którego nie można już wykorzystać w żadnym celu. To jest przycinanie, wióry, trociny. Te odpady są sortowane, oczyszczane z zanieczyszczeń, piasek jest filtrowany i tym podobne. Co więcej, potężny magnes, używany na taśmie do sortowania, przyciąga żelazo (na przykład gwoździe). Po usunięciu ciał obcych odpady drewniane są wysyłane do młyna młotkowego, gdzie jest ono mielone na kawałki o wielkości 4 mm. Ten etap nazywa się wstępnym szlifowaniem. Konieczne jest jednakowe suszenie surowców w następnym etapie.

Pellety produkują i marnują przemysł drzewny i agrokompleks

Powstałe trociny suszy się w specjalnym bunkrze do wymaganej wilgotności (8-12%). Następnie są one wysyłane do drugiego rozdrabniania. W wyniku tego uzyskuje się małe fragmenty drewna, które po doprowadzeniu do idealnej wilgotności (10%) przesyła się do granulatora. Tutaj pod wpływem ciśnienia (w niektórych prasach wysokotemperaturowych) trociny są przekształcane w granulki. W tym celu kompozycję przepuszcza się przez matrycę, w której wycina się okrągłe otwory. Konstrukcja prasy pelletowej przypomina zwykłą maszynę do mielenia mięsa: ciasto jest przeciskane przez otwory i otrzymuje się granulki. W chłodzącej kolumnie chłodzą się. Tak więc okazuje się, że produkt końcowy - pelety paliwowe.

Jeśli klasyfikuje się peletki według klasy, istnieją trzy typy:

 • Przemysłowy - mieć szarobrązowy kolor, ich procent zawartości popiołu wynosi powyżej 0,7. Wynika to z faktu, że drewno, z którego są wykonane, nie przechodziło przez korowanie. To znaczy, duża ilość kory, która daje zwiększony procent popiołu, wchodzi do granulek. Należy zauważyć, że stosowanie przemysłowych pellet w kotle krajowym może prowadzić do jego awarii: nie wszystkie palniki mogą pracować z dużym popiołem. Ale mogą kosztować o 50% mniej, a to przyzwoite oszczędności. Jeśli twój kocioł bez problemu doświadcza tego rodzaju peletów - możesz z nich korzystać, ale będziesz musiał czyścić go częściej.

Peletki przemysłowe nie zawsze mogą być stosowane w kotłach domowych

Pellety agro są częściej używane w kotłach przemysłowych

Białe pelety - idealne paliwo do domowych kotłów na pelety

Każdy surowiec z zawartością ligniny nadaje się do wytwarzania peletek. Najbardziej rozpowszechnioną w Rosji, jest surowiec drzewny, najczęściej używany iglastych, pomimo faktu, że z drewna liściastego lepiej paliwo. Popularność iglastych ze względu na fakt, że przetwarzanie liściastych wymaga bardziej skomplikowanego i drogiego sprzętu: niemal wszystkie hardwoods nie są bardzo dobrą prasę, ponieważ potrzeba bardziej wydajne urządzenia muszą często doświadczalnie wybierz tryb przetwarzania / nawilżanie / prasowanie, i że czas i pieniądze . Koszt peletek podczas sprzedaży na rynku krajowym z tego materiału zależy w niewielkim stopniu.

Surowcem do produkcji pelletu są wszelkie palne odpady

Jaka jest różnica peletki brzozowe z drzew iglastych? Peletki brzozy mają nieco wyższą wydajność cieplną podczas spalania niż iglaste, ale różnica nie jest duża. Ale w spalaniu brzozy nie ma boisk, które przy dłuższym użytkowaniu sosny osadzają się w kominie, co wymaga oczyszczenia.

Agropellets częściej wykonane ze słomy. Chociaż przenoszenie ciepła takich peletek jest mniejsze niż pelletu drzewnego, są one znacznie tańsze. Większe rozpraszanie ciepła wśród agropelletów wyróżnia granulat ze słomy rzepakowej. Pellety drzewne (łuski) słonecznik jest doskonałym konkurentem do granulek z węgla brunatnego. Korzyści mają wiele: Pellety z łuski są tańsze, mniej popiołu wiele razy, a ciepło emitują więcej i popiół łuski czystej, która jest doskonałym nawozem dla agricultures.

