Budowa Arbolit

Budowa Arbolit

Contents

Budowanie domu z arbolitu (bloczków arbolitycznych) - technologia wznoszenia, od fundamentu do dachu

Nowe, aw tym przypadku zapomniane stare, arbolit powraca na rynek materiałów budowlanych. Jak pokazuje praktyka, budowanie domu z bloków arbolitowych własnymi rękami jest dobrą okazją do zbudowania silnego, ciepłego i niezawodnego prywatnego domu.

Wady ścian z cegły i betonu są znane wszystkim, domy drewniane nie są dostępne dla wszystkich. Alternatywą jest wyżej wymieniony arbolit. Mając w swoim składzie 80-90% wiórów drzewnych, połączonych spoiwem cementowym i modyfikowanych dodatkami chemicznymi, arbolit eliminuje wady i zwiększa godność drewna i betonu.

Arbolit został stworzony i przetestowany w połowie ubiegłego wieku, a jego produkcja jest regulowana przez GOST 19222-84.

Budowanie domu z arbolity własnymi rękami

Technologie budowy domów prywatnych z arbolity

Dom można budować na dwa sposoby:

 1. Budowa z bloków arbolitycznych. W tym przypadku stosuje się prefabrykowane gotowe bloki z arbolitu;

W ramach tego artykułu przyjrzyjmy się dokładnemu opisowi pierwszej wersji.

Jak zbudować dom z bloków arbolitycznych własnymi rękami

Główne etapy pracy w postaci kolejnych etapów od A do Z.

1 etap. Projektowanie domów z arbolitu

Opracowanie projektu poprzedza rozpoczęcie prac ze względu na potrzebę jego harmonizacji i zatwierdzenia w organach zezwalających. Oprócz samego projektu domu, projekt domku zawiera informacje na temat użytych materiałów, miejsc i metod podłączenia do komunikacji, zasilania elektrycznego i gazu, rodzaju fundamentów itp. Projekt umożliwia w przyszłości obliczenie ilości materiału i ładunku przez niego stworzonego.

2 etap. Wybór materiału do budowy

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy upewnić się, że wybrany materiał ścienny jest prawidłowy.

Arbolit z pewnością ma wiele zalet. Ale! Tylko jeśli jest wysokiej jakości i jest używany zgodnie z przeznaczeniem.

Należy zauważyć, że arbolit jest wykorzystywany przy budowie budynków na wysokości nieprzekraczającej 7 metrów. (wysokość ściany samonośnej). To czyni go atrakcyjnym do budowy 2-3-piętrowego domu prywatnego lub domku z poddaszem. W połączeniu z kolumnami lub innymi elementami konstrukcyjnymi (filarami), które przejmują część ładunku, dopuszcza się więcej konstrukcji podłogi.

Który arbolit nadaje się do budowy domu

Co kupić jednostkę jakości, profesjonaliści radzą zwrócić uwagę na czynniki determinujące:

 • cena. Produkcja rękodzieła Arbolit jest znacznie tańsza;
 • pełność i jednorodność bloku. Wióry powinny być mniej więcej tej samej frakcji, szczelnie zapakowane. Kruchość bloku wskazuje na jego niską wytrzymałość na ściskanie i wytrzymałość na zginanie;
 • geometria bloku. GOST toleruje odchylenie od podanego rozmiaru nieprzekraczającego 5-7 mm. Zastosowanie specjalnego obciążenia w procesie produkcyjnym pozwala zmniejszyć odchylenie do zera.
 • kolor i zanieczyszczenia. Impregnacje zanieczyszczeń lub różnice kolorystyczne w obrębie bloku wskazują na naruszenie procesów wytwarzania i suszenia.
 • certyfikaty, które będą wskazywać: jakość cementu, pełny skład chemiczny, wyniki badań.

Etap 3. Założenie domu z arbolity

Charakterystyczną cechą arbolitu jest dobry wskaźnik wytrzymałości na zginanie, niezależnie od celu bloku. To mówi jednostce zdolność do odzyskania po obciążeniach. W praktyce usuwa to ograniczenia przy wyborze typu fundamentu, który jest integralną częścią każdej struktury. W dużej mierze to jakość fundamentu decyduje o czasie działania domu.

