Ciepła podłoga pod płytką jest lepsza

Ciepła podłoga pod płytką jest lepsza

Elektryczna podłoga pod płytką jest lepsza? Ciepła podłoga elektryczna własnymi rękami

Wśród nowoczesnych systemów grzewczych jedno z głównych miejsc zajmowane jest przez podłogę wodną lub elektryczną ciepłą. Które lepiej wybrać z nich - pytanie nie jest bezczynne. Na tym zależy komfort w domu i oszczędność energii. Podgrzewanie wody jest zabronione w budynkach wielopiętrowych. Dlatego ogrzewanie domu ciepłymi podłogami odbywa się głównie za pomocą elektryczności. Ogrzewanie jest kontrolowane przez termostat zainstalowany na ścianie.

Zaletą tej metody jest równomierne nagrzewanie pomieszczenia. Jednocześnie spadek średniej temperatury pokojowej o 2-3 ° C nie spowoduje dyskomfortu. Oszczędność energii elektrycznej to 10-15%. Szczególnie wymaga ciepłej podłogi dla płytek ceramicznych lub płytek ceramicznych, zimnej dla stóp.

Ciepło jest wytwarzane przez następujące elementy grzejne, osadzone w podłodze:

Współczesny rynek oferuje różne opcje. Pozostaje wybrać elektryczną ciepłą podłogę pod płytką. Który z nich jest lepszy? Spróbujmy zrozumieć.

Kable są rezystancyjne i samoregulujące. Wszystkie są montowane w jastrychu cementowo-piaskowym ze wzmocnieniem, który zajmuje 3-5 cm dodatkowej wysokości pomieszczenia. Ponadto blat kładzie się na płytki, zabierając do 2 cm.

Gdy zainstalowane są podgrzewane podłogi elektryczne, ceny są najniższe dla rezystancyjnego przewodu grzejnego, który jest jedno- i dwurdzeniowy. Kiedy przepływa przez niego prąd elektryczny, uwalniane jest ciepło. Kabel ma stałą moc. Może być układany dowolnie w pomieszczeniach o złożonym kształcie podłogi.

Ten typ kabla jest zasadniczo inny. Składa się z dwóch przewodników ułożonych równolegle. Między nimi umieszczony jest polimer półprzewodnikowy. Przez nią przepływa prąd w kierunku poprzecznym. W różnych obszarach rozpraszanie ciepła w kablu może się różnić w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dlatego nie będzie przegrzania w niektórych miejscach, jeśli będą meble lub sprzęt gospodarstwa domowego. Ważne jest, aby zbyt duże obciążenie nie uszkodziło kabla.

Jakiego rodzaju ciepłej podłogi pod płytkami do zainstalowania, decyduje właściciel domu, ale najlepiej jest użyć maty grzewcze wykonane z ultra cienkiego kabla przyklejonego do siatki. Wykonane są w formie rolek o różnych szerokościach, o mocy 130-150 watów. Maty można łatwo połączyć ze sobą za pomocą zacisków. Montaż jest niezawodny, jeśli złącza są dodatkowo przyklejane taśmą klejącą lub smarowane specjalnym uszczelniaczem. Połączenia z przewodem docierającym do termostatu, wystają trochę, ale mogą być osadzone w zagłębieniach podłogi lub ściany. Wysoka wytrzymałość i trwałość izolacji kabli nie wymagają obowiązkowej instalacji w jastrychu cementowo-piaskowym. Maty można umieszczać w warstwie kleju do płytek bez impregnacji. Grubość ciepłej podłogi będzie znikoma.

Grzejnik składa się z płaskich przewodników węglowych, laminowanych do rolki specjalnej folii elektrotechnicznej. Ta opcja została pierwotnie zaprojektowana do układania pod wykładziną podłogową bez jastrychu lub kleju. Nie każda podłoga folii może wytrzymać alkaliczne środowisko zaprawy. Pod płytką można ją nakładać, ale wymagana jest dodatkowa hydroizolacja z polietylenu.

Kiedy planowane jest wykonanie elektrycznej podłogi ciepłej pod płytką, która jest lepsza dla mocy, zależy od rodzaju pomieszczenia.