Granulki torfowe Jest paliwem pozbawionym odpadów, ekonomicznym i ekologicznym. Ale są one stosowane, głównie w przemyśle, ze względu na wysoką zawartość popiołu. Coraz powszechniejsze jest również stosowanie granulek torfowych w celu zwiększenia efektu nawozów mineralnych.

Pellety z makulatury wyprodukowane przez inną technologię. Zamiast suszyć, są one zwilżane, a następnie umieszczane w granulatorze. Ze względu na specyfikę surowca do granulacji papieru, konieczne są dodatkowe koszty.

Osobliwości ogrzewania pelletu

Aby bardziej efektywnie wykorzystywać pelety jako paliwo, konieczne jest wykupienie specjalnego kotła. Kotły na pelety działają w trybie automatycznym: granulat paliwowy przechowuje się w specjalnych pojemnikach - pojemnikach na pelet, z których są podawane przez śrubę do kotła.

Jeśli chcesz oszczędzać i kupować szaro, zamiast białych peletek, radzimy nie kupować dużej partii paliwa na raz: nie wszystkie palniki są w stanie sobie z nimi poradzić. Najpierw zdobądź torbę, przetestuj ją. Jeśli kocioł działa prawidłowo, możesz kupić bardziej stabilną partię. Podobnie z agropelletami: najpierw przetestuj działanie kotła w niewielkich ilościach. Ale oprócz popiołu, wciąż mogą pojawić się problemy: te pellety nie tolerują transportu, więc na tym etapie dostaniesz dużo odpadów. Okazuje się, że wskazane jest podgrzanie tego paliwa, nawet jeśli kocioł sobie poradzi, jeśli produkcja nie jest daleko.

Idealne pelety do kotłów są białe. Ich skład jest zasadniczo jednorodne i zawartość popiołu jest mała, ponieważ właściwości powierzchniowe surowców takich zwartych granulek są mniej pęknięć i kruszy się lepiej tolerują przelewu.

Posiadam kocioł na paliwo stałe - paliłem drewno, ale od kiedy zacząłem handlować pelletami - peletuję z pelletami. Wszystko jest w porządku - zamówiłem metalową blachę perforowaną o grubości 3 mm i stopioną. Podczas gdy wszystko jest w porządku: zarówno ekonomicznie, jak i czysto, a miejsca zajmują niewiele i nie muszą martwić się szturchaniem i piłowaniem drewna.

i dlaczego perforowany arkusz, jeśli nie jest trudny do wyjaśnienia

Jest też kocioł na paliwo stałe i wiesz, że go pożeram za pomocą wyjątkowo białych peletów, które mogę rzec, rzucałem i zapomniałem.

Ogrzewanie pelletem domów szkieletowych

System ogrzewania w każdym wiejskim domu powinien być dobrze przemyślany, obliczony i wykonany jakościowo. System ogrzewania jest jednym z najważniejszych elementów wsparcia inżynieryjnego domu szkieletowego i różni się nieco od konstrukcji wznoszonych innymi technologiami. Chodzi o to, że konstrukcje szkieletowe (ściany i sufity) nie mogą wytrzymać zbyt wysokich temperatur. Idealnym rozwiązaniem do ogrzewania domu szkieletowego będzie zastosowanie kotłów na pelety lub pieców.

Pellety są tłoczone w postaci granulek z przemysłu drzewnego i rolniczego. Ponieważ peletki są produkowane bez dodatków chemicznych, ten produkt jest hipoalergiczny i przyjazny dla środowiska. Ogrzewanie pelletem jest stosunkowo nowym zjawiskiem w naszym kraju. Biorąc pod uwagę, że ceny oleju napędowego i energii elektrycznej znacznie wzrosły, ludność zaczęła poszukiwać alternatywnych i ekonomicznych źródeł ogrzewania. Tak więc z Europy przyjechały peletki.

Pojawili się nowi producenci pelet, stali się bardziej przystępni i tańsi. A jeśli pierwotnie granulki były z drewna lub węgla, później zaczęły wytwarzać i z odpadów rolniczych - plewy, słomy, kukurydzy.