Założenie domu z arbolitu (szalunki) Układ podstawy dla domu z arbolitu

Jaka jest najlepsza podstawa dla domu z arbolitu?

W praktyce każdy może zostać użyty. Najczęściej jest to wstążka lub kombinacja.

Technologia fundamentu dla domu z arbolitami:

 1. oznakowanie dla fundacji;
 2. usunięcie warstwy gleby do wymaganej głębokości;
 3. układ poduszki z piasku i żwiru;
 4. ubijanie (zalecane z podlewaniem w celu uzyskania większej gęstości);
 5. instalacja szalunków;
 6. wzmocnienie;
 7. wylewanie fundamentów.
 8. wodoodporna taśma fundamentowa;
 9. wypełnienie piasku wewnątrz kwadratów utworzonych przez taśmę fundamentową z późniejszym ubijaniem;
 10. całkowita hydroizolacja fundamentu.

Przed rozpoczęciem pracy musisz określić rozmiar fundamentu.

 • głębokość osadzania. Zależy od rodzaju gleby, odległości od wód gruntowych, liczby kondygnacji budynku. Zależność parametrów od rodzaju gleby przedstawiono w tabeli;

Głębokość układania piwnic w zależności od podłoża

 • grubość fundamentu. Zależy od obciążenia całkowitego (statycznego i dynamicznego).

Obliczając obciążenie statyczne, należy wziąć pod uwagę:

 • Materiały stosowane w budownictwie (ich waga i ilość);
 • obecność cokołu;
 • materiał ścian;
 • materiał i liczba nakładek;
 • używany materiał dachowy;
 • obecność izolacji i jej wygląd;
 • liczba okien i drzwi. Łączna waga elementów ciepłego konturu. Obliczając wagę drzwi, należy pamiętać, że drzwi wejściowe są zwykle wykonane z metalu, co wpływa na ładunek, który tworzą;
 • materiał na elewację;
 • materiały do ​​dekoracji wnętrz;
 • pokrycie podłogi i rodzaj podłogi.
 • Szacowana waga mebli (195 kg / m2 według SNiP 2.01.07-85).

Ponadto uwzględnia się obciążenie dynamiczne:

 • obciążenie śniegiem w regionie (patrz mapa). Na przykład: roczne obciążenie śniegiem dla Moskwy 180 kg / m2. (zgodnie z SNiP 2.01.07-85). Przez pomnożenie tej liczby przez powierzchnię dachu otrzymujemy całkowite obciążenie. W obliczeniach uwzględnia się konfigurację dachu, a uzyskany wynik należy pomnożyć przez współczynnik M (0,94).

Obciążenie śniegiem w regionach Rosji - mapa

 • Obciążenie wiatrem obliczane jest według wzoru = powierzchnia domu * (15 x wysokość domu + 40);
 • odporność gruntu na nacisk wywierany na niego (zgodnie z SNiP 2.02.01-83). Zgodnie z tym standardem opór musi przekroczyć ciśnienie o 30%. Obliczanie ciśnienia w budynku jest dokonywane poprzez podzielenie ciężaru budynku przez powierzchnię fundamentu piwnicy (podeszwy).

Czwarty etap. Wznoszenie podstawy domu z arbolity

Nakrętka pozwoli w większym stopniu chronić blok przed wpływem wody. Zalecana wysokość cokołu wynosi 500-600 mm (w zależności od poziomu opadów w regionie i obecności systemu odwadniającego wokół domu). Cokół wykonany jest z cegły lub betonu.

Wylewanie betonowej podstawy dla domu z arbolitu Monolityczna podstawa betonowa do domu z arbolitami

5 etap. Budowa ścian z arbolity

Zwróć uwagę, że konstrukcja ścian arbolitycznych jest godna uwagi, ponieważ zaleca się użycie zaprawy cementowo-piaskowej. Wybór jest spowodowany nierównomierną geometrią jednostki, co powoduje, że ekonomicznie nieopłacalne jest stosowanie specjalnych rozwiązań klejowych stosowanych do murowania betonu komórkowego, takich jak Ceresit CT 21. Zwiększone zużycie mieszanki klejowej zwiększy budżet na budowę domu.