W przypadku nieporęcznych mebli i urządzeń gospodarstwa domowego ogrzewanie nie jest wykonywane z powodu przeciążenia i zakłóceń w normalnym obiegu powietrza. Należy wziąć pod uwagę, że zaleca się podgrzanie co najmniej 70% podłogi w pomieszczeniu, gdy ogrzewanie elektryczne służy jako główne źródło ciepła. W tym samym czasie jego moc powinna wynosić 110-220 W / m 2. Jeśli powierzchnia użytkowa jest mniejsza, podłoga elektryczna będzie musiała zostać porzucona lub zmieni się układ pomieszczenia. W kuchni lub salonie moc zbliża się do dolnego limitu, aw łazience, na loggii lub w lokalu na pierwszym piętrze potrzeba więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest obsługa systemu grzewczego o 70-75%.

Jak obliczyć element grzejny przy zakupie

Zanim zrobisz ciepłą podłogę w domu, musisz poprawnie obliczyć moc, która zależy od rodzaju i powierzchni pomieszczenia. Poniższy rysunek pokazuje rodzaje podłóg za pomocą urządzenia termograficznego z ogrzewaniem o różnej mocy (temperatura powierzchni 15-25 ° C).

Pokój wymaga określonej mocy 100-160 W / m 2. W przypadku pomocniczego źródła ciepła można go wybrać jako minimum.

Dla pomieszczenia o powierzchni 20 m 2 powierzchnia użytkowa będzie wynosić 20 · 70/100% = 14 m 2.

Następnie wymagana moc wynosi W = 100 · 14 = 1,4 kW.

Kiedy główne źródło, musisz wziąć maksimum: W = 160 · 14 = 2,24 kW.

Koszt kabla rezystancyjnego nie jest zbyt wysoki i warto wziąć go jako główne źródło ogrzewania, które niekoniecznie jest w 100% wykorzystywane.

Jeśli moc kabla wynosi 20 W / m, to główne źródło potrzebuje długości

L = 2,24 · 1000/20 = 112 m.

Na końcach kabla zainstalowane są specjalne złącza. Dlatego sprzedawane są w stałych segmentach. Przy zakupie można wybrać kabel o żądanej pojemności, blisko rozliczenia.

Układając ciepłą podłogę elektryczną własnymi rękami, powinieneś wiedzieć, że od dołu potrzebna jest izolacja termiczna. Nie warto go oszczędzać, ponieważ jest to niezawodna izolacja cieplna domu. Ponadto całe ciepło emitowane przez ciepłą podłogę wzrośnie do pokoju.

Nakładanie się jest usuwane z gruzu, jest pokrywane hydroizolacją i umieszczane jest na nim grzejnik. Popularnym materiałem jest polipropylen z warstwą folii, umieszczoną na górze. Na grzejniku nakłada się cienką siatkę montażową.

Jeśli podłoga jest obciążona ciężkimi przedmiotami, zaleca się stosowanie jako izolacji cieplnej twardych wodoodpornych płyt gipsowo-włóknistych lub szklano-magnezytowych. Są one przymocowane do podstawy za pomocą kołków. Aby zapobiec stykaniu się metalowej nasadki z elementami grzewczymi, gniazda śrub samogwintujących powinny być starannie wybrane.

Jastrych cementowo-betonowy zostanie zalany z góry. Aby nie sprzedawała izolacji, należy w niej robić małe wycięcia. Wtedy jastrych pozostanie na podłodze, a nie na izolacji termicznej.

Etap kładzenia kabli jest obliczany według wzoru: h = S · 1000 / L = 14 · 1000/112 = 125 mm.

Plan układania należy najpierw przedstawić na szkicu z oznaczeniem umiejscowienia termostatu. Zwykle ogrzewanie podłogowe jest wykonywane przez strefy. Zaletą tej metody jest to, że można je podłączyć osobno.

Ciepłą podłogę kabla grzejnego układa się pod jastrychem z betonu, którego grubość wynosi 3-6 cm, a nad nim może być jakakolwiek powłoka, która nie posiada właściwości termoizolacyjnych. Ciepła podłoga jest umieszczona tak, aby nigdy nie stała meble. W przeciwnym razie obszary te mogą się przegrzać. Powyżej miejsca, w którym znajduje się czujnik temperatury, nie wkładaj dywanów, ponieważ może to zakłócić działanie całego systemu.