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na paliwa alternatywne, istnieje coraz więcej odmian pelet. W zależności od surowca granulki są:

W zależności od stopnia oczyszczenia granulki występują w trzech klasach:

 • wyższe (domowe lub białe peletki);

Pellety domowe są klasyfikowane jako paliwo najwyższej jakości. Jest to najlepszy wybór do ogrzewania domów szkieletowych. Peletki są wykonane z trocin. Jako surowiec stosuje się miękkie i twarde drewno. Mają wyjątkowo niską zawartość popiołu - mniej niż 0,5%. Oznacza to, że kocioł należy czyścić nie częściej niż raz w miesiącu. Moc grzewcza jest wysoka, wynosi 17,2 MJ / kg. Granulki gospodarstwa domowego są białe. Efekt ten uzyskuje się przez okorowanie drewna, które przeprowadza się przed rozdrobnieniem i granulacją. A to oznacza większą oszczędność paliwa. Pellety domowe są odpowiednie dla kotłów dowolnego typu.

Pellety przemysłowe mają nieco jaśniejszy kolor niż agropellety. Są one wytwarzane głównie z nieobrobionego drewna. Przenikalność cieplna tej kategorii wynosi 17,2 MJ / kg, zawartość popiołu wynosi 0,7%. Częstotliwość czyszczenia powierzchni kotła za pomocą tych peletek zależy od tego, jak wysoka jest zawartość popiołu.

Agropellets należą do klasy ekonomicznej paliwowej. Ten rodzaj paliwa jest najtańszy. W granulkach dodaje się nasiona słonecznika, łuskę gryki. Ponieważ nie ma korowania takich granulek, ich kolor jest bardzo ciemny. Zawartość popiołu wynosi od 3%, a transfer ciepła wynosi 15 MJ / kg. Używany z reguły w dużych kotłach przemysłowych. W przypadku braku automatycznego czyszczenia, wewnętrzna powierzchnia kotła musi być czyszczona codziennie.

Każde paliwo uwalnia ciepło podczas spalania. Proces ten zachodzi stopniowo i dzieli się na cztery etapy: odparowanie wody, zgazowanie i spalanie gazu pirolitycznego (główny proces) i spalanie węgla drzewnego. Aby procesy te przebiegały z największą emisją ciepła, należy zapewnić wystarczającą ilość tlenu w komorze spalania.

Jak często trzeba wypełniać pelet w kotle lub piecu? Jedna rekomendacja dla tego problemu nie istnieje, wszystko zależy od twojej techniki - jej zużycia i objętości pojemników na pelety. Istnieją różnego rodzaju pojemniki: w niektórych z nich można zasypiać paliwo kilka razy w roku, a czasami kilka razy w ciągu kilku dni. Ilość zużytego paliwa zależy również od powierzchni domu.

Proces spalania pellet

Jakie jest zużycie kotła pelletowego lub ile peletów potrzeba do ogrzewania? Koszt zależy bezpośrednio od projektu systemu grzewczego, a także od tego, ile pomieszczenia jest izolowane. Na każde 100 m2 powierzchni mieszkalnej rocznie potrzeba około 2000 metrów sześciennych gazu lub 4,3 tony pelletu.

Jaką moc można umieścić na kotle na pelety? Istnieją dwa rodzaje wyboru mocy: dokładny i prymitywny. Dokładna ocena będzie wymagała audytu lokalu.

Jeden pełny załadunek kotła pelletami - może trwać 4-5 dni!

Jak wybrać peletki o wysokiej jakości?

Wybierając granulki, należy kierować się następującymi cechami:

 1. Zapach. Atrybutem dobrej jakości jest słodkawy, lekki zapach kleju. Granulki nie powinny pachnieć jodłą.

Wysokiej jakości granulki w granulkach w workach

Koszt peletek zależy od ich klasy i objętości, które zamawiasz. Niektórzy dostawcy wypuszczali towary nie mniej niż kilka ton, ale są też dealerzy detaliczni, którzy sprzedają peletki w workach. Należy zauważyć, że w tym roku nastąpił gwałtowny spadek cen paliwa drzewnego dowolnej kategorii. Tak więc, pellety premium z gatunków drzew iglastych kosztują dzisiaj od 85 USD za tonę, co jest prostsze - agropellety i pellety przemysłowe kosztują od 50 USD za tonę.