Zużycie zaprawy cementowo-piaskowej wynosi 1 m3 na 8-10 m3 bloków arbolitycznych. Wartość jest przybliżona, ponieważ geometria bloków nie jest stała, rozbieżność może wynosić od 5 mm do 1,5 cm w szerokości-wysokości.

Co powinniśmy umieścić na blokach arbolitowych?

Alternatywą dla klasycznego rozwiązania może być:

 1. Perlitowa zaprawa do murowania arbolitu. Jego cechą jest możliwość zwiększenia izolacji termicznej muru. Jak zrobić zaprawę perlitową: Perlit dodaje się do klasycznej zaprawy (cement, piasek, woda). Stosunek 1 części cementu = 3 części perlitu.

Dobre recenzje mają zaprawę murarską do izolacji termicznej z perlitu LM 21-P. Mieszanka Quick Mix ma zdolność zatrzymywania wody, dlatego bloki nie muszą być nawilżane osobno. Dostarczany w workach po 17,5 kg, w postaci suchego proszku. Roztwór łatwo miesza się z wodą (mieszając przez co najmniej 5 minut) ręcznie lub za pomocą miksera (miksera). Gotowy do użycia roztworu przez 1-2 godziny.

Mieszanka murarska z perlitu LM 21-P LM 21-P mieszana zaprawa do murowania arbolitu

Okładzina ścienna bloków arbolitycznych

Technologia układania arbolitu jest identyczna jak układanie ceglanej lub pianobetonowej ściany, a także fakt, że arbolit pochłania wilgoć z roztworu, co oznacza, że ​​bloki wymagają nawilżania przed rozpoczęciem pracy.

1. Układanie pierwszego rzędu bloków arbolitycznych

Układanie rozpoczyna się od rogu i rozciąga się w rzędach, okresowo sprawdzając poziom odchylenia od poziomu. Bloki są łatwe w obróbce, więc nie będzie żadnych trudności z dostosowaniem rozmiaru.

Szerokość szwu zależy od geometrii bloku i wynosi 10-30 mm.

Rozwiązanie stosuje się do bloku poprzedniego rzędu wzdłuż krawędzi bloku. W ten sposób uzyskuje się szczelinę powietrzną, która kompensuje wysokie przewodnictwo cieplne w murze.

Na forum budowy, zgodnie z recenzjami, wielu użytkowników używa dodatkowej metody ocieplania muru poprzez układanie w stykach taśmy polistyrenowej, listew drewnianych itp. Uszczelka powoduje pęknięcie zaprawy, przez co eliminuje pojawianie się zimnych mostów. O ile jest to właściwe, każdy decyduje o sobie.

Przerwa termiczna muru arbolitowego Uszczelka do muru łamanego termicznie z arbolitu

Materiał jest przygotowany na stronę www.mydomik.net

Optymalna grubość ścian z arbolitu wynosi 30 cm, dla domów z dwóch pięter - 40 cm. Prostą zasadą jest to, że im grubsza ściana, tym cieplej. Grubość ściany arbolitowej wynosi 20 cm, jeśli przewiduje się okładzinę z cegły lub dodatkową izolację wewnątrz i na zewnątrz. Jaka jest grubość ściany, zależy od tego, w którym regionie znajduje się dom, co będzie ogrzewane i jaki jest budżet na budowę.

2. Wzmocnienie ścian z arbolitu

Mistrzom zaleca się wzmocnienie ściany za pomocą arbolitu poprzez wzmocnienie go. Aby wzmocnić arbolit, należy użyć siatki z polimeru (plastiku) lub metalowych prętów poddanych działaniu związków antykorozyjnych (na przykład szkliwa UR-108). W ten sposób wzmacniane są narożniki budynku, skrzyżowanie ścian, otworów okiennych i drzwiowych. W przeciwieństwie do betonu komórkowego i pianobetonu, nie ma wymogu obowiązkowego w zbrojeniu muru, ale wielu użytkowników wzmacnia co 3-4 rzędy murów.