Przenoszenie mebli i przykrycie samoregulującego kabla matami nie pogorszy ich działania. Jest wygodny w użyciu w małych obszarach grzewczych. W warunkach stacjonarnych, gdzie meble nie są przestawione, bardziej opłacalne jest stosowanie kabla rezystancyjnego jako tańszego.

Ciepłą podłogę mocuje się na podłodze za pomocą taśmy montażowej, która jest przymocowana 30-50 cm za pomocą kołków.

Zasilanie ciepłej podłogi wykonuje oddzielna grupa z wykorzystaniem RCD. Jeśli nie ma ziemi w domu, należy to zrobić. Warkocz kabla musi być uziemiony. Przewody do sieci elektrycznej i do ciepłej podłogi trzymane są w ścianie, gdzie są wykonane ściegi. Muszą zawierać falistą rurkę.

Przewody są wkładane do skrzynki instalacyjnej i wraz z przewodem ciepłej podłogi są połączone z termostatem. Oznaczenie w nim jest następujące: L - faza, N - zero drutu, PE - ziemia. Sterowanie termostatem odbywa się w każdym pokoju osobno. Instalując ciepłą podłogę w kilku pomieszczeniach, zaleca się użycie instrumentu wielokanałowego. Ogrzewanie można wyłączyć lub ograniczyć do minimum, gdy nikt nie korzysta z pomieszczenia. W łazience i innych pomieszczeniach o wysokiej wilgotności termostat nie jest zalecany.

Ciepłe podłogi elektryczne: ceny i jakość

Najtańsze są ciepłe podłogi chińskiej produkcji. Rosyjskie produkty mają średni poziom cen. Wśród koreańskich modeli jest szeroki zakres cen i jakości. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na specyfikę produkcji, podaną nie w reklamie oraz w dokumentacji.

Najlepszą elektryczną ciepłą podłogę produkują amerykańscy, norwescy i duńscy producenci.

Podłogi europejskich producentów mają następujące ceny (ruble / m kw.):

Przy zakupie konieczne jest oszacowanie kosztu całego kompletu.

Każda ogrzewana elektrycznie podłoga własnymi rękami może być łatwo wyprodukowana, jeśli będziesz dokładnie przestrzegać instrukcji instalacji i podłączania.

Ze wszystkich znanych sposobów ogrzewania najbardziej dogodna jest elektryczna, ciepła podłoga pod płytką. Które lepiej wybrać? Wszystko zależy od chęci i umiejętności właściciela. Wysoka przewodność cieplna ceramiki, łatwość zarządzania, ukryte umieszczenie, oszczędność, możliwość zamontowania ciepłej elektrycznej podłogi własnymi rękami i inne zalety tej metody ogrzewania czynią ją coraz bardziej popularną.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - co jest lepsze?

Jeśli chcesz ustawić elektryczną ciepłą podłogę pod płytką, która jest lepsza do wyboru i do jakich celów powinna być obliczona z góry. Zasada działania urządzenia opiera się na użyciu specjalnego kabla, który nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Zastosowanie nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego i ściennego umożliwia zapewnienie komfortowego przebywania ludzi w domu lub mieszkaniu w zimnych porach roku.

Przede wszystkim należy określić pytanie, ponieważ głównym lub dodatkowym ogrzewaniem będzie zastosowana ciepła podłoga. Drugą ważną decyzją jest to, jak gotowi jesteś do poważnych prac budowlanych. Jest to wylewka cementowa o wysokości od pięciu do siedmiu centymetrów.

Rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego

Alternatywnie można użyć dna wodnego, ale jego instalacja może następnie spowodować przerwy w dostawie gorącej wody lub pęknięcie węży plastikowych podczas zaciskania. Z tego powodu w większości przypadków stosuje się bezpieczniejszą i czasochłonną opcję instalacji ogrzewania elektrycznego.

Dla urządzenia z ciepłej podłogi elektrycznej użyj jednego z dwóch niezależnych systemów - maty kablowe lub maty grzewcze. Którą opcję wybrać, sam decydujesz - każdy z nich ma swoje zalety.

Początkowo powinieneś znać następujące rzeczy. Jeśli podłoga elektryczna jest zainstalowana dla głównego źródła ogrzewania, tylko metoda układania kabli jest odpowiednia do tych celów. Maty grzewcze służą do dodatkowego ogrzewania.