Zalety i wady ogrzewania za pomocą pelletu

Ogrzewanie domu za pomocą peletów ma wiele zalet:

 1. Niezależność energetyczna. Jeśli chcesz uzyskać całkowitą autonomię w domu szkieletowym, potrzebujesz peletek. Żyjemy w okresie olbrzymiej globalizacji, gdzie kontrolowane są najważniejsze arterie społeczne, w tym gaz i elektryczność. Biorąc pod uwagę niestabilność życia, człowiek jest spokojny, energicznie niezależny, który nie boi się ceny gazu i możliwości jego wyłączenia.
 2. Ekologiczna kompatybilność. Pelet paliwa jest paliwem przyjaznym dla środowiska. W przeciwieństwie do węgla, kiedy są spalane, uwalniane jest tak dużo dwutlenku węgla, jak zostało pochłonięte przez drzewo przy jego wzroście.
 3. Obniżona cena sezonu grzewczego. Chociaż surowce, technologia peletek i ich instalacja mogą wydawać się zbyt kosztowne, przy odpowiednich obliczeniach i działaniu staje się jasne, że nie ma równych metod ogrzewania.
 4. Bez zapachów. Wiadomo, że kotłownie pracujące na węglu lub oleju napędowym wytwarzają nieprzyjemny zapach i emitują gęsty dym. Pelet nie emituje żadnych zapachów podczas spalania, a dzięki wysokiej wydajności kotłów lub pieców ma prawie bezbarwny dym.
 5. Wysokie rozpraszanie ciepła. Współczynnik przenikania ciepła jest o 2,5 wyższy niż w przypadku drewna opałowego. Kotły na pelety mają 94% wydajności.
 6. Łatwa konserwacja systemu. Kotły na pelety nie wymagają prawie żadnej konserwacji: raz w tygodniu wlewać granulki i okresowo czyścić powierzchnię. Właściciel kotła jest wolny od wyczerpującego czyszczenia, nie musi codziennie grabić i wyrzucać popiołów.
 7. Łatwe przechowywanie granulek. Nie zajmują dużo miejsca i nie emitują żadnych zapachów. Ponadto wyklucza się możliwość samozapłonu. Nie jest konieczne przydzielanie oddzielnego pomieszczenia do przechowywania.
 8. Proces spalania jest w pełni zautomatyzowany. Współcześni właściciele domów coraz częściej rezygnują z ogrzewania pieców i kominków. Zautomatyzowane ogrzewanie ma dużą zaletę: opłaca się połączenie, ustawia pożądany reżim temperaturowy, a cały dom ogrzewa się równomiernie. Technologia pellet najnowszej generacji jest w pełni zautomatyzowana.
 9. Łatwość transportu. Ten moment jest równie ważny, jak warunki przechowywania. Nie zawsze można zamówić ciężarówkę, a do sztauerów nie zawsze jest pod ręką. Możesz kupić kilka toreb od sprzedawcy z granulkami, umieścić je w bagażniku samochodu i łatwo wyładować dom.

Wady ogrzewania pelletu

Wada ogrzewania peletek jest tylko jedna - wysoki koszt samych kotłów. Pomimo faktu, że każdego roku nadal spada, ich koszt jest o rząd wielkości wyższy niż cena wielu innych typów kotłów (elektrycznych, gazowych itp.). Zatem zakup kotła lub pieca na pelety może poważnie uszkodzić twoją kieszeń.

Na pelletach paliwowych pracują specjalne kotły, piece i palniki. Mają własną specyfikę i klasyfikację. Wybierając technologię grzewczą, należy wziąć pod uwagę obszar domu szkieletowego, jego poziom izolacji cieplnej oraz jakość materiałów, z których zbudowano dom.

Pierwszy typ to kominek na pelety. To nie jest tylko element ogrzewania, ale także obiekt dekoracji domu. Idealny do ogrzewania niewielkiego obszaru - pomieszczenia lub zwartego jednopiętrowego domu. Takie urządzenie ma niewielką moc - 6-15 kW.