Siatka do wzmocnienia bloków arkbolitowych Wzmocnienie muru arbolitowego Wzmocnienie muru z arbolitu

Arbolityczne bloki są rozłożone (murowane z opatrunkiem). Jest to konieczne do zapewnienia niezawodnej przyczepności. Na obwodzie jest ułożone nie więcej niż 3 rzędy. Potem następuje przerwa na jeden dzień. W tym czasie rozwiązanie wyschnie i będzie można kontynuować pracę. Dlatego często ściany zewnętrzne wznoszone są razem ze ścianami wewnętrznymi.

Wskazówka. Dodatek do roztworu zwiększający szybkość cementowania zwiększa szybkość pracy.

Sprawdzony akcelerator "Shuttle9raquo; zapewnia zestaw wytrzymałości na 12 godzin (zużycie 3 litrów na 100 kg cementu, cena 75 rubli / 100 gramów) i "Virtuoso Start", który również ma przeciw-agent. Zapewnia zestaw wytrzymałości 50% na 3 godziny (zużycie 1 litr na 100 kg cementu, cena 80 rubli / 100 gramów).

4. Zwory nad oknami i drzwiami

Zdjęcie pokazuje krok po kroku, jak zrobić skoczek nad oknem i nad drzwiami domu z arbolitu. Dwie opcje nakładających się otworów.

Montaż skoczka z metalowego narożnika

(krawędzie rogu są osadzone w ścianach, bloki są zainstalowane wewnątrz)

Montowanie mostu przez okno i drzwi w domu z arbolitu Nadproża okienne i drzwiowe w domu z arbolitu Nadproża okienne i drzwiowe w domu arbolitowym Drzwi w domu bloków arbolitycznych

(w blokach arbolitycznych wycięto rowek, aby wstawić kanał)

Blanks dla skoczka z kanału Blok Arbolitic z rowkami do nadproża okna Otwieranie okna przed instalacją zworki Montaż kanału nad oknem w domu z arbolitu Okno skoczek w domu arbolita Gotowy sweter w domu z arbolitu

5. Urządzenie armopoyas pod sufitem w domu arbolita

Po zbudowaniu ściany przed ułożeniem podłogi (podłoga lub poddasze) na ścianie arbolitu, należy wylać betonowy (monolityczny) pas wzmacniający. Jego rozmieszczenie zapewni wytrzymałość ściany, umożliwi bardziej równomierne rozłożenie obciążenia i bezpieczne zamocowanie Mauerlat.

Jak zrobić arpopoyas na arbolicie:

 • ułożyć jeden odkryty rząd w połowie bloku (można kupić wąski klocek lub wyciąć ścianę). To będzie zewnętrzna część szalunku;
 • Od wewnątrz układa się deskowanie z desek tarasowych, sklejki lub wąskiego bloku arbolitowego;
 • w powstałych wgłębieniach ułożone jest zbrojone zbrojenie (średnica 10 mm, w 6 rzędach) i zalane betonem (klasa betonu jest taka sama, jak w przypadku fundamentu).

Do produkcji armopoyasy wygodnie jest użyć specjalnego bloku w kształcie litery U (koryto U-Arboblock).

Blok U-arbolitowy (taca) Armopoyas bloków arbolitowych Taśma wzmacniająca dom z bloków arbolitycznych Monolityczne armopoyas w domu z arbolita Urządzenie armopoyasa w domu arbolitowym (szalunki) Armopoyas na arbolicie (szalunki)

6. Montaż dachu domu z arbolity

Jako materiał do nakładania można zastosować monolityczną płytę żelbetową, belki drewniane lub metalowe.

Montaż stropów żelbetowych w domu z arbolitu Żelbetowe płyty w domu z arbolitu

Rada. Producenci bloków arbolitycznych zalecają montaż podłóg tylko na drewnianych belkach. W tym celu nie trzeba wypełniać pasa betonowego. Wszakże zdolność arbolitu "pull9raquo; Wilgoć z betonu nie wpływa w najlepszy sposób na jakość wypełnienia. Wymagane będą dodatkowe dodatki. Zaleca się również stosowanie drewnianych stropów do urządzenia otworów drzwiowych i okiennych. Mistrzowie zgadzają się z nimi i zalecają użycie belki drewnianej jako opasania obwodu ściany pod sufitem.

Montaż Mauerlate do arbolitu odbywa się z obowiązkowym układaniem warstwy hydroizolacji.