W zależności od tego, co wybierzesz elektryczną, ciepłą podłogę do płytek, technologia układania będzie znacznie inna.

Klasyczna wersja ciepłej podłogi to kabel. Jest uważany za bardziej wydajny, zużywa mniej energii i równomiernie rozprowadza ciepło pod powłoką. Średnie zużycie energii wynosi 120 W / m2, natomiast izolacja z mat wymaga 160W / m2 (w tych samych warunkach).

Obowiązkowe warunki instalacji - podłoga kablową układa się w jastrychu, którego warstwa nie może być mniejsza niż trzy centymetry. Idealne rozwiązanie to od pięciu do siedmiu centymetrów, dzięki czemu powierzchnia staje się bardziej równomierna i chłodniej wolniej po wyłączeniu.

W większości przypadków w łazienkach stosuje się urządzenie podłogi kablowej, ponieważ w tym przypadku jest zagwarantowane, że nie ma możliwości zamknięcia, gdy woda uderzy w podłogę - jastrych cementowy chroni przewód przed wilgocią.

To ważne. W przypadku, gdy dno kablowe działa jako jedyne źródło ogrzewania, powinno zajmować nie mniej niż 70% powierzchni pomieszczenia (pokoju). W takim przypadku zwoje kabli muszą być umieszczone blisko siebie.

Istnieją dwa rodzaje systemów kablowych:

Ich różnica polega na sposobie podłączenia do termostatu. Solidny drut powinien być połączony dwoma końcami, dwoma drutami - z jednym, nie ma znaczenia, gdzie się kończy.

Sposób układania elektrycznego ogrzewania podłogowego kablowego pod płytką

Tak więc pierwszym i podstawowym warunkiem jest urządzenie jastrychu o wysokości od trzech do siedmiu centymetrów. Wysokość sufitu zmniejszy się o tę samą kwotę.

Opcja jastrychu najlepiej nadaje się do układania podłogi kabinowej podczas budowy lub podczas poważnych remontów. Decydując się na układanie podłogi pod płytką, nie zapomnij o izolacji termicznej. Warstwę materiału izolacyjnego układa się na betonowej podstawie, a dopiero potem wykonuje się pozostałe prace. Instalacja dodatkowej warstwy zapobiega ucieczce ciepła do sąsiadów.

Kabel układa się w niewielkiej odległości od ściany, a nie powinien znajdować się pod meblami, których lokalizacja jest obliczana z góry. Jeżeli izolacja jest wykonana na parterze lub jako główna, drut umieszcza się na podłożu termicznym o większej gęstości (częstotliwości).

Po ułożeniu kabla możliwe jest napełnienie układu cementem. Praca jest możliwa dopiero po całkowitym ustawieniu stołu, przybliżony okres wynosi 28 dni.

Łatwiejszym i mniej pracochłonnym sposobem ocieplania podłóg jest zastosowanie mat grzewczych. Systemy są odpowiednie tylko jako dodatkowe ogrzewanie.

Maty grzewcze to prefabrykowane sekcje lub arkusz, na którym układany jest ultracienki kabel. Ułóż podłogę na gotowym jastrychu w kleju lub cienkiej warstwie cementu - 5-10 mm. Z reguły w takich przypadkach używa się kleju, ponieważ w jego trakcie prawie nie ma brudu.

Montaż mat grzejnych jest dość prosty - sekcje układa się na podłodze, nacinając siatkę w odpowiednich miejscach. Następnie system można podłączyć do termostatu. To wszystko. Izolacja termiczna w tym przypadku nie jest wymagana. Operacja jest możliwa natychmiast po wyschnięciu kleju po około 5 godzinach.

Handel detaliczny i sklepy internetowe oferują gotowe rozwiązania dla płci. Każde pole wskazuje zalecany obszar dla dostępnej ilości kabla lub maty. Rozrzut w całym obszarze wynika z następujących czynników: minimalna wartość jest używana dla podstawowego urządzenia grzewczego. W tym przypadku należy pamiętać, że zmniejszenie obszaru poniżej ustalonego materiału nie powinno być w tym przypadku możliwym przegrzaniem kabla, co doprowadzi do jego szybkiej awarii.

Maksymalna wartość jest odpowiednia do dodatkowego ogrzewania. Ogólnie mówiąc, podczas układania podłogi w tym przypadku, weź średnią wartość.