Istnieją trzy rodzaje kominków na peletach:

 1. Konwekcja (tylko powietrze ciepłe).

Kominki na pellety mają wiele zalet: wysoka wydajność w porównaniu z konwencjonalnymi kominkami, kompaktowość, trwałość konstrukcji, brak nieprzyjemnych zapachów, automatyczny system podawania paliwa, prostota obsługi, oszczędność energii. Kolejna absolutna korzyść, którą należy wyróżnić osobno: takie kominki nie "wypalają się" i nie suszą powietrza w pomieszczeniach. Osiągnięto to dzięki temu, że obwód podgrzewanego powietrza jest oddzielony od obwodów wydmuchu i zasilania powietrzem. Przy połączeniu możliwe jest połączenie konturu podawania powietrza do piwnicy. Dzięki temu można "wysuszyć" pomieszczenie, co stanowi dobrą ochronę przed pojawieniem się grzyba.

Drugi typ - kotły na peletki. Ich moc mieści się w przedziale od 15 do 100 kW. Służą one nie tylko do ogrzewania, ale również do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową. Takie kotły powinny być umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu specjalnym, najlepiej na pierwszym piętrze. Obliczenia pokazują, że kotły na pelety są ekonomiczne. Największe oszczędności mogą uzyskać właściciele domów szkieletowych, których powierzchnia wynosi 120-170 m2.

Istnieją trzy typy tych urządzeń:

 1. Połączone urządzenia (można użyć pelletu, drewna opałowego i brykietów).

Istnieje również klasyfikacja typu palnika:

 1. Kotły typu obrotowego. Takie urządzenia są zaprojektowane dla konkretnego wymiennika ciepła i modelu kotła. Palnik jest zamontowany w ścianie końcowej kotłów.

Kotły na pelety mają następujące cechy:

 • obecność specjalnego palnika, który zwiększa efektywność systemu (1-95%);
 • Komora spalania ma małą objętość, ponieważ większość procesu zachodzi w konwekcyjnej części kotła;
 • wysoki poziom automatyzacji pozwala zminimalizować zaangażowanie ludzi: zapewniony jest autonomiczny układ zasilania paliwem i utrzymywana jest określona temperatura;
 • długotrwała żywotność (przy właściwym użytkowaniu może osiągnąć 20 lub więcej lat).

Jeśli masz już piec i kominek, pracujesz na węglu, drewnie lub brykietach, ale chcesz przełączyć się na bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska paliwo, to czas podłączyć palnik pelet do systemu. Nadaje się do ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania sauny, dostarczania gorącej wody i innych potrzeb, w których możliwe jest spalanie pelletu.

Istnieją 3 rodzaje palników na pelety:

 1. Palniki kominkowe. Zainstalowane w kominkach i niektórych kotłach pirolitycznych. Mają niewielkie wymiary, są umieszczone w kominkach z małymi komorami. Bardzo łatwy w użyciu.

Mocny kocioł na pelety

W naszym kraju znacznie wzrosło zapotrzebowanie na sprzęt do peletowania. Coraz więcej producentów pojawia się na rynku. Najbardziej rozpoznawalnymi markami, które dowiodły swojej najlepszej strony są łotewska firma Grandeg, polski Kostrzewa i włoski FACI.

Na rynku zaczęły pojawiać się tak znane i poważne firmy jak niemiecki Bosch i Buderus oraz austriacki Herz. Większość firm prowadzi politykę elastycznych cen, w której kupujący może wybrać model za odpowiednią cenę. Może to być prosty piekarnik z minimalną elektroniką za 300-500 dolarów lub kocioł z funkcją samooczyszczania i monitorujący roboty za pomocą komputera za kilka tysięcy dolarów.

Konieczne jest wzięcie pod uwagę specyfiki konstrukcji ramowych. Jak napisano powyżej, nie tolerują wpływu wysokich temperatur. Nie każda firma przypomina, że ​​kotły i piece mogą się bardzo nagrzewać, więc przestrzeń między nimi a podłogą ze ścianami musi być podzielona ceglanymi wkładkami.

Dzięki temu, że rosyjski rynek dosłownie zalewa się alternatywnymi metodami ogrzewania, każdy powinien sam wybrać to, co jest dla niego najlepsze. Pellety są doskonałą alternatywą dla brykietów gazowych, węglowych i drzewnych. Nie tylko zaoszczędzisz na ogrzewaniu i będziesz energicznie niezależny, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Film o ogrzewaniu peletem. Zalety i wady właściciela

Podczas korzystania z materiałów katalogu w całości lub w części wymagane jest aktywne bezpośrednie łącze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 19 = 25