Montaż Mauerlat w domu z arbolitu (hydroizolacja) Mowerlat do arbolit

7. Zapewnienie łączności w domu z arbolitu

Układanie systemów komunikacyjnych nie powoduje komplikacji. W blokach arbolitycznych wszelkie otwory są łatwe do wykonania, więc nie ma potrzeby natychmiastowego układania dodatkowych kanałów do kanalizacji, rur, ogrzewania itp.

Niektórzy używają pustego bloku, umieszczając go na krawędzi.

Etap 6. Budowanie dachu na dom z arbolity

Na ścianach arbolitycznych można zainstalować system krokwi o dowolnej konfiguracji. Wybór pokrycia dachowego również nie jest regulowany.

Mistrzom zaleca się stosowanie gontów bitumicznych do pokrywania dachów. Wyjaśniają one swój wybór przez fakt, że gonty bitumiczne mogą dostrzec niewielkie odchylenia ścian od arbolitu bez pojawienia się znaczących wad.

Ważne niuanse w konstrukcji dachu będą zgodne z zasadą - usunięcie dachu o 300-500 ze ściany, co uchroni go przed bezpośrednim kontaktem z deszczem i rozmrożoną wodą.

Dach do domu z arbolita

7. etap. Wykończenie domu z arbolitu (wewnętrznego i zewnętrznego)

Kurczliwość domu z arbolitu wynosi tylko 0,4%. Pozwala to rozpocząć prace wykończeniowe natychmiast po zakończeniu budowy.

Ze względu na znaczną absorpcję wilgoci z arbolitu (40-80%), ściany muszą być chronione przed wilgocią. Wymaga to również nieprzedstawialnego wyglądu ścian z arbolitu.

W przypadku ścian zewnętrznych można użyć dowolnego materiału: bocznicy, cegły, podszewki itp. Najczęściej używany tynk. Wybierając, należy pamiętać, że paroprzepuszczalność materiału powinna być taka sama dla arbolitu. Dekorując boki lub podszewkę, należy zapewnić niezawodną hydroizolację i wentylację ściany.

Arbolit z dekoracyjną podszewką

Dom arbolitów nie stawia wymagań dotyczących dekoracji wnętrz ścian. Głównym warunkiem jest to, że wilgotność w wyeksploatowanym domu nie przekracza 75%. W przeciwnym razie, na przykład w przypadku wanny, należy zapewnić dodatkową barierę paroszczelną ścian.

Budowanie domu z arbolity własnymi rękami - wideo

Zasady budowy domu z arbolity

Jak widać, bloki arbolityczne nie stwarzają trudności w procesie budowy. Najważniejsze jest, aby poznać kilka niuansów, które są krótko wyliczone:

 • Arbolit jest higroskopijny. Dosłownie obawia się stałego wpływu wody. Oznacza to, że arbolit potrzebuje urządzenia hydroizolacyjnego;
 • obowiązkowe ustawienie cokołu o wysokości 500-600 mm;
 • obowiązkowe usunięcie dachu o 300-500 mm w celu ochrony ściany przed wodą;
 • Arbolit nie kurczy się;
 • podwyższone wymagania dla paroizolacji (w pomieszczeniach o dużej wilgotności);
 • Arbolityczne bloki o niskiej gęstości (izolujące cieplnie) mogą być stosowane do budowy jednokondygnacyjnych domów. Przy większej liczbie kondygnacji konieczne jest posiadanie nośnych elementów konstrukcyjnych zdolnych do wytrzymania ciężaru podłogi i konstrukcji. Łatwiej jest używać bloków konstrukcyjnych;
 • urządzenie wymaga nawilżania przed ułożeniem, w przeciwnym razie pobierze wodę z roztworu. Alternatywą jest użycie bardziej płynnego roztworu, ale trudno jest z nim pracować;
 • W przypadku murów stosuje się klasyczną zawiesinę cementową lub specjalną mieszankę;
 • arbolit źle "friendly9raquo; z betonem. Konieczne jest użycie drewna lub dodanie specjalnych dodatków ułatwiających szybkie osadzanie cementu;
 • zły "friends9raquo; z metalem. Wymaga ochrony metalu przed korozją;
 • może być użyty do budowy wanny;
 • Arbolit tnie, tnie, wierci i trzyma gwoździe i śruby;
 • obowiązkowe zewnętrzne i wewnętrzne wyposażenie ściany z arbolitu.