To ważne. Powinieneś się dowiedzieć z wyprzedzeniem, czy okablowanie wytrzyma takie obciążenie. Najlepiej byłoby, gdyby oddzielna linia została przydzielona do ciepłej podłogi.

Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie elektrycznego pod podłogą pod płytką przy minimalnym wysiłku ze strony użytkownika, możesz kupić podłogę na podczerwień. Główną zaletą systemu jest to, że jest łatwy w instalacji i można go podłączyć natychmiast po instalacji.

Zasada działania systemu polega na ogrzewaniu przedmiotów w pomieszczeniu od wewnątrz. Folię można układać pod dowolną powierzchnią - płytkami, laminatami, a także montować na ścianach lub suficie. Podczas instalacji należy wziąć pod uwagę jeden niuans - film jest wycinany z krokiem 25 centymetrów. Ułożenie podłogi na podczerwień może nie uwzględniać miejsca, w którym meble staną.

System równomiernie ogrzewa podłogę i przedmioty, które z kolei również zaczynają oddawać ciepło. Promieniowanie podczerwone nie wysusza powietrza, co jest szczególnie ważne, gdy ktoś w domu cierpi na choroby układu oddechowego.

Jeśli jeden z elementów zawodzi, podłoga nadal działa. W razie potrzeby podłogę można przenieść w inne miejsce.

Producenci gwarantują następujące właściwości folii na podczerwień:

 • odporność na wilgoć;
 • ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym;
 • bezpieczeństwo elektryczne.

Żywotność takiego piętra wynosi ponad 30 lat, gwarancja udzielana jest zwykle na 15 lat. Najczęściej folia podczerwieni jest układana pod laminatem, linoleum lub płytkami w kuchni.

Przy wyborze ciepłej podłogi lepiej jest urządzić w łazience, eksperci zalecają stosowanie klasycznego rozwiązania - za pomocą kabla. Przede wszystkim w oparciu o względy bezpieczeństwa elektrycznego.

Wysoki jastrych zapewni niezawodną ochronę drutu przed wilgocią, a także przed przepływem wody do sąsiadów.

Ciepła podłoga pod płytką: która jest lepsza w użyciu, porównaniach, zaletach i wadach

Płytka jest jedną z uniwersalnych opcji podłóg, ale często trudno jest zatrzymać na niej wybór - jeśli lato wyjdzie przyjemnie chłodno z płytki, a następnie chodzić boso co najmniej nieprzyjemnie w zimie, szczególnie po wzięciu prysznica lub kąpieli. Najprostszym rozwiązaniem problemu jest zainstalowanie ciepłej podłogi pod płytką, ale która jest lepsza dla rozwiązań oferowanych na rynku, konieczne jest przyjrzenie się indywidualnym warunkom.

Jakiego rodzaju ogrzewanie podłogowe najlepiej nadaje się do układania płytek

Źródłem ciepła dla wykładzin podłogowych może być gorąca woda i prąd. W pierwszym przypadku stosowane są rury wodne, które są instalowane w grubości podłogi, a wśród urządzeń elektrycznych znajdują się kable grzejne, maty i ciepłe podłogi. Które lepiej wybrać ciepłą podłogę pod płytką, musisz zdecydować nie tylko o kosztach instalacji i eksploatacji - wiele zależy od tego, czy osiedli się w mieszkaniu, czy w prywatnym domu.

Pomimo dużej liczby korzyści, zdecydowanie ta opcja nie dotyczy mieszkania. Nawet jeśli nie weźmiesz pod uwagę wszystkich trudności związanych z obliczeniami takiego systemu i instalacji, aby zainstalować podgrzewaną podłogę w mieszkaniu wielopiętrowego budynku, będziesz musiał uzyskać taką liczbę zezwoleń, że jest mało prawdopodobne, aby ten pomysł wydawał się prawidłowy.

Podgrzewana wodą podłoga składa się z podłoża o właściwościach termoizolacyjnych, na powierzchni których system rur jest zanurzony w grubym jastrychu.

Najważniejszą rzeczą do rozważenia przy instalacji podgrzewanej podłogi:

 • Zabronione jest podłączanie go do instalacji centralnego ogrzewania - jeśli wykonasz taki schemat w mieszkaniu, to musi działać z autonomicznego kotła.
 • Projektowanie i instalacja ogrzewanej wodą podłogi wymaga specjalnej wiedzy - jeśli nie istnieją, wówczas samozatrudnienie w najlepszym przypadku doprowadzi do dużych strat ciepła, aw konsekwencji do nieefektywnego działania systemu w ogóle.
 • Cała konstrukcja wymaga dostatecznie dużej jastrychu - jest to jeden z powodów zakazu jego instalacji w mieszkaniach, a także domów o słabych piętrach międzystanowych.
 • Duża bezwładność cieplna - nie ma możliwości precyzyjnej regulacji temperatury lub wyłączenia części pomieszczenia. Na przykład, jeśli zamontujesz ciepłą podłogę, a następnie umieścisz w jednym miejscu szafkę, powierzchnia pod nią jeszcze się rozgrzeje. Odłączyć od ogrzewania tylko cały pokój - w zależności od możliwości użytego kolektora.
 • Najlepiej użyć ciepłej podłogi do ogrzewania dużych powierzchni - jeśli zrobisz to dla małego pokoju, wtedy sprawność pozostawi wiele do życzenia.
 • W przypadku jakichkolwiek awarii fizycznego dostępu do rur konieczne jest przerwanie stołu. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby nie instalować niedrogich komponentów.
 • Nawet jeśli autonomiczny system ogrzewania jest już zainstalowany w domu, podgrzewana podłoga będzie wywierała na niego dodatkowe obciążenie - jeśli moc kotła zostanie wybrana "od razu", wówczas będzie musiała zostać zmieniona.

W rezultacie podgrzewana woda może być używana do układania płytek, ale zaleca się używanie jej w prywatnym domu o dużej powierzchni i autonomicznym systemie grzewczym. Jednocześnie najlepiej jest montować go w fazie budowy - w przeciwnym razie konieczne będą naprawy na dużą skalę, będzie dużo kurzu i brudu.

W porównaniu z wodą mają wiele zalet, które czynią te rozwiązania bardziej pożądanymi w przeważającej większości przypadków:

 • Nie ma połączenia z podstawowym ogrzewaniem. Jeśli konieczne jest ogrzanie kafelka w łazience jesienią lub wiosną, nie podgrzewaj kotła.
 • Dodatkowy łącznik w ogóle nie jest potrzebny, a raczej zwykła warstwa wyrównująca, o grubości maksymalnie 30 mm.
 • Minimalny zestaw niezbędnych komponentów, który nie wymaga dodatkowej przestrzeni (maksymalna jest dodatkowym przełącznikiem - kontroler temperatury wygląda tak)
 • Obliczanie i instalacja jest znacznie łatwiejsza i zajmuje mniejszą ilość czasu.
 • Więcej opcji ustawień i regulacji.
 • Nawet jeśli przewód grzejny pójdzie źle, woda nie rozleje się na sąsiadów lub nie wejdzie do fundamentu.

Jeśli te zalety są decydujące, to jaki rodzaj elektrycznej podłogi ciepłej jest najlepszy dla płytek do wyboru spośród następujących typów:

Jest to jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań podczas instalacji ciepłej podłogi. Zasada instalacji jest dość prosta - kabel układa się na przygotowanej powierzchni za pomocą węża i mocuje specjalnymi klamrami lub taśmą montażową. Przygotowanie polega na ułożeniu izolacji termicznej za pomocą odbłyśnika (folii z korkiem lub polipropylenu), aby ciepło nie spadło na podłogę, ale zostało osadzone na powierzchni. Następnie czujniki są instalowane w miejscu projektowania i można rozpocząć układanie powłoki końcowej.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania jastrychu o minimalnej grubości 30-40 mm, aby chronić kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niektórzy mistrzowie mówią, że można ułożyć kabel bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, ale nie jest to zalecane z dwóch powodów:

 • Każdy klej jest o wiele droższy niż materiał, z którego wykonany jest jastrych - to przynajmniej nieekonomiczne rozwiązanie.
 • Jeśli w końcu trzeba wymienić płytkę lub jej część, wówczas po jej rozmontowaniu można uszkodzić przewód grzejny.