Typowe błędy w budowaniu domu z arbolity:

 • powierzanie konstrukcji nieprofesjonalistom. Głównym powodem późniejszego niezadowolenia z eksploatacji domu z arbolitu. Negatywna informacja zwrotna na temat domu z arbolitu jest w tym przypadku uzasadniona;
 • zły wybór bloku. Luźny blok da duży skurcz, powodując skrzywienie ścian wzdłuż pionu;
 • brak blokady ramienia przed nałożeniem. Prowadzi to do nierównomiernego rozłożenia obciążenia na ścianach - nierównomiernej krzywizny;
 • zła geometria bloku. Prowadzi do nadmiernego wydawania zaprawy i wykończenia tynku;
 • urządzenie cokołu z betonu komórkowego. To nie zapewnia właściwej ochrony arbolitu przed wilgocią.

Jak widać, wszystkie błędy wynikają z próby zaoszczędzenia pieniędzy w procesie budowlanym. Musisz jednak mądrze oszczędzać!

Znając technologię budowy, a przede wszystkim jej niuanse, można zbudować dom z arbolitu własnymi rękami.

Komentarze (1)

Projekt informacyjny dotyczący budowy domu własnymi rękami. Pełne lub częściowe kopiowanie materiałów witryny jest możliwe tylko po uzgodnieniu z administratorem

Nawigacja po poście

A jak ogrzać taki dom?

Podobnie jak zwykle Tylko pieniądze są mniej potrzebne, ponieważ arbolit jest cieplejszy. Przynajmniej w teorii.

Tak, ogrzewanie wcale nie jest problemem, teraz są takie technologie, które ogogo ...

Tak, wiem o technologii. Ostatnio oglądałem system ogrzewania i byłem zazdrosny.

Domy z arbolitu: zalety i wady materiału, jak zbudować własne ręce na technologii monolitycznej

Różnorodność materiałów budowlanych prezentowanych dziś na rynku jest dość duża. Wiele z nich jest już dobrze znanych masowemu konsumentowi, ale wciąż pojawiają się nowe, a większość kupujących jeszcze się z nimi nie zaznajomiła. Wszystko to może powodować pewne trudności w wyborze odpowiedniej opcji do budowy domu nie tylko wśród zwykłych ludzi, a jedynie sprawdzanie, co jest w sprzedaży, ale także dla profesjonalistów w dziedzinie budownictwa. Takiemu nowemu materiałowi można przypisać arbolit, ale bardziej odpowiednia jest definicja "zapomnianego starego". W końcu urodził się w latach 60. ubiegłego wieku, a nawet w czasach sowieckich, jego produkcja została ustalona, ​​nieco później. Teraz arbolit zyskuje nowe rundy popularności.

Arbolit odnosi się do kompozytowych materiałów budowlanych. Kiedyś było już duże zapotrzebowanie na budownictwo mieszkaniowe. Na jego podstawie zbudowano wiele domów, w tym jako eksperyment w Arktyce. Następnie materiał został niezasłużenie zapomniany, a dopiero teraz znowu stał się popytem.

Jest to lekki beton z wypełniaczem w postaci wiórów drzewnych z gatunków drzew iglastych i liściastych. Zawiera również całkiem pokojowe dodatki i dodatki, które poprawiają wydajność materiału, ale nie wpływają na jego przyjazność dla środowiska.

Arbolit wytwarzany jest głównie w postaci bloków ułatwiających proces budowy domów, ale może być również produkowany do wylewania szalunków. Istnieją takie odmiany tego materiału, jak:

 • strukturalny;
 • termoizolacyjne.

Bloki Arbolite są używane głównie do budowy niskich budynków. Wykorzystany materiał do budowy budynków o różnych celach gospodarczych.

Uwaga, proszę! Istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu tego materiału - są to pomieszczenia o wysokiej wilgotności, a także te, w których istnieje możliwość występowania gazów korozyjnych.

Ze względu na wysoką zawartość drewna w składzie i bezpieczeństwo zastosowanych dodatków, materiał ten charakteryzuje się dość wysokimi walorami ekologicznymi. Są one dość porównywalne z właściwościami naturalnego drewna. Posiada arbolit i inne znaczące zalety, praktycznie bez żadnych znaczących wad.

Plusy i minusy domów z arbolita

Arbolit może mieć w swoim składzie inną ilość wiórów drewna, sięgającą 90 procent całkowitej objętości. Dopuszczalna jest zawartość i pewna ilość trocin, która nie powinna przekraczać określonego indeksu zgodnie z normami, w przeciwnym razie siła bloków arbolitycznych jest znacznie zmniejszona. Jeśli frytki w kompozycji materiału przeważają, to wygląda w swojej strukturze prawie jak naturalne drzewo.

Domy zbudowane na bazie arbolity, ciepłe i wygodne do życia. Posiada ten materiał i wiele innych zalet. Jego główne zalety to następujące właściwości:

 • wysoka wytrzymałość;
 • odporność na wpływy zewnętrzne;
 • doskonałe przewodnictwo cieplne;
 • dobra absorpcja dźwięku;
 • doskonała ognioodporność;
 • proste przetwarzanie;
 • wygoda użytkowania.

Pomimo wysokiej zawartości wiórów, materiał nie jest palny z uwagi na dodatki dodawane do jego składu. Dlatego nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo pożarowe domu wykonanego na bazie arbolitu. Praktycznie nie podlega skurczowi, dzięki czemu można przystąpić do prac wykończeniowych zaraz po wzniesieniu ścian. Materiał dobrze trzyma formę, jest odporny na efekty mechaniczne o różnym charakterze. Nieźle reaguje na zmianę temperatury. Prawie nienaruszony przez zgniliznę, nie boi się gryzoni i szkodników.

Bloki z tego materiału, w porównaniu z tradycyjnym betonem, mają znacznie lżejszą wagę, co upraszcza prace budowlane, bez konieczności budowy domów przy użyciu ciężkiego sprzętu. Ponadto dają mniejszy nacisk na fundament, co oznacza niższe koszty jego wznoszenia. Ponadto arbolit jest dość łatwy do obróbki - do cięcia bloków można użyć zwykłej piły do ​​metalu. Wystarczy wykonać w nich dowolne otwory, wbić gwoździe, wkręcić śruby lub śruby. Wszelkie specjalne powierzchnie mocujące wykonane z tego materiału nie wymagają wcale.

Przy wszystkich zaletach tego materiału nie można było uniknąć nieodłącznej wady. Nie są tak znaczące, ale wciąż tam są. Obejmują one kilka takich niedogodności, takich jak:

 • nadmierna podatność na wilgoć;
 • wystarczająco wysokie koszty materiałowe;
 • pewna zewnętrzna nieatrakcyjność zewnętrznej powierzchni, jeśli nie jest dodatkowo przycięta, co jednak jest całkowicie rozwiązane za pomocą okładziny;

 • czasami asymetryczne bloki i odchylenia w ich rozmiarach, a także przewaga trocin zamiast żetonów, wynikająca z naruszenia technologii lub cyklu produkcyjnego.

A jakie są opinie o tym materiale od właścicieli domów z arbolity?

Recenzje osób, które wybrały Arbolit na budowę domu, są w większości pozytywne. Dotyczy to bloków arbolitycznych i materiału wypełniacza, który jest stosowany w konstrukcji monolitycznej. Ci, którzy są niezadowoleni z wybranej opcji, są znacznie mniejsi. Takie niezadowolenie jest bardziej prawdopodobne ze względu na nabywanie produktów o złej jakości niż bezpośrednio na właściwości tego materiału.

Większość właścicieli domów opartych na arbolicie podkreśla takie zalety tego materiału:

 • Budowa domu, w tym dekoracja zewnętrzna, nie trwa zbyt długo;
 • w trakcie budowy budynku nie było żadnych skarg na materiał od pracowników;

 • Bloki Arbolityczne są bardzo łatwe do piłowania lub wiercenia, a wszystkie mocowania idealnie przylegają do ścian tego materiału;
 • w samym domu ciepło utrzymuje się idealnie, nawet gdy prąd jest wyłączony na chwilę, temperatura komfortu utrzymuje się przez długi czas w pomieszczeniach.

Monolityczny dom z arbolity: jak zbudować własne ręce?

Ludzie, którzy chcą sprawić, by ich dom był jak najbardziej wytrzymały, często wybierają monolityczną konstrukcję. Budynek zbudowany na tej technologii różni się podwyższoną niezawodnością i trwałością. A użycie arbolitu jako materiału budowlanego pozwala uczynić swój dom przyjaznym dla środowiska, bezpiecznym i wygodnym do znalezienia.

Na początkowym etapie budowy domu najpierw musisz sam ustalić, co by to było i jak będzie wyglądał na zewnątrz. Następnie, na podstawie tego, konieczne jest przygotowanie projektu. Jeśli planujesz zrobić parter, fundament musi być monolityczny. W przeciwnym razie można zrobić z prostą wstęgą lub nawet fundamentem na palach śrubowych, co jest całkiem do przyjęcia ze względu na małą masę arbolitu.

Podczas budowy domu z arbolity na monolitycznej technologii będzie wymagane wyposażenie dodatkowych konstrukcji - tego szalunku i lasów. Samo deskowanie można odłączyć. Ale często jest również używany jako nieusuwalne, co sprawia, że ​​budynek jest jeszcze trwalszy. Ponadto konieczne będzie stosowanie pewnych technik w celu wykonywania prac przy wylewaniu szalunku na wysokości.

Budując monolityczny dom własnymi rękami, musisz wykonać kilka prostych porad:

 1. W obecności cokołu jest on zbudowany 50 cm ponad poziomem obszaru niewidomego, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci na powierzchnię arbolitu i jego dalszemu niszczeniu. A głównym materiałem do budowy cokołu jest lepszy wybór cegły.
 2. Po wylaniu fundamentu położyć szalunek, który może być wykonany z desek, sklejki, blach. Aby nadać konstrukcji dodatkową wytrzymałość, wewnątrz szalunku została zamontowana rama zbrojenia.
 3. Masa arbolitu wlewa się do szalunku nie więcej niż 30 cm, po czym należy go ubić.
 4. Po 3-4 dniach, gdy roztwór stwardnieje, szalunek można zdemontować i przestawić powyżej, aby kontynuować pracę. Jeśli szalunek jest używany jako nieusuwalny, wówczas działania są praktycznie takie same, ale proces przebiega znacznie szybciej.
 5. Optymalna grubość ściany to nie mniej niż 60 cm, a deski do szalunku i fundamentu - około 5 cm.

Budowa domu z arbolity nie jest najtrudniejszym zadaniem. Najważniejszą rzeczą jest wykonywanie pracy krok po kroku i stosowanie materiałów o wysokiej jakości do budowy.

House of Arbolta własnymi rękami: wideo

Jak zbudować dom z arbolity: zdjęcie

 • Jak ocieplić drewniany dom na zewnątrz
 • Jak zbudować panel domu własnymi rękami: rozumiemy instrukcje krok po kroku
 • Podejmij wyzwanie: proste rozwiązania do montażu szalunków
 • Dach dwuspadowy: kratownica własnymi rękami

Arbolit to wytrzymały materiał budowlany o wysokiej izolacyjności termicznej. Jedną z głównych wad arbolitu jest obawa przed wilgocią. Dlatego w trakcie budowy należy ułożyć papę na wierzchu cokołu w 2 warstwach, a ściany na zewnątrz i wewnątrz muszą być otynkowane.

Zdecydowaliśmy się zbudować domek z arbolity. Widzieliśmy, że sąsiedzi zbudowali kilka lat temu i zasadniczo nie mają specjalnych problemów. Ale wzięliśmy pod uwagę, że materiał obawia się wilgoci i dobrze izoluje dno domu, a podszewka wykonana bocznica. Dopóki nie narzekamy, dom okazał się miły i ciepły.

Konkurs uwaga dla naszych subskrybentów!

Gramy 10 zestawów automatycznego podlewania "Gardena"

Tak więc raz w tygodniu wysyłamy podsumowanie z najpopularniejszymi artykułami.

* Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji tego biuletynu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 − 27 =