Kabel grzejny jest wygodny w stosowaniu - łatwo omija wszystkie przeszkody, na przykład toaletę w toalecie lub łazience, ale bardzo prawdopodobne jest, że będziesz potrzebować pomocy specjalisty w obliczaniu optymalnej długości drutu, choć zawsze będzie to pomocne w sklepie. Należy go jednak ułożyć w warstwie jastrychu cementowo-piaskowego o grubości 30-40 mm, a następnie na jastrychu ułożyć płytkę za pomocą kleju.

W rzeczywistości jest to ten sam kabel grzejny, ale już przygotowany do układania. W fabryce jest on nadal przymocowany do siatki montażowej, która jest zwinięta w rolkę. Z tego powodu nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych obliczeń, ponieważ moc pojedynczych termometrów jest już znana - pozostaje tylko położyć je i połączyć.

Ponieważ kabel na termometrach jest już przymocowany do kratki ochronnej, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego jastrychu - klej do płytek może być nakładany bezpośrednio na maty i układany na nim za pomocą płytki.

Jeśli istnieje potrzeba reasekuracji w przypadku wymiany płytki, możliwe jest wlanie termometrów za pomocą mieszanki samopoziomującej o grubości 3-4 mm, ale producenci nie nalegają na przeprowadzenie tej procedury.

Mata grzewcza jest dobrym rozwiązaniem do układania ciepłej podłogi pod płytką, ponieważ nie ma potrzeby układania dodatkowego jastrychu.

Drugą nazwą tego elementu grzejnego jest ciepła podłoga w podczerwieni, chociaż w większości grzejników większość energii cieplnej jest uwalniana w tym zakresie.

Początkowo takie folie były przeznaczone do układania pod laminatem, linoleum, podobnymi suchymi powłokami lub tuż pod dywanem. Mogą być montowane i "mokre" pod płytką, ale w tym przypadku wymagane jest poważne przygotowanie powierzchni - montaż sztywnej, równej warstwy podkładowej i hydroizolacyjnej (zwykle wykonanej z płyty gipsowej i polimerów) na wierzchu folii.

W rezultacie koszty materiałów i czasu są większe niż przy użyciu kabli lub gotowych termo-mat. W związku z tym mało prawdopodobne jest, aby film został scharakteryzowany jako najlepsza ciepła podłoga pod płytką, a wręcz przeciwnie, po użyciu tej ciepłej podłogi pod płytką należy wyrzucić. Ponadto wadami folii są brak uziemienia - dlatego ich umieszczenie w pomieszczeniach, w których nawet teoretycznie wysoka wilgotność nie może być dozwolona.

Najlepsi producenci ogrzewania podłogowego dla płytek

Na rynku istnieje kilka ugruntowanych marek, które oferują klientom produkty wysokiej jakości wytwarzane zgodnie z europejskimi technologiami i sprzętem dostarczanym przez sprawdzonych producentów. Oprócz korzystania z zagranicznych doświadczeń, krajowe firmy aktywnie wdrażają własne rozwiązania, co pozwala im produkować konkurencyjne produkty po konkurencyjnych cenach.

Oryginalna nazwa właściciela znaku towarowego to firma "Thermo Industri AB" z siedzibą w Sztokholmie. W Rosji istnieje jedno przedsiębiorstwo produkcyjne, którego produkty dystrybuowane są przez oficjalnego przedstawiciela Termo AB.

W Rosji i krajach WNP marka znana jest od 1991 roku. Na krajowym rynku urządzeń i sprzętu grzewczego jest to w istocie jeden z twórców segmentu ciepłych podłóg elektrycznych. Szerokość asortymentu i jego stała dostępność na rynku zapewniają własne zakłady produkcyjne i flota, która dostarcza produkty do sklepów i dystrybutorów w Rosji, krajach WNP i krajach bałtyckich.

Fabryka produkuje wszystkie niezbędne elementy do tworzenia elektrycznej ciepłej podłogi. Wśród produktów jest kilka rodzajów przewodów grzejnych, które pozwalają wybrać ładunek do pomieszczeń o różnych powierzchniach i warunkach temperaturowych.

Regulatory marki pozwalają zmaksymalizować zużycie energii i ustawić optymalny tryb pracy urządzenia. Czujniki ogrzewania zapobiegają przegrzaniu przewodów i umożliwiają kontrolę ich temperatury w zakresie jednego stopnia.

Aby nie spędzać dużo czasu na liczeniu przewodów potrzebnych do danego pokoju, katalogi firmy już obliczyły typowe opcje, które dadzą ogólne wyobrażenie o wymaganej ilości materiału. Na podstawie tych danych łatwo jest obliczyć ostateczne dane.

Kable i maty grzejne termo można stosować nie tylko w pomieszczeniach - część produktów firmy przeznaczona jest do ogrzewania obiektów znajdujących się na wolnym powietrzu. Korzystanie z tej technologii nie martwi się o lód, który może powstać na schodach lub ganku. Oblodzenie powierzchni jest kontrolowane przez indywidualne czujniki, aby marnowane ogrzewanie nie działało.

Jeśli chcesz wybrać elektryczną ciepłą podłogę pod płytką, to będzie to jedna z pierwszych marek, które przyciągną twoją uwagę. Jego właścicielem jest grupa firm "Specjalne Systemy i Technologie" - krajowy producent urządzeń i komponentów do instalacji elektrycznych ciepłych podłóg. Skupia się przede wszystkim na rynku Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów WNP.

Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w obwodzie moskiewskim i mogą pochwalić się tytułem największego europejskiego producenta kabli grzejnych i związanego z nim wypełnienia termoregulacyjnego niezbędnego do jakościowej pracy kabli przemysłowych i domowych.

Do procesu produkcyjnego stosuje się urządzenia automatyczne dla tak długoletnich firm jak Spirka, Dunst, Kuhne, Nokia i Rosendahl. Znajduje się w warsztatach o łącznej powierzchni prawie 15 tys. M² i pozwala wyprodukować do 400 różnych rodzajów przewodów grzejnych, które są wysokiej jakości i długiej żywotności nawet w wilgotnych pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwuprzewodowego oplotu ekranującego. Aby ułożyć kabel pod płytką, powstaje mieszanina "Gladiolu Teplolux", która zapobiega możliwemu uszkodzeniu mechanicznemu.

Zgodnie z katalogiem producenta można wybrać ciepłą podłogę dla dowolnego rozmiaru i temperatury pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest małe, wówczas optymalnym wyborem będzie model "Teplolux Mini", a dla osób wymagających ogrzewanych pomieszczeń - "Trolix", ze zwiększoną mocą grzewczą. W przypadku wszystkich swoich produktów firma udziela gwarancji na 20, a całkowita żywotność jest określona przez producenta w ciągu 50 lat.

Krajowy znak towarowy należący do grupy firm "Specjalne systemy i technologie", z siedzibą w regionie moskiewskim.

Datą założenia jest 1991 r. - od tego czasu możliwości produkcyjne firmy znacznie się rozszerzyły, dzięki czemu powstały nowe obiekty w Mytischi i Ivanteevka, wyposażone w nowoczesne linie do produkcji kabli i drutów.

Specjaliści firmy zajmują się nie tylko produkcją - wiele wysiłku skierowano na projektowanie nowych systemów grzewczych. Ciągła praca w tym kierunku pozwoliła inżynierom zgromadzić unikalne doświadczenie w rozwiązywaniu nietradycyjnych problemów. Często zadania wykonywane są ze względu na ich własne doświadczenie, które jest następnie wykorzystywane do masowej produkcji produktów grzewczych.

Nie tylko jakość użytych materiałów decyduje o trwałości i wydajności wszystkich produktów. Aby stworzyć optymalne rozwiązanie inżynieryjne, wszystkie projekty przechodzą przez kilka etapów produkcji: obliczenia, różnego rodzaju testy i dopiero po tym - wprowadzenie do serii.

Ciągły rozwój jest kluczem do utrzymania zestawu testów wysokiej jakości przez firmę. Sztywne standardy jakości i poszerzająca się dziedzina badań opartych na wiedzy pozwalają zagwarantować końcowym klientom długą żywotność sprzętu oraz rozległą sieć centrów dealerskich - wygodną obsługę i serwis gwarancyjny.

Doboru producentów dokonano na podstawie opinii, opinii i ocen użytkowników zamieszczanych na różnych zasobach w Internecie. Wszystkie informacje pochodzą z otwartych źródeł. Nie współpracujemy z producentami i znakami towarowymi i nie wymagamy zakupu niektórych produktów. Artykuł ma charakter informacